+BigShot מופעל להתנתק?

מי הם המרוויחים והמפסידים של הסופר סייקל הבא באנרגיה?

מחירי האנרגיה מזנקים, ולא נראה שהמשבר הזה עומד להסתיים בקרוב. המרוויחים והמפסידים-הכל כאן

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
מחירי האנרגיה מזנקים
מחירי האנרגיה מזנקים.

תוכן עניינים

מחירי האנרגיה מזנקים כרגע, ולא נראה שהמשבר הזה עומד להסתיים בקרוב. חלק מהמשקיעים והסוחרים אפילו חושבים שאנו יכולים להיכנס לסופר סייקל חדש של אנרגיה – תקופה מתמשכת של ביקוש גבוה והיצע נמוך שיכול להוביל למחירים גבוהים יותר בשנים הבאות. אם זה המצב, יהיו כמה מנצחים ומפסידים בבורסה בדרך.

הסיבה לעליית מחירי האנרגיה

ברמה הבסיסית ביותר, מדינות נסמכות יותר מאי פעם על גז טבעי לייצור חשמל, תעשיות כוח ובתי חימום, במיוחד כשהן עושות מאמצים רבים להתרחק מפחם לכיוון אנרגיה נקייה יותר. בנוסף, ההתאוששות הכלכלית החזקה שלאחר המגיפה הובילה לזינוק בביקוש משום שכל המדינות ניסו ועדיין מנסות לפעול בצורה עוצמתית ויעילה ככל האפשר. הבעיה היא שההיצע לא הצליח לעמוד בקצב הביקוש והעלה את המחירים גבוה יותר.

בעיה נוספת היא שהחורף באופק, מה שאומר שכל המדינות נאבקות כדי למלא את רמות האחסון שלהן לפני עליית הביקוש לחימום. אך מה שקורה בפועל הוא שאתרי אחסון אירופיים מחזיקים כיום ברמות גז הנמוכות ביותר מבחינה היסטורית בהתייחס לתקופה זו של השנה, ומצד שני, סין מורה לחברות האנרגיה שבבעלות המדינה לשמור על אספקה בכל מחיר. כך שסוחרים רבים מעריכים שמחירי הגז הטבעי רק יעלו יותר, וזאת לאחר עלייה של כ-400% במחירי הגז באירופה השנה.

לעליית מחירי הגז הטבעי יש השפעות קשות גם על מחירי הנפט. מתברר שממשלות וחברות לא השקיעו מספיק כדי להגדיל את כושר הייצור. מחיר חבית הנפט עלה לשיא של שלוש שנים של 80 דולר בשבוע שעבר. גולדמן זאקס ובנק אוף אמריקה חושבים שזה לא הסוף. גולדמן זאקס העלה את תחזית מחיר הנפט ל-90 דולר לסוף שנה זו ואילו בנק אוף אמריקה העלה תחזית ל-100 דולר.

מי המרוויחים מעליית המחירים?

יצרני אנרגיה
אולי המרוויחים הברורים ביותר ממחירי אנרגיה גבוהים יותר הם יצרני הנפט והגז הגדולים בעולם. על פי גולדמן זאקס, TotalEnergie ו-Eni למשל, יראו שיפור ברווחים של 2022 בשיעור של 18% ו-12% בהתאמה. Exxon Mobil אמרו בשבוע שעבר כי מחירי הדלק הגבוהים יעלו את הרווח של רבעון השלישי בכ-700 מיליון דולר.

חברות אחרות נוספות שצפויות להרוויח מהמצב כוללות את BP, Chevron, Royal Dutch Shell,ו-ConocoPhillips. דרך חסכונית להשקיע בכל המניות הללו היא באמצעות תעודת הסל iShares Global Energy.

תעודת סל iShares Global Energy-IXC
תעודת סל iShares Global Energy-IXC

כורי פחם
המחסור בגז טבעי מגיע בתקופה של תפוקת חשמל נמוכה מטורבינות רוח ומתחנות כוח גרעיניות, מה שאילץ יצרני חשמל רבים לשרוף פחם במקום זאת. זה העלה את מחיר הפחם באופן משמעותי, וזה אמור לספק רווח משמעותי לחברות כריית פחם כמו Arch Resources ו-Peabody Energy בארה"ב, Glencore באירופה.

מעבר לכך, יש לשים לב לכך שמניות החברות הללו נסחרות ברמות זולות משום שמשקיעים מוסדיים רבים  מנועים מלהחזיק בהן.

גרף שבועי Arch Resources
גרף שבועי Arch Resources

מי הם המפסידים מעליית המחירים?

חברות חומרים ומתכות
חברות חומרים ומתכות עתירות אנרגיה צפויות להיפגע יחסית יותר מאחרים מעליה במחירי החשמל. באירופה לדוגמא, זה כולל את יצרנית חומרי הבנייה Sika, יצרנית הפלדה ArcelorMittal ויצרנית המלט Holcim. בארה"ב יש את יצרן הפלדה Nucor ויצרנית הצבעים Sherwin-Williams.

גרף שבועי Sherwin-Williams SHW
גרף שבועי Sherwin-Williams SHW

יצרני מכונות חקלאיותגז טבעי הוא המפתח לייצור דשן, מכאן, שהעלייה האחרונה במחירים אמורה להעלות את עלות הייצור. חלק מהיצרנים האירופאים אפילו מתכוונים להפחית את התפוקה, דבר שיגדיל את העלויות לחקלאים ויפחית את ההכנסות שלהם במיוחד אם הם לא יצליחו למכור.

אם אכן הכנסות החקלאים תהיינה נמוכות יותר זה אומר שהם יהיו פחות מסוגלים לבצע רכישות גדולות או לעכב את הרכישות או לבטל אותן לגמרי. זה לגמרי לא אידיאלי עבור חברות כמו  Deere & Co, AGCO Lindsay Corporation, Caterpillar.

גרף שבועי Lindsay-LNN
גרף שבועי Lindsay-LNN

יש לציין שרשימת המניות הללו הן בבחינת סקירה כללית על אפשרויות קיימות שונות העומדות בפניכם. זו אינה המלצה לפעולה כלשהי.

כעת, כל מה שנותר לכם לעשות זה לעקוב אחר מחירי האנרגיה לצד החברות הרלוונטיות בתחום ולהעמיק במחקר משלכם לצורך קבלת החלטות מושכלות ומבוססות ככל שניתן למציאת הנכס המניב ביותר עבורכם.

אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם.

מפחד לסחור בשוק ההון לבד ולהפסיד?
יש לך הזדמנות לקבל תיק על סך 10,000$ כוח קניה ולהתחיל לסחור ללא הון עצמי


תשאיר את הפרטים, על מנת לצפות בהדרכה חינמית
שהכנו עבורך על שוק ההון ומלא שאלון התאמה שיבדוק את סיכויי ההצלחה שלך

מומלצים עבורך
עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

רוצה להרוויח משכורת של מהנדס תוכנה מכל מקום בעולם, בלי לעבוד 9 שעות ביום בעבודה מתישה?

מלא פרטים ועבור לשאלון התאמה לשוק ההון

*במידה ותמצא מתאים לאחר שתמלא את שאלון ההתאמה אחד מציידי הכישרונות של גיא ברנד יצור איתך קשר לגבי המשך התהליך

דילוג לתוכן