+BigShot מופעל להתנתק?

מיתון – מה זה, למה זה… ואיך לנצל אותו לטובתך? הכול כאן!

סימני אזהרה אמינים מבחינה היסטורית מהבהבים, והמשקיעים חוששים. יש שחושבים שזו לא שאלה של 'האם' מיתון בארה"ב עומד להופיע אלא 'מתי'

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
סימני אזהרה אמינים מבחינה היסטורית מהבהבים, והמשקיעים חוששים
סימני אזהרה אמינים מבחינה היסטורית מהבהבים, והמשקיעים חוששים

תוכן עניינים

בשנת 2006, ראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון, הבטיח שהוא שם קץ לפריחה ולפריחה – ואמר שבריטניה נמצאת במסלול כלכלי יציב. שנה לאחר מכן, הכלכלה החלה צעדה למיתון הגדול ביותר מאז שנות ה-30. מעט מביך…

מיתונים הם החלק הפחות נעים מהכלכלה. הם הורסים עסקים, מוציאים אנשים ממקום עבודתם ואפילו משנים לצמיתות את הדרך שבה העולם עובד. אבל מה הם מיתונים, מה גורם להם להופיע ואיך אפשר להתכונן לקראת המיתון הבא? בואו נצלול פנימה כדי למצוא את התשובות.

מה זה בכלל מיתון?

ההגדרה הטכנית של מיתון היא שני רבעונים רצופים של צמיחה כלכלית שלילית, תוך שימוש בתוצר המקומי הגולמי (GDP) כמדד.

אבל ללשכה הלאומית של ארה"ב למחקר כלכלי (NBER) יש הגדרה רחבה יותר: "ירידה משמעותית בפעילות הכלכלית המתפרסת על פני הכלכלה, הנמשכת יותר מכמה חודשים, הנראית בדרך כלל בתוצר הריאלי, ההכנסה הריאלית, התעסוקה, הייצור התעשייתי, ומכירה סיטונאית-קמעונית"

איך שלא תגדירו את זה, המשמעות הבסיסית עדיין זהה.  מיתון הוא כלכלה מתכווצת. זה חלק ממחזור העסקים: תקופות של צמיחה ואחריהן תקופות של התכווצות. אפשר לחשוב על זה בדרך נוספת: שני צעדים קדימה, צעד אחד אחורה… לפי ה-NBER, כל התרחבות כלכלית מאז 1945 נמשכה בממוצע 58 חודשים, לעומת 11 חודשים לכל התכווצות.

למה שיהיה אכפת לכם ממיתונים?

למיתונים יש השפעה מסיבית על הכלכלה: הם משפיעים על מחירי הנכסים, הריביות והאבטלה ואף יכולים להביא לשינויים קבועים בחוקים ובפוליטיקה. במילים אחרות: מיתונים יכולים להשפיע על הכספים שלכם. ההבנה של מה בעצם גורם למיתון וההשפעות שיכולות להיות לו, תאפשר לך להשקיע טוב יותר ואולי אפילו לצאת מהאש ללא פגע.

מה דוחף את הכלכלה למיתון?

לא לגמרי ברור מה גורם למיתון כי כל מיתון הוא ייחודי, עם שילוב של סיבות שיכולות להיות שונות ממיתונים אחרים שהיו בעבר. אבל במבט לאחור, אפשר לראות כמה טריגרים נפוצים של שפל כלכלי. כולם קשורים בדרך כלשהי להוצאות נמוכות יותר: קורה משהו שגורם לאנשים להיות מאד מחושבים ולשמור על הכסף שלהם במקום לבזבז אותו.

טריגר אחד הוא אינפלציה. אם כלכלה מתחילה לצמוח מהר מדי, היא עלולה להתחמם יתר על המידה: כל מי שאפשר להעסיק מועסק, והכלכלה מייצרת כמה שהיא יכולה. הביקוש לסחורות ושירותים עולה על ההיצע, מה שמעלה את המחירים.

ככל שהמחירים עולים, אנשים נוטים להוציא פחות (ולחסוך במקום זאת) פשוט כי הכל עולה יותר. וכשכולם עושים את זה, הכלכלה מתחילה לסבול. עסקים נלחמים בעלויות מוגברות ומפטרים  עובדים כדי להישאר איכשהו עם רווחיים. בעלי העסקים האלה בדרך כלל צריכים גם לצמצם את ההוצאות שלהם עוד יותר, ולהאט עוד יותר את הכלכלה. וזה מעין מעגל קסמים  שיכול להגיע לנקודה שבה הכלכלה מתחילה להתכווץ.

אינפלציה יכולה לקרות מסיבות אחרות מלבד צמיחה מהירה: למשל, עלייה גדולה במחירי הנפט שנגרמת למשל ממלחמה או סכסוכי סחר, יכולה גם להעלות את המחירים.

איך מתמודדים עם אינפלציה גבוהה?

מעלים את הריבית. אז העלאת ריבית היא אחת הדרכים להתמודד עם אינפלציה, אבל ריביות גבוהות יכולות גם להביא למיתון. איך זה קורה? תעריפים גבוהים יותר מייקרים את ההלוואות ופתאום החסכונות מקבלים יתרון, כך שזה בעצם מונע מאנשים להשקיע. בנוסף,  פחות עסקים חדשים יפתחו בתנאים כאלה ואלה שכבר קיימים יהיו פחות מוכנים להתרחב, כך שלמעשה, הפחתה בהוצאות יכולה לעורר מיתון.

מדובר בפועל על נזילות נמוכה. במילים אחרות, כשאין הרבה כסף, יש פחות הוצאות. נזילות נמוכה יכולה להיווצר גם עקב מחנק אשראי: כאשר המלווים לא מוכנים להלוות ולכן האשראי מצטמצם. זעזוע גדול לשוק, למשל כמו ברירת המחדל ההמונית של משכנתאות ב-2007 – יכול לגרום למוסדות פיננסיים מסוימים לצבור הפסדים כבדים או אפילו לקרוס. זה יכול לגרום לבנקים אחרים חשש גדול, להפחיד אותם ולגרום להם להחזיק בכסף שלהם ולא להלוות אחד לשני.

בנקים המממנים את הפעולות של עצמם על ידי הלוואות מבנקים אחרים עלולים לקרוס כתוצאה מכך (אם כי לפעמים ממשלות מתערבות ומחלצות אותן). בגלל הסביבה המסוכנת ורווית ברירת המחדל, המוסדות הפיננסיים שעדיין מצליחים לעמוד על הרגליים יגבו בדרך כלל יותר עמלות כדי ללוות ומצד שני, הם ירצו למתן מתן הלוואות לאחרים.  במצב שנוצר, ההלוואות לעסקים ולאנשים פרטיים צונחות והמחזור ממשיך…

זעזועים גדולים בשוק הם המפתח: שני המיתונים האחרונים בארה"ב הופעלו על ידי התפוצצות בועה במחיר מופקע. ב-2001 זה היה מניות דוט-קום וב-2007 זה היה נדל"ן. בכל אחד מהמקרים, הנפילה הפתאומית במחירי הנכסים הפחידה את הצרכנים והם הפחיתו את הוצאותיהם, מה שהביא למיתון. לא משנה מה גורם למיתון, ברגע שהוא מגיע, מתחיל הבלגאן.

USIRYY גרף שיעור האינפלציה בארצות הברית מקור TradingView
USIRYY גרף שיעור האינפלציה בארצות הברית מקור TradingView

מה קורה במהלך מיתון, וכיצד לארגן את ההשקעות שלך לקראתו ?

מה קורה בזמן מיתון? לעיתים אפשר לראות פאניקה שמולידה פאניקה (אם כי לא תמיד רואים מצב של פאניקה), וכאשר עסקים קורסים ממחסור באשראי או מנסים לחסוך כסף על ידי פיטורי עובדים, האבטלה מתחילה לעלות. הגידול הזה באבטלה אומר שלאנשים יש פחות מה להוציא, מה שמפחית את הביקוש… גורם לעסקים להילחם עוד יותר, מה שעלול להוביל לאבטלה נוספת… בקיצור, אפשר להבין שהדברים פשוט נהיים גרועים יותר ויותר. במיתון האחרון אבדו כתשעה מיליון מקומות עבודה רק בארה"ב.

מה קורה למחירי המניות?

הכלכלה הצונחת מפחידה את המשקיעים, שמתחילים לברוח מהשקעות תנודתיות. מחירי המניות יורדים, במיוחד עבור חברות בעלות רמות חוב גבוהות מכיוון שהמשקיעים חוששים שאולי לא יוכלו להחזיר את ההלוואות שלהם ויסגרו את העסק.

יחד עם זאת, חברות מסוימות עשויות להרוויח ממיתון, כי משקיעים מחפשים אפשרויות בטוחות יותר: מוצרי צריכה כמו ULVR ו-P&G הם לרוב האחרונים לסבול מכיוון שהמוצרים שלהם הם בבחינת צרכים. תעשיות די חיוניות אחרות כמו שירותים וביטחון גם כן מצליחות. הדיבידנדים העקביים שחברות בתחומים אלה משלמות בשילוב עם המודלים העסקיים היציבים שלהן גורמים לכך שלפעמים הם נתפסים כ"עמידים בפני מיתון".

גרף שבועי מניית PG מקור: TradingView
גרף שבועי מניית PG מקור: TradingView

מה עם איגרות חוב?

אג"ח הקונצרניות המסוכנות ביותר יראו בדרך כלל ירידת מחירים מאסיבית כי מעטים המשקיעים שיהיו מוכנים לקחת הימור במיתון. אבל איגרות חוב ממשלתיות בדרך כלל יראו עליית מחירים (ולכן התשואות יורדות, יחס הפוך, כן?) עם זאת, לא כל איגרות החוב הקונצרניות שוות: באמצע 2011 חלק מתשואות אג"ח היווניות זינקו ביותר מפי שבע כשהמשקיעים יותר ויותר פחדו שהמדינה עומדת לקרוס.

מה עם נכסים אחרים?

מיתונים נוטים לפגוע בערכם של המטבעות: משקיעים לא רוצים להשקיע במדינה שעוברת מיתון, אז הם מושכים את המזומנים שלהם ומחפשים מקום אחר. הביקוש הנמוך יותר למטבע שנוצר, מוריד את ערכו. גם מחירי הסחורות נוטים לרדת, כי ככל שהכלכלות מאטות, הן הרי זקוקות לפחות חומרים לייצור.

כדאי לשים לב לכך שכל המחירים הללו עלולים לרדת לפני שיתחיל המיתון בפועל, כי אם המשקיעים חושבים שמיתון עלול  להגיע, הם יתחילו למכור. זה אירוני…כי זה כשלעצמו יכול לעורר מיתון…

מה זה אומר על ההשקעות שלך?

אם אתה חושב שמיתון מתקרב, יכול להיות שתרצה ללכת בעקבות המקצוענים ולצאת מההשקעות המסוכנות יותר שלך לפני שהן הולכות לאיבוד. אבל חשוב מאד לציין שברגע שהמיתון מכה, הוא יכול להיות הזדמנות מצוינת לרכישת נכסים. וורן באפט אוהב את הגישה הזו, וטוען כי מפולת שוק יכולה להציע הזדמנויות נהדרות לרכישת מניות של חברות טובות במחירי הנחה.

אז כשהשוק מתחיל להתאושש, יכול מאד להיות שאתה עושה לעצמך טובה אם אתה נכנס אל תוך הכאוס בזמן שכולם בורחים ממנו. אבל זה רק כאשר השוק אכן מתאושש…כן?

איך כלכלות מתאוששות, איך מסתיימים מיתונים?

כשהעולם הכלכלי קורס, ממשלות ובנקים מרכזיים של כלכלות מתכווצות נרתמים להציל אותם כדי לנסות לייצב אותם מחדש כדי לסיים את מיתון, הם צריכים לעורר הוצאות ויש להם מספר כלים לעשות זאת.

הכלי הראשון הוא בדרך כלל הורדת ריבית. הורדת עלות ההלוואה והפיכת החיסכון לפחות פרודוקטיבי הופך אותו גם לפחות אטרקטיבי, וזה מעודד אנשים לקחת הלוואות ולהתחיל להוציא כספים ולהשקיע, במאמץ להשיג תשואות.

אבל הפחתות הריבית לא מספיקות במצב בו הריבית כבר נמוכה מלכתחילה, שמירת הריביות על אפס עשויה פשוט לא לשנות דבר. במקרה כזה, ממשלות עשויות לנסות להגביר את הכלכלה באמצעות תמריצים: ללוות ולהוציא טונות של כסף (על פרויקטים של תשתיות, למשל) כדי לנסות ולהתניע הוצאות פרטיות. הרעיון הוא שלכל האנשים שעובדים על הפרויקטים האלה יהיה יותר כסף בכיס שהם יוכלו לבזבז…

עם זאת, זה לא תמיד אפשרי. מדינות מסוימות עשויות להיות בהלם מרמת החוב שלהן במהלך מיתון ולהגיע למצב של צנע במקום זאת: קיצוץ בהוצאות הממשלה כדי לנסות ולהפחית את החוב. במקרים אלה, הבנקים המרכזיים עשויים לפנות להקלות כמותיות שבהן מדפיסים כסף, מחלקים אותם לבנקים מסחריים ומעודדים אותם להעביר את הכסף הזה לציבור באמצעות הלוואות בתקווה שהגדלת הנזילות תמריץ את הכלכלה.

מה משפיע על התאוששות?

התפקוד של גורמים רשמיים יש השפעה רבה על ההתאוששות והיא חיונית מאד בקביעה עד כמה ההתאוששות תהיה מהירה ואם היא בכלל תהיה מהירה. זו עבודה כלל לא קלה כי הם נאלצים לעבוד עם מידע לא מלא וברור כי נתונים כלכליים תמיד מתעכבים ואי אפשר לדעת כמה זמן ייקח למדיניות להשפיע על הכלכלה. לפעמים קורה שגורמים רשמיים מקבלים החלטות כאלה ואחרות ומתחרטים על כך מאוחר יותר.

יש גם תיאוריה המדברת על כך שמה שגורם למיתון הוא מה שמשפיע על משך זמן ההתאוששות שלאחר מכן. למשל, מחקר אחד מצא שקשה יותר להתאושש ממיתונים שהגיעו כתוצאה ממשברים פיננסיים (כמו קריסות בנקים) מאשר מיתונים שנגרמים מהתחממות יתר או אינפלציה. לא לגמרי ברור למה זה קורה, אבל זה עשוי להיות קשור לחובות שכולם צברו אחרי שהפסידו המון כסף בזמן שמוסדות פיננסיים קורסים.

איך אפשר להרוויח מהתאוששות?

אז ככה: מניות נוטות להצליח במהלך ההתאוששות. אפשר להצטרף להמוני המשקיעים שמחפשים את התשואות הנהדרות שמניות יכולות להציע כשהריביות נמוכות, כמובן שגם לקחת בחשבון את הסיכונים שכרוכים בכך. זה מתורגם לביקוש גבוה יותר למניות עם פוטנציאל צמיחה גדול וכמובן למחירים גבוהים יותר כשמגיע הרגע למכור.

בהיפוך מוחלט של מה שקורה במהלך מיתון, חברות עם חובות גדולים בדרך כלל מצליחות להתאושש: הן ייהנו מעלויות אשראי נמוכות, מה שיאפשר להן להתרחב מהר יותר. גם איגרות חוב יכולות להיות הימור טוב כי המחירים שלהן עולים בדרך כלל עם ירידת שיעורי הריבית (אם כי הם בדרך כלל לא מתפקדות טוב כמו מניות במהלך תקופת התאוששות).

תמונת מצב: החגיגה הייתה חייבת להסתיים מתישהו…

לאחר תקופה של ניפוח השווקים, הכלכלה העולמית בסכנת מיתון, נתונים שונים וסימני אזהרה אמינים מבחינה היסטורית מהבהבים, והמשקיעים חוששים. יש כלכלנים שחושבים שזו לא באמת שאלה של האם מיתון בארה"ב עומד להופיע אלא זו שאלה של מתי. יש שחושבים שזה יכול להיות עוד השנה, אחרים חושבים שמאוחר יותר.

היות והגלובליזציה קירבה את כולם זה לזה …כלכלות גלובליות רבות ושונות תלויות זו בזו באופן בלתי נפרד באמצעות סחר כך שהכאב צפוי להתפזר גם ברחבי העולם כפי שכבר כעת אנו רואים. דוגמא הכי ברורה ועכשווית היא התלות הגבוהה של אירופה בנפט הרוסי.

למגיפה עדיין השפעה היות וסין, הכלכלה השנייה בגודלה עדיין מתמודדת עם התפרצויות הגוררות סגרים, כמו כן, המלחמה בין רוסיה ואוקראינה גם היא נותנת אותותיה, נכון לעכשיו האינפלציה בשיא באיזורים שונים בעולם כולל ארה"ב והפד בעיצומו של מחזור העלאות ריבית כדי להפחית אותה. הסחורות בירידה, השווקים בירידות מתחילת השנה ועברו לאחרונה לסטטוס של שווקים דוביים.

העלאות הריבית הללו מאטות את הכלכלה במקביל להשפעות החיוביות, מה שעשוי להקשות על הכלכלה להתמודד, מה שבתורו מוביל להתכווצות. ריביות גבוהות יותר בארה"ב פוגעות גם בכלכלות אחרות כי הן מחזקות את הדולר, מה שמקשה על השווקים המתעוררים להחזיר את החובות שלהם המוחזרים בדולרים.

נסכם הכל בפסקה: מיתון מתרחש כאשר הכלכלה מתכווצת, מיתון יכול להיגרם מאינפלציה, ריביות גבוהות, זעזועים בשוק, מלחמות או מחנק אשראי (מחנק אשראי מתייחס לירידה בפעילות ההלוואות של מוסדות פיננסיים כתוצאה ממחסור פתאומי בכספים).

כמו כן, כאשר כלכלות קורסות, מניות, מטבעות ואג"ח קונצרניות נוטים לרדת בערכן. לעומת זאת, אג"ח ממשלתיות מצליחות יותר. ומה לגבי מניות? אמרנו שמניות מתפקדות ממש טוב בשלב ההתאוששות אבל ההצלחה הזו תלויה בבנקים מרכזיים ובממשלות שידעו לנהל בקפידה את המדיניות.

לסיום, בין אם יגיע מיתון ובין אם לא, מה שכן בטוח הוא שעכשיו אתה במצב טוב יותר להתמודד איתו במידה ויופיע.

הנ"ל מהווה סקירה אינפורמטיבית שמטרתה לשים זרקור על נושא המיתון, גורמיו ומשמעויותיו כמו גם דרכי התמודדות אפשריים בסביבה כלכלית זו. אין בכתוב כל המלצה לקניה/מכירה/החזקה של ניירות הערך המוזכרים בכתבה. ככלל, תמיד עליכם לעשות מחקר מעמיק באופן עצמאי כדי לקבל החלטות מושכלות ומבוססות.

*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

לזמן מוגבל: קבל בחינם הדרכת וידאו מלאה שחושפת את אסטרטגיית המסחר שאחראית על 80% מכל הרווחים שלנו בשוק ההון

תלמד אסטרטגיות ייחודיות, טיפים וידע פרקטי שיעזור לך להפוך לסוחר נוסטרו מצליח בשוק ההון.

בונוס מיוחד: קבל בנוסף גם מדריך שיראה לך איך אפשר להרוויח בשוק ההון ללא הון עצמי ומבלי לסכן את החסכונות – במתנה (שווי של 179 ש"ח).

השאר פרטים בטופס ותועבר להדרכה מיד ובחינם!

מומלצים עבורך
מניות MEME ב-Reddit, אילוסטרציה

מניות ה-MEME: הדור הבא כבר כאן!

מה זה שיבה אינו וגיים-סטופ לעומת מה שראינו במניות HKD בחודש החולף? האם יש דרך למצוא את המניה הבאה שתעלה ב-20,000% בשבוע?

עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן