+BigShot מופעל להתנתק?

מה חושבים 300 מקצועני השקעות על הכלכלה והשווקים?

בנק אוף אמריקה שאל 300 מנהלי קרנות מתי נראה את התחתית ומה הם עושים כרגע עם הכספים שלהם

שתף כתבה

300 מקצועני השקעות על הכלכלה והשווקים
300 מקצועני השקעות על הכלכלה והשווקים

תוכן עניינים

בנק אוף אמריקה (BofA) פרסם את סקר מנהלי הקרנות האחרון שלו שחושף מה חושבים  300 מקצועני השקעות על הכלכלה והשווקים. מדובר במסמך עם לא פחות מ-59 גרפים, אבל כאן נציג מספר נקודות מעניינות.

מה חושבים מנהלי הקרנות על הכלכלה?

נתחיל בחדשות הרעות: מנהלי קרנות פסימיים כתמיד לגבי צמיחה כלכלית, כאשר 72% מצפים שהיא תהיה חלשה יותר בעוד שנה (קו כחול כהה) ו-79% רואים מיתון עולמי מתישהו בשנת 2023. החדשות הטובות הן שדוביות מקסימלית כזו מתרחשת לעתים קרובות לפני עליות גדולות בבורסה, כאשר הקו התכלת מציג את אחוז התשואה השנתי של S&P 500 מכל נקודת זמן. לאחר כמה מאותם מעגלים אדומים של שיא הפחד מבחינה כלכלית, המניות בארה"ב עברו תקופה טובה.

סקר בנק אוף אמריקה בקרב משקיעים. מקור BofA Global Reasearch
סקר בנק אוף אמריקה בקרב משקיעים. מקור BofA Global Reasearch

אז דיי הגיוני שנראה משהו דומה קורה הפעם. ראשית, ידוע שלעתים קרובות משקיעים רואים את התשואות הטובות ביותר במניות כשהם רכשו אותם בתקופות שיא של פחד כלכלי. נוסף על כך, הסקר של BofA מצביע על כך שהאינפלציה העולמית שעמדה על 9.8% בספטמבר סוף סוף הגיעה כבר לשיא, וכ 79% ממנהלי הקרנות ציפו שהמספר הזה ירד במהלך 12 החודשים הבאים.

כשהאינפלציה והצמיחה הכלכלית אמורים לרדת, מה אנחנו מקבלים?

פוטנציאל גדול יותר להפסקה בהעלאות הריבית או פיבוט של הפד, כלומר, מצב שכולם מחכים לו שבו הבנק המרכזי בארה"ב מפסיק להעלות את הריבית או אפילו מתחיל להוריד אותה.

הפד העלה את הריבית בקצב אגרסיבי השנה, במטרה לצנן את ההוצאות ובתקווה לבלום את האינפלציה החמה בתהליך הזה. ו-38% ממנהלי הקרנות מצפים שהפד יסיים עם העלאות הריבית הללו ברבעון הראשון של 2023.

כחצי ממנהלי הקרנות מאמינים שהפד יעצור או אפילו יוריד את הריבית כי האינפלציה, כפי שנמדדת במדד ההוצאות לצריכה אישית (PCE) תרד מתחת ל-4%. אבל החצי השני חושב שהפד עשוי להיאלץ לשנות את הכיוון בגלל אסון כלשהו אחר שיקרה כמו: משבר אשראי עולמי, למשל, או זינוק גדול באבטלה בארה"ב.

סקר בנק אוף אמריקה בקרב משקיעים. מקור BofA Global Reasearch
סקר בנק אוף אמריקה בקרב משקיעים. מקור BofA Global Reasearch

מה אפשר לעשות עם המידע הזה?

הסקר מראה שמשקיעים סימנו וי על "כניעה של משקיעים" בשלב הזה, מה שמרמז על כך שהתחתית קרובה. לדוגמה, מנהלי קרנות מחזיקים כיום יותר כסף במזומן (6.3%) מאשר בכל נקודת זמן מאז 2001, חצי מהם מחזיקים פחות מניות מהרגיל. שני אלה הם סימנים של דוביות גבוהה מאד מסוג הדברים שבדרך כלל רואים קרוב לתחתית מחזור של השוק.

יש עוד כמה דברים בסקר הזה שיכולים להצביע על כך שלדעתם עדיין לא הגענו לתחתית. לדוגמה, משקיעים העבירו כספים למנהלי קרנות בשלושת החודשים האחרונים להשקעה בבורסה. אם המשקיעים היו כל כך בפאניקה, הם היו לא היו מכניסים כסף אלא מוציאים כסף מהקרנות האלה.

כשיתחילו להוציא כספים זה יצביע על כניעה מלאה, מצב שבו משקיעים מוותרים בהמוניהם, בעצם זורקים את הכל בזמן הגרוע ביותר. אבל מכיוון שזה לא קרה, הסקר מצביע על כך שכנראה צפויה עדיין מכירה אחרונה לפני ראלי בתחילת 2023.

אבל גם אם יש ניעור אחרון לפני הראלי הגדול הבא, התמונה הכללית עדיין די ברורה כשקוראים בין השורות: אנחנו כנראה קרובים לתחתית, אז עכשיו עשוי להיות זמן טוב לקנות מניות שאתה חושב שיתפקדו טוב בטווח הארוך.

על מה מסתכלים כרגע מנהלי הקרנות?

מנהלי הקרנות הכי אופטימיים לגבי מניות מיפן, השווקים המתעוררים, ארה"ב, אירופה ובריטניה. מצד אחד, אולי ישתלם ללכת עם הקונצנזוס כאן ולאסוף כמה מניות יפניות. מצד שני, אפשר גם לשקול לבחור בשיטה המנוגדת*, ואם הולכים על השיטה המנוגדת, יתכן וכדאי לבדוק אפשרויות להשקעה במניות בבריטניה. או לכסות את העולם עם iShares MSCI World ETF (טיקר: URTH)

(השקעה מנוגדת היא סגנון השקעה שבו משקיעים יוצאים בכוונה נגד המגמות הרווחות בשוק על ידי מכירה כאשר אחרים קונים וקונים כאשר רוב המשקיעים מוכרים. יו"ר ומנכ"ל ברקשייר האת'ווי, וורן באפט הוא משקיע מנוגד מפורסם).

בנוסף, יותר מחצי המנהלים חושבים שמניות עם רווחים איכותיים ותשואות דיבידנד טובות יצליחו יותר בסביבה הזו. להשקעה הממוקדת בארה"ב, אפשר לשקול את תעודת הסל Vanguard High Dividend Yield (VYM).

תעודת הסל Vanguard High Dividend Yield (VYM). גרף מאת TradingView

להשקעה עם חשיפה עולמית, אפשר לבחון את תעודת הסל Vanguard International High Dividend Yield (VYMI) תעודת הסל הזו שממוקדת בעולם אינה מגודרת בדולר, מה שאומר שהדיבידנדים והתשואות הנקובות בחו"ל יעלו במונחים דולריים אם הדולר ייחלש מול מטבעות אחרים.

ובהתחשב בסקר אומר שהדולר האמריקאי הוא "ללא ספק" במסחר הצפוף ביותר בעולם כרגע, זה עשוי רק להוסיף לקסם שלו, במיוחד אם אתה משקיע מנוגד.

הנ"ל מהווה סיכום הנקודות המרכזיות שעלו בסקר מנהלי הקרנות הגלובלי שערך בנק אוף אמריקה (BofA) על מצב הכלכלה והשווקים כיום לצד רעיונות השקעה אפשריים הנגזרים מתוצאות הסקר. יתכן שמסיבות מיקרו/מאקרו שונות, הדברים יבואו לידי ביטוי באופן שונה מהמתואר בכתבה. ככלל, חובה על הקורא לעקוב אחר השווקים, לנקוט בגישה ביקורתית ולעשות מחקר עצמאי בהתייחס לכל רעיון השקעה המוזכר בכתבה. דבר אינו בבחינת המלצה לפעולה כלשהי.

*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

לזמן מוגבל: קבל בחינם הדרכת וידאו מלאה שחושפת את אסטרטגיית המסחר שאחראית על 80% מכל הרווחים שלנו בשוק ההון

תלמד אסטרטגיות ייחודיות, טיפים וידע פרקטי שיעזור לך להפוך לסוחר נוסטרו מצליח בשוק ההון.

בונוס מיוחד: קבל בנוסף גם מדריך שיראה לך איך אפשר להרוויח בשוק ההון ללא הון עצמי ומבלי לסכן את החסכונות – במתנה (שווי של 179 ש"ח).

השאר פרטים בטופס ותועבר להדרכה מיד ובחינם!

מומלצים עבורך
עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן