+BigShot מופעל להתנתק?

מה עליך לעשות כשהדובים נמצאים בשווקים?

אתה נמצא ב'שוק דובי' כאשר ערך המניות יורד, ובמיוחד כשהוא יורד לפחות ב-20% מהשיא האחרון. אז איך אפשר להרוויח מירידה בשוק המניות?

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
ההשקעה שלך נמצאת ב'שוק דובי' כאשר הערך שלהן ירד לפחות ב 20% מהשיא האחרון
ההשקעה שלך נמצאת ב'שוק דובי' כאשר הערך שלהן ירד לפחות ב 20% מהשיא האחרון

תוכן עניינים

למעשה השקעה בכל תחום, החל מנפט גולמי ועד שמן זית, יכולה לחוות שווקים 'דוביים' ו'שוריים', אך בכל הקשור לבורסה האמריקאית, רוב המשקיעים נוטים להתמקד במניות האמריקאיות הגדולות ביותר כמעין "מדריך" לבריאות השווקים באופן כללי.

האם שוק דובי בהכרח מצביע על מיתון?

לא בדיוק. מקובל לומר שכלכלה המתכווצת במשך שני רבעונים רצופים בשנה נמצאת במיתון. אך ישנן זוויות מעניינות נוספות בהקשר לכך. כלומר, כלכלה יכולה לחוות מיתון מבלי שמניותיה נמצאות בשוק דובי. לעומת זאת, מיתון יכול לעתים קרובות לעקוב אחר שוק דובי, וזו אולי הסיבה שאנשים לפעמים מבלבלים בין השניים.

אז מה גורם לשוק דובי?

כמובן שהכל מסתכם בהיצע וביקוש: אם המשקיעים מוכרים יותר מניות ממה שהם קונים, המחירים יירדו עד רמה נמוכה מספיק כדי למשוך מספיק קונים. אך מה שמעניין יותר הוא מה גורם למשקיעים להתחיל למכור מלכתחילה.

מחירי המניות משקפים את הערך הממוצע שהמשקיעים מייחסים לחברות בזמן הנוכחי, כשהם מתבססים על פוטנציאל הרווחים העתידי של אותן חברות. כך שאם הציפיות לרווחים עתידיים יורדות, אז גם מחירי המניות עשויים לרדת. 

ומה הסיבה העיקרית לתחזיות רווחים יורדות של מספר חברות בבת אחת?

הסיבה העיקרית היא תחזית הצמיחה הכלכלית: אם הצמיחה של הכלכלה צפויה להאט או להצטמצם, ההוצאות של צרכנים ושל חברות צפויות לזוז לאותו כיוון, למטה. ירידה בהוצאות מובילה לצמיחה איטית יותר של רווחי החברה במקרה הטוב או לרדת, במקרה הפחות טוב.

כשזה קורה, המשקיעים מורידים את תחזיות הצמיחה למספר חברות בבת אחת, מה שעלול לגרום לשינוי בסנטימנט השוק – המשקיעים עלולים לנטוש מניות מסוכנות יותר לטובת איגרות חוב ממשלתיות, למשל.

במילים אחרות, הרגישות של מחירי המניות לשינויים בציפיות לגבי העתיד לפעמים יכולים לשקף האטה כלכלית או מיתון לפני שהמשק הרחב באמת חווה אותם. זה קרה בעבר, כפי שנראה בהמשך.

כמה זמן בדרך כלל נמשכים שווקי הדובים?

אין כלל ברור למשך כמה זמן שוקי הדובים אמורים להימשך. האחרונה בארה"ב נמשכה 17 חודשים, יותר מ-13 החודשים בממוצע שנמשכים שווקים דוביים מאז מלחמת העולם השנייה.

שוק דובים שגורר אחריו מיתון, נוטה להימשך זמן רב יותר מזה שלא. לדוגמה, באוקטובר 1987, ארה"ב נכנסה לשוק דובים, המניות ירדו ב-31%, אך זה נמשך רק חודשיים ללא מיתון שבא בעקבותיו.

במרץ 2000, שוק הדובים שהוביל להתפרצות "בועת הדוטקום" הביא את שוק המניות לירידה של 49%  ואחריו מיתון בשנת 2001. שוק הדובים ההוא נמשך למשך 31 חודשים.

שוק דובים מסתיים כאשר המניות עולות לפחות 20% מהתחתית לתוך שוק שוורים. אבל מה עליך לעשות עם ההשקעות שלך כשהדוב נמצא שם?

שוק המניות בארה"ב מ-1927 עד ינואר 2019 - פסי התכלת מציינים תקופות של מיתון כלכלי בארה"ב
שוק המניות בארה"ב מ-1927 עד ינואר 2019 - פסי התכלת מציינים תקופות של מיתון כלכלי בארה"ב

איך מרוויחים כסף בשוק דובי?

אל תמכור-אזן מחדש.

קודם כל, גיוון על פני סוגי השקעות שונים-ועל פני גיאוגרפיות ותעשיות שונות נותר חשוב. זה יכול לפצות על הפסדים בתחום אחד עם רווחים במקומות אחרים. יש האומרים שאם הסיכוי לשוק דובים יוצר אצלך פאניקה, אז כנראה שתיק ההשקעות שלך אינו מגוון מספיק.

אם המניות יפלו, זו יכולה להיות הזדמנות טובה לאזן מחדש את תיק ההשקעות שלכם. במילים אחרות, תוכלו להעלות את שיעור ההשקעות שלכם שנשמרות במניות על ידי רכישת כאלה שערכם ירד.

דרך נוספת, "ממוצע עלות דולר" הוא דרך פופולרית לרכוש מניות לאורך תקופה ארוכה (שבועות או חודשים, נניח). למעשה אתה משלם את המחיר הממוצע לאורך תקופה זו, במקום את המחיר בכל יום נתון.

מניות "הגנתיות"-כאשר אי הוודאות נושכת והעתיד נראה עגום, בדרך כלל מומלץ לרכוש מניות "הגנתיות" במגזרים כמו שירותי בריאות, שירותים וטלקום, שם הרווחים והדיבידנדים הם די צפויים. הרי אנשים תמיד צריכים תרופות וחימום ללא קשר למצב הכלכלי, אך הם כן עשויים לחסוך כשזה מגיע לתשלום על מנוי לנטפליקס או אמזון פריים.

זהבהמשקיעים גם זוכים לזהב בשוק הדובים. שווי הזהב נוטה לעלות לפחות בהתאם לאינפלציה (בניגוד למזומן בחשבון בנק) והביקוש אליו מחברות מחשבים וחברות תכשיטים לא צפוי לרדת במהירות. בנוסף, הרקורד של זהב בעלייה בעת נפילת שווקי המניות מעודד גם משקיעים לפנות למתכת הצהובה בזמנים בעייתיים.

גרף שבועי-זהב מקור: Tradingview
גרף שבועי-זהב מקור: Tradingview

אג"ח– השקעה פופולרית נוספת כאשר המניות יורדות היא הבטיחות היחסית של איגרות חוב ממשלתיות. בניגוד לירידות התשואות שמציעות מניות בשוק הדובים, אגרות חוב משלמות למשקיעים סכום קבוע על פני תקופה מוגדרת. ואלו שהונפקו על ידי ממשלות גדולות נחשבות "חסרות סיכון" כי הן תמיד יכולות לפרוע את חובותיהן במידת הצורך.

לסיום, סקירה זו מתארת דרכי התנהלות שונות במצב של שווקים דוביים, מדוע הם נוצרים וכיצד תוכל להגיב לכך באופן מושכל. הכתוב אינו בבחינת המלצה לפעולה כלשהי.

*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

מפחד לסחור בשוק ההון לבד ולהפסיד?
יש לך הזדמנות לקבל תיק על סך 10,000$ כוח קניה ולהתחיל לסחור ללא הון עצמי


תשאיר את הפרטים, על מנת לצפות בהדרכה חינמית
שהכנו עבורך על שוק ההון ומלא שאלון התאמה שיבדוק את סיכויי ההצלחה שלך

מומלצים עבורך
איפה וורן באפט משקיע אתת כספו

וורן באפט: "אלו 3 המניות שלי"

האם שלושת האחזקות הגדולות ביותר בתיק ההשקעות של באפט יכולות ללמד אותנו כיצד להגיע ליעדים הפיננסיים שלנו?

עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן