+BigShot מופעל להתנתק?

אפל היא החברה הגדולה בעולם. האם לעולם חוסן?

שתי דרכים באמצעותן אפל יכולה להישאר רלוונטית

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
טים קוק מנכ"ל אפל., נכנס לנעליים הגדולות של סטיב ג'ובס לאחר מותו.
מנכ"ל אפל, טים קוק. נכנס לנעליים הגדולות של סטיב ג'ובס לאחר מותו.

תוכן עניינים

באוגוסט 2018 אפל (סימול: AAPL) הפכה לחברה הראשונה ששווי השוק המניות חצה את רף טריליון הדולר. עד שנת 2021 היא חצתה את רף 2 טריליון הדולר ונהפכה בעת כתיבת שורות אלה, לחברה הציבורית החשובה והגדולה ביותר בעולם.

גודלה העצום של אפל הופך אותה למרכיב עיקרי במדדים הגדולים בשוק המניות: היא מייצגת 6% ממדד S&P 500  באמריקה ו-2% ממדד MSCI העולמי.  כך שאם אתם מושקעים בקרן מרכזית הממוקדת בטכנולוגיה, אתם כבר משקיע באפל. ואם לא, הפנסיה שלך היא זו שמושקעת בחלקה בענקית הטכנולוגיה.

צפו באילן מדבר על מניית אפל:

ספינת הדגל של אפל הייתה האייפון – אחד המוצרים המצליחים בכל הזמנים. מכשירי האייפון הביאו לחברה יותר מטריליון דולר הכנסות בסך הכל, לצד כמות רווח אדירה,  ונכון ל-2020 האייפון היווה מחצית מההכנסות החברה.

אך מתברר שמכירות האייפון יורדות: מספר האייפונים שנמכרו הגיע לשיאו בשנת 2015 עם 231 מיליון יחידות ונפל בשיעור ממוצע של 2% בשנה עד 2019. החברה הצליחה עד כה לקזז את ההשפעה של הירידה הזו על ידי העלאת מחירים – אך על רקע הצפה של סמרטפונים בעולם ותחרות גוברת, יש גבול למשך הזמן שהיא יכולה להמשיך ולעלות מחירים.

גרף מניית AAPL:

מה צופן לה עתידה?

מה שיקרה בהמשך הוא למעשה המפתח לעתידה של אפל: האם היא יכולה לשחזר את הצלחתה עם מוצרי חומרה חדשים, או שתצטרך להסתמך על הכנסה מתחום השירותים שלה כדי להגדיל את הרווחים העתידיים? אולי יש דרך שלישית אפשרית? לתשובות לשאלות אלו יש השלכות משמעותיות על שווי המניה של אפל.

האם השקעה באפל כעת משתלמת? 2 תרחישים אפשריים שעשויים לתת כיוון:

תרחיש 1: הצלחה במתן שירותים

תרחיש זה פשוט יחסית: עם למעלה מ- 1.65 מיליארד מכשירים בשימוש פעיל ברחבי העולם, לאפל יש בסיס לקוחות שבוי.  היא יכולה למכור לקהל זה שירותים מאפליקציות לאחסון ענן, שלא לדבר על מנויים למוזיקה, מגזינים, סטרימינג בווידיאו, משחקים ועוד. לא רק שכל ההכנסות הללו יכולות לקזז את הירידה במכירות האייפון, אלא הן עשויות גם לסייע להערכת השווי של אפל וזו בדיוק התזה של כמה מהתומכים השוריים הבולטים של אפל.

סטיב ג'ובס, מייסד אפל האגדי
סטיב ג'ובס, מייסד אפל האגדי

כמה גדולים השירותים של אפל יכולים להיות?

עסקי השירותים של אפל הניבו 54 מיליארד דולר הכנסות בשנת 2020. זה יותר מההכנסות הכוללות באורקל, אחת מחברות התוכנה הגדולות בעולם. אך למרות זאת, השירותים של אפל היוו רק 24% ממכירות החברה. כלומר, כדי שאפל תיחשב לחברת שירותים משמעותית, היא צריכה להגיע למצב שבו לפחות מחצית ממכירותיה יהיו בתחום השירותים.

מצד שני, נראה שרק כרבע מבעלי מכשירי אפל משלמים בפועל עבור כל אחד מהשירותים האלה כרגע. כדי להגדיל זאת, עליה לייצר הצעות אטרקטיביות כלשהן שללקוחות שלה יהיה קשה לסרב להן. אם כי בואו נודה, תמיד יהיו משתמשי אפל שלעולם לא ישלמו עבור שירותים נוספים. כך שמה שנשאר לאפל לקוות הוא שמיעוט (שהולך וגדל) של המשתמשים יוציא הרבה יותר על השירותים שהיא מציעה כדי לפצות על הרוב שלא מוציא כלום.

אם אפל תכפיל את הכנסות השירותים הממוצעות למשתמש היא עשויה להוסיף 20% לערך שלה!

תרחיש 2: הצלחה לייצר שינוי משמעותי ברמה עולמית

בתרחיש זה, גם אם הוא מכוון לטווח ארוך, נדמיין שאפל מצליחה לשחזר את הצלחת האייפון על ידי יצירת חומרה נוספת שמצליחה במיוחד.

לאפל היו כבר כמה ניסיונות לא מוצלחים עם הרעיון הזה: כשה-Apple Watch הוצג בשנת 2015, פרשנים רבים חשבו שזה הולך להיות הדבר הגדול הבא. אך כיום שעוני אפל נמכרים בהיקף של כ-30 מיליון יחידות בכל שנה ומכיוון שהם נמכרים במחיר נמוך, שעוני אפל בפירוש מניבים פחות הכנסות.

בנוסף, לאחרונה, אפל נכנסה לשוק העוזרים הווירטואלים עם הצגת הרמקול החכם HomePod – אך היא לא הצליחה להתרומם יותר מדי מעלה אם משווים אותה להצלחה של מובילי השוק כמו אלקסה של אמזון וגוגל הום. 

משקפי המציאות הרבודה של אפל
משקפי המציאות הרבודה של אפל

מה שכן, היה לה קצת יותר מזל עם AirPods. אפל מוכרת כ-60 מיליון כאלה מדי שנה, אך אפילו המחיר היקר ביותר שלהם שהוא 250 דולר לזוג מכניס לחברה בהכנסות של 15 מיליארד דולר בלבד. שוב, זה לא מספיק. במילים אחרות, אף אחת מהשקות המוצרים האחרונות של אפל לא הצליחה לשחזר את ההצלחה יוצאת הדופן של האייפון.

מה לגבי מכונית אפל?

חברת אפל מפתחת טכנולוגיית רכבים חשמליים (EV) מאז 2015. 

הפרטים מעטים, אך על פי הדיווחים בסוף 2020, בכוונתה של אפל לשחרר רכב משלה עד שנת 2024. נציין שרקורד החברה בשילוב חומרה עם תוכנה באופן ידידותי למשתמש מעיד על כך שהיא יכולה להיות אסטרטגיה מנצחת. ימים יגידו.

משקפי אפל 

על פי הדיווחים, אפל עובדת גם על פרויקטים של מציאות רבודה ומציאות מדומה שעשויים לצאת לדרך כבר בשנת 2022 כאינטגרציה למכשירי iPhone קיימים או כמוצר עצמאי של משקפי אפל. זה כיוון שיכול להיות גדול מבחינתה: יש אסכולה שמאמינה ש- AR ו VR  (מציאות מדומה ומציאות רבודה) עשויים לייצג את פלטפורמת המחשוב הגדולה הבאה מעבר לסמארטפונים!

עם זאת, יש תחרות אמיתית מאוד. אם AR/VR אכן הופכת לפלטפורמת המחשוב הגדולה הבאה, אנחנו יכולים בקלות להמר שחברות טק גדולות אחרות יילחמו בעוצמה על חתיכה מהעוגה כגון: מיקרוסופט, פייסבוק וגוגל.

לסיום, ננסה לדמיין את אפל כמוקד חומרה

בחלק זה נתייחס הן לפרויקטים EV והן של AR/VR של אפל.

המכירות השנתיות של רכבים חשמליים צפויות להגיע ל-11 מיליון בשנת 2026. 

נניח שאפל תצליח לתפוס 5% מהשוק הזה ותמכור 530 אלף מכוניות במחיר של 75 אלף דולר כל אחת, זה מרמז על הכנסות של 40 מיליארד דולר.

עפ"י חישובים שנעשו, שילוב של שני העסקים החדשים שתוארו לעיל יביא לעלייה פוטנציאלית בשווי כולל של 630 מיליארד דולר בחמש שנים באמצעות מכפילים שוטפים, או 250 מיליארד דולר באמצעות מכפילים היסטוריים ממוצעים.  

עפ"י חישובים שאנליסטים עשו, טווח רחב זה עשוי להוסיף בין 8% ל-20% לשווי השוק הנוכחי של אפל. בין כל התרחישים האפשריים הנ"ל נותר לנו להיאזר בסבלנות ולעקוב אחר כיווני ההתפתחות ולראות לאן התפוח יפול.

תמיד חלמת לסחור בשוק ההון אבל פחדת להפסיד את הכסף? זה לגמרי מובן!

מרבית האוכלוסיה לא משקיעה וסוחרת באופן פעיל בשוק ההון בגלל שאיפות שקשורות ליציבות ופחד מלהפסיד. 

אבל יש 2 עובדות שאפשר לפספס כאן. 

1. כיום הדרך הכמעט יחידה שמפרידה בינך לבין האפשרות להתעשר היא כשכסף עובד בשבילך. ושוק ההון הוא אחלה מקום להתחיל ממנו.
2. אפשר לסחור ולהשקיע בטוח, אבל בשביל זה צריך לדעת קצת יותר ממה שאתה יודע עכשיו על שוק ההון.

בשביל זה עשינו תוכנית הכשרה למסחר בשוק ההון שממש כדאי לך להכיר. 

רוצה לבדוק את התאמתך לתוכנית שנותנת תיק מסחר התחלתי אמיתי לסחור בו?

לחץ למטה כדי למלא שאלון התאמה לתוכנית

מומלצים עבורך
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן