+BigShot מופעל להתנתק?

מה מניע את מניות המוליכים למחצה עכשיו?

מדד המוליכים למחצה ירד בכמעט 10% מאז שארה"ב הכריזה על הגבלות חדשות. אז אם חושבים להשקיע בתחום הזה, כדאי להבין היטב ממה המשחק הזה מורכב

שתף כתבה

מדד המוליכים למחצה ירד בכ10% מאז שארה
מדד המוליכים למחצה ירד בכ10% מאז שארה"ב הכריזה על הגבלות חדשות

תוכן עניינים

שבבים של מחשב הם אולי קטנים מאד, אבל ההשקעות העולמיות בתעשייה הזו ממש לא. מדד המוליכים למחצה (SOX) ירד בכמעט 10% מאז שארה"ב הכריזה על הגבלות חדשות שמטרתן בעיקר להאט את התפתחות היכולות הצבאיות של סין.

מדד המוליכים למחצה SOX גרף מאת TradingView
מדד המוליכים למחצה SOX גרף מאת TradingView

בנוסף, היו כמה חדשות מפחידות משתי יצרניות שבבים גדולות שעזרו להניע עוד יותר את הירידות, והדגישו את העובדה שהתעשייה הזו עם צמיחה גבוהה נמצאת כל הזמן בקצה הסכין. אם מישהו חושב להשקיע בתחום הזה, כדאי מאד להבין היטב ממה המשחק הזה מורכב.

למה שבבי מחשב הם עניין כזה גדול?

נפתח בזה שזה כמעט בלתי אפשרי לדבר על תעשיית שבבי המחשב מבלי להזכיר את טייוואן. Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSM US) – הידועה יותר בשם TSMC, היא הענקית בענף הזה וגם החברה הגדולה בטייוואן, עם שווי שוק של 327 מיליארד דולר ושקלול של 26% במדד המניות הטיוואני המרכזי.

היא מייצרת מוליכים למחצה סופר מתקדמים שהם חיוניים ללקוחות שלה בכל רחבי העולם, כולל את צבא ארה"ב, אפל, טסלה, אנבידיה ופולקסווגן. מניית TSMC ירדה ביום שלישי ב-8% כאשר החששות גדלים לגבי האופן שבו ההגבלות החדשות בארה"ב ישפיעו על עסקיה.

גרף מניית TSM מאת TradingView
גרף מניית TSM מאת TradingView

העניין הוא כזה: מאז שרוסיה פלשה לאוקראינה, התגברה הדאגה מהסיכון שסין עלולה להשתמש בכוח צבאי נגד טייוואן, שלטענתה היא שטחה שלה, מה שעלול לשבש את האספקה ​​העולמית של השבבים.

המועצה לביטחון לאומי של ארה"ב העריכה שאם TSMC תעבור למצב לא מקוון, זה עלול לעלות לכלכלת העולם לא פחות ואף יותר מ-1 טריליון דולר. נכון לעכשיו, כל הייצור של TSMC מבוסס בטייוואן, אבל זה משתנה כי בימים אלה נבנה באריזונה מפעל שבבים חדש בשווי 12 מיליארד דולר, והושגה עסקה לבניית מפעל חדש נוסף ביפן, כל זה עם סובסידיות נכבדות מממשלות של המדינות האלה.

בנוסף, יש גם דיונים מתמשכים לגבי בניית מפעלים נוספים בסינגפור ובאירופה. אך מכיוון שיקח כמה שנים להשלמת המתקנים, בינתיים יש סיכונים.

למה שסין תרצה לשבש את התעשייה?

אז זהו שזה לא מדויק שסין רוצה לשבש את התעשייה אלא מדובר במחלוקת גיאופוליטית לגבי האוטונומיה של טייוואן וגם קשור לעובדה שארה"ב רוצה לשמור על היתרון שלה על פני היכולות הצבאיות של סין.

יחד עם זאת, שבבי מחשב הם נקודה מורכבת מבחינת הממשלה הסינית. Huawei הסינית נפגעה קשות מהסנקציות האמריקאיות במהלך השנים האחרונות, דבר שהוביל את ענקית הטכנולוגיה הזו למעשה לאבד את המעמד המוביל שלה בציוד רשת וסמארטפונים.

בזמנו, מייסד Huawei אמר שהסנקציות מאיימות על עצם קיומה של החברה. ההודעה בשבוע שעבר על כך שממשל ביידן יטיל הגבלות חדשות על הדרך שבה מותר לחברות שבבי מוליכים למחצה לעשות עסקים עם סין ספגה מכה נוספת וגרמה לממשלת סין שוב להתעצבן.  

מה שדיי בטוח זה שחברות מוליכים למחצה סיניות וחברות הקשורות לכך צפויות לסבול הכי הרבה, אבל חברות כמו Nvidia (NVDA), Applied Materials (AMAT), Lam Research (LCRX) וחברות מוליכים למחצה גלובליות רבות גם אמורות להרגיש פגיעה בהכנסות וברווחים שלהן.  

אם כן, ברור שההשפעה המדויקת לא עד הסוף ברורה כי היא תלויה בדרך שבה ההגבלות האמריקאיות יבואו לידי ביטוי ואיך יאכפו אותן. בנוסף, יש גם את הפוטנציאל שסין תנקום, מה שקורה לעתים קרובות כששתי המדינות האלה נקלעות למחלוקת.

מה הפתרון?

אז אפשר לומר שזה מסובך. מסובך אפילו עבור אילון מאסק אך זה לא עצר אותו מלשתף את דעתו לגבי ההסלמה האחרונה בפייננשל טיימס בסוף השבוע שעבר. "ההמלצה שלי", הוא אמר, "… תהיה למצוא אזור ניהולי מיוחד לטייוואן שיהיה מספיק טעים מבחינתה", והוסיף כי זה "כנראה לא ישמח את כולם".

אז סין דווקא הייתה מרוצה והרעיפה שבחים על ההצעה ועל הרעיון של "מדינה אחת, שתי מערכות" אבל התגובה של טייוואן לא הייתה כל כך חיובית והנשיא שלה מיהר להדגיש שאין מקום להתפשר על ריבונות ודמוקרטיה. טוב, מבחינת מאסק היה שווה לנסות… הרי הייצור והמכירות של טסלה תלויים באופן משמעותי בסין.

מה קורה עם שאר יצרניות השבבים בעולם?

בשבוע שעבר, יצרנית מעבדי המחשבים Advanced Micro Devices (AMD), ומובילת שבבי הזיכרון ומובילת הסמארטפונים Samsung Electronics (005930) דיווחו על מכירות רבעוניות מאכזבות ואמרו שהביקוש של הצרכנים ירד למוצרים כמו סמארטפונים, טלוויזיות ומחשבים אישיים.

החדשות האלה הגיעו מיד לאחר שחברות שבבי הזיכרון Micron Technologies (MU) ו-Kioxia Holdings הודיעו על קיצוצים בהוצאות ובתפוקה בתגובה לירידה בביקוש. בקיצור, הבנתם. הכל מצביע לאותו כיוון: צרכנים קונים פחות טכנולוגיה.

היכן יכולות להיות הזדמנויות?

מדד המוליכים למחצה (SOX) ירד השנה ב-42%, המניות במדד חטפו מכה, ולא רק בכנף מהשפעת הריבית הגבוהה, שיבושים בשרשרת האספקה ​​וירידה בביקוש. לטווח הקצר, עוד הורדת דירוג רווחים עשויה להוביל לירידה נוספת במחירי המניות שלהם. ושם עשויות להיות ההזדמנויות.

חשוב לומר שחברות רבות הקשורות למוליכים למחצה הן חברות איכותיות, עם נתח שוק גבוה בתחום שלהן, והן נהנות מחסמי כניסה גבוהים שמרחיקים את התחרות, והן מספקות למשקיעים תשואות פיננסיות גבוהות כמו החזר על הון מושקע (ROIC).

אם כן, להתחיל לקנות במנות את החברות האיכותיות הללו בזמן החולשה שלהן יכולה להיות אסטרטגיה רווחית לטווח ארוך, בדגש על הטווח הארוך. תעודת הסל iShares Semiconductor (טיקר: SOXX) עוקבת אחר מדד SOX וכוללת את חברות המוליכים למחצה המובילות.

תעודת הסל iShares Semiconductor SOXX
תעודת הסל iShares Semiconductor SOXX

בנפרד, מנהיגי התעשייה כמו Texas Instruments (TXN), Broadcom (AVGO), Nvidia וקוואלקום (QCOM) עשויות להיות השקעות כדאיות. ואפשר גם לשקול רכישת מניות ב-TSMC (TSM): היא, אחרי הכל, חברת המוליכים למחצה העולמית המובילה מכולן.

הנ"ל מהווה סקירה על תחום הסמיקונדקטור והאתגרים העומדים בפניו בהתייחס לנתוני מאקרו כלכליים. בהחלט יתכן שמסיבות מאקרו שונות, הדברים יבואו לידי ביטוי באופן שונה ואחר מהמתואר בכתבה. ככלל, חובה על הקורא לעקוב אחר השווקים והעדכונים השוטפים, לנקוט בגישה ביקורתית ולעשות מחקר עצמאי בהתייחס לרעיונות ההשקעה המוזכרים בכתבה שכן, דבר אינו בבחינת המלצה לפעולה כלשהי.

*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

לזמן מוגבל: קבל בחינם הדרכת וידאו מלאה שחושפת את אסטרטגיית המסחר שאחראית על 80% מכל הרווחים שלנו בשוק ההון

תלמד אסטרטגיות ייחודיות, טיפים וידע פרקטי שיעזור לך להפוך לסוחר נוסטרו מצליח בשוק ההון.

בונוס מיוחד: קבל בנוסף גם מדריך שיראה לך איך אפשר להרוויח בשוק ההון ללא הון עצמי ומבלי לסכן את החסכונות – במתנה (שווי של 179 ש"ח).

השאר פרטים בטופס ותועבר להדרכה מיד ובחינם!

מומלצים עבורך
עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן