+BigShot מופעל להתנתק?

מחוץ לחוק וסדר – לא בטוח שרובינהוד עובדת לפי הספר

אפליקציית המסחר חשפה הן הכנסות גדולות והן הפסדים בסוף השבוע שעבר לקראת ההנפקה הצפויה, אך מהם הפרטים הקטנים שבאמת מעניינים?

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
ולדימיר טנב, מנכ"ל רובינהוד
ולדימיר טנב, מנכ"ל רובינהוד

תוכן עניינים

כשחושבים על משבר הקורונה ושערוריית מניות גיימסטופ, אי אפשר לנתק את התופעות האלה מפלטפורמת המסחר רובינהוד.  קשה לומר מה הוביל למה, אבל מה שבטוח הוא שרובינהוד ידעה לסחוט טוב טוב את הלימונים במהלך השנה האחרונה וכעת על גלי ההצלחה – הוא פונה לציבור עם הנפקה מתוכננת. לצורך היכרות מהירה, רובינהוד הוקמה בשנת 2013. כיום, החברה מעסיקה 2,100 עובדים במשרה מלאה. מפעל הסטארט-אפ ממנלו פארק בקליפורניה היה חלוץ ב"מסחר בחינם" מה שאילץ את כל הענף להוריד את עמלות המסחר בשנת 2019. בכל הקשור לרובינהוד לפחות, מדובר ב"חינם" בעמלות, לא במסחר, אך על כך בהמשך.

אם כן, רובינהוד הגישה תשקיף ויוצאת סוף סוף להנפקה עם חתמים בדירוג גבוה יש לומר: גולדמן זאקס, סיטיגרופ ו- ג'יי פי מורגן הם החתמים המובילים בסיפור בין יתר הבנקים. 

כחלק מהדמוקרטיזציה שלה, רובינהוד הודיעה כי היא מעניקה למשקיעים קמעונאיים גישה למניות הנפקה, אשר בדרך כלל בלעדית לבנקים בוול סטריט ומשקיעים מתוחכמים.  בהתאם לכך, היא מתכננת להקצות בין 20% ל-35% ממניות ההנפקה ללקוחותיה הקמעונאיים.  לסקרנים מבינינו שרוצים להכניסה מראש לרשימות המעקב, היא מתכננת להיסחר תחת הסימול 'HOOD' בנאסד"ק.

לאחרונה צילמנו הדרכה על הנפקות בוול סטריט. לחצו כאן כדי לצפות בה

אך עם כל הכבוד להנפקה הצפויה, לא עליה רצינו לדבר, אלא על החלק האפל יותר שבסיפור. משקיעים קמעונאיים חדשים אשר נהרו לרובינהוד בשנה שעברה, העלו את הכנסותיה ברבעון הראשון ב-300% ואת המשתמשים הפעילים החודשיים שלה ל-18 מיליון – פי שניים לעומת התקופה המקבילה אשתקד. זה בעיקר היה בעקבות ההתפוצצות במסחר במטבעות הקריפטוגרפים, שהיווה 17% מההכנסותיה של רובינהוד ברבעון הראשון. 

אך לא הכל דבש ושושנים. הרבה מהכנסות הקריפטו נבעו ממסחר פחות אמין במטבע דוג'קוין – מטבע הקריפטו שנולד מבדיחה אשר יורד כעת ביותר מ -65% מהשיא. בנוסף, החברה ביצעה גיוס כספי חירום על רקע "טירוף מניות המ"מים", שהוביל להפסד יוצא דופן של 1.4 מיליארד דולר ברבעון הראשון.

65% מהשיא. שער הדוג'קוין הנוכחי אל מול הדולר
65% מהשיא. שער הדוג'קוין הנוכחי אל מול הדולר

רובינהוד

1.3 מיליארד דולר: הכנסות החברה בשנה האחרונה
40 מיליארד דולר: שווי החברה המוערך בעת ההנפקה
18 מיליון: מספר המשתמשים הפעילים בפלטפורמה
לפחות מיליארד דולר: שוויו של מנכ"ל החברה ולאד טנב כתוצאה מההנפקה
9.5 מיליון איש: סחרו במטבעות דיגיטליים ברבעון הראשון של 2021.
14%: מהכנסות החברה מגיעות מקריפטו

למה שיהיה אכפת לך?

הכנסותיה של רובינהוד עלו כמעט פי ארבעה והסתכמו ב-1.3 מיליארד דולר בארבעת הרבעונים האחרונים – מסלול צמיחה שעשוי לקרב את הכנסותיה ל-5 מיליארד דולר בארבעת הרבעונים הבאים.  בנוסף, על פי השמועה, ההנפקה שלה מעריכה את החברה בסכום של עד 40 מיליארד דולר. זה לא מאוד מוזר, במיוחד בהתחשב בכך שהוא לא רחוק מזה של מחברת שירותי הברוקרים צ'רלס שוואב. אלא שיש הבדל אחד גדול בין השניים: 

עיקר ההכנסות של רובינהוד נובעות ממכירת נתוני פקודות מסחר של הלקוחות שלה לעושי שוק בפרקטיקה המכונה "תשלום עבור תזרים פקודות".

אפליקציית רובינהוד

אז לפני שאתם ממהרים להצטרף לרשימת מיליוני המשתמשים החדשים של רובינהוד (שאסורה לשימוש במחוזותינו), או משקיעים  במניותיה, כדאי לכם לדעת שפרקטיקה זו נמצאת יותר ויותר בסיכון להגבלה רגולטורית – יו"ר ה-SEC גארי גנסלר מסתייג משיטה זו והודיע לא מזמן כי הוא בוחן מקרוב את התשלום עבור תזרים הפקודות. סביב הסתייגויותיו מתקיים ויכוח בין המתנגדים לבין התומכים, ויכוח אשר מתרכז בשאלה האם תשלומים כאלה מייצרים ניגוד אינטרסים ומונעים ממשקיעים קמעונאיים את המחיר הטוב ביותר האפשרי? או שבעצם, יצרני השוק דווקא מספקים לסוחרים שיפור ניכר במחירים.

הוויכוח בעיצומו אך בינתיים, יש טיוטת הצעת דיון לאיסור תשלום בגין תזרים פקודות. קנדה ובריטניה אינן מאפשרות זאת, ומחקר בבריטניה מצא כי חיסול המנהג הזה הביא למחירים טובים יותר עבור הסוחרים והמשקיעים.

כל הנ"ל מתרחש על רקע מיני קנסות שהוטלו על החברה כגון: קנס שהסתכם בכ-70 מיליון דולר הוטל על החברה בשבוע שעבר המהווה את העונש הגדול ביותר אי פעם של FINRA, החברה הואשמה בכך שהטעתה את לקוחותיה, אישרה לסוחרים חסרי ניסיון מסחר בסיכון גבוה ולא פיקחה על טכנולוגיה שתקעה מיליוני סוחרים ללא אפשרות לסחור כלל.

ולסיום לא פחות ולא יותר, רובינהוד הועמדה לדין על מוות שלא כדין על ידי משפחתו של אלכס קירנס, לקוח בן 20 שלקח את חייו בקיץ האחרון לאחר שהאמין כי צבר הפסדים גדולים באפליקציית רובינהוד.

נותר רק לעקוב מקרוב.

 אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

תמיד חלמת לסחור בשוק ההון אבל פחדת להפסיד את הכסף? זה לגמרי מובן!

מרבית האוכלוסיה לא משקיעה וסוחרת באופן פעיל בשוק ההון בגלל שאיפות שקשורות ליציבות ופחד מלהפסיד. 

אבל יש 2 עובדות שאפשר לפספס כאן. 

1. כיום הדרך הכמעט יחידה שמפרידה בינך לבין האפשרות להתעשר היא כשכסף עובד בשבילך. ושוק ההון הוא אחלה מקום להתחיל ממנו.
2. אפשר לסחור ולהשקיע בטוח, אבל בשביל זה צריך לדעת קצת יותר ממה שאתה יודע עכשיו על שוק ההון.

בשביל זה עשינו תוכנית הכשרה למסחר בשוק ההון שממש כדאי לך להכיר. 

רוצה לבדוק את התאמתך לתוכנית שנותנת תיק מסחר התחלתי אמיתי לסחור בו?

לחץ למטה כדי למלא שאלון התאמה לתוכנית

מומלצים עבורך
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן