+BigShot מופעל להתנתק?

מי עשויים להיות המנצחים והמפסידים מהבלגאן בשוק של בריטניה?

זו הייתה (ועדיין) שנה קשה למשקיעים בבריטניה. אבל השבוע האחרון יכול להיכנס לספרים לצד כמה מנצחים ומפסידים פוטנציאליים

שתף כתבה

שנה קשה למשקיעים בבריטניה
שנה קשה למשקיעים בבריטניה

תוכן עניינים

אין ויכוח שזו הייתה ועדיין שנה קשה למשקיעים בבריטניה. הליש"ט הבריטי הגיע לנקודה הנמוכה ביותר אי פעם מול הדולר האמריקאי, ותשואות האג"ח שלה זינקו, כשהמשקיעים הגיבו להורדת המיסים החדשה של הממשלה והעלו ספקולציות לגבי הצעדים שהבנק המרכזי עשוי לנקוט בהם. כלומר, דיי ברור שהסערה של בריטניה צפויה להיות איתנו לזמן מה, אז בואו נסתכל על המנצחים והמפסידים בשוק שהיא צפויה ליצור לאורך הדרך…

ראשית, למה הכל פתאום משתבש כל כך עבור בריטניה?

זה ממש לא היה פתאומי. המדינה מתמודדת כבר שנה שלמה עם אינפלציה בשמיים ומשבר אנרגיה לגמרי מתיש, והצמיחה הכלכלית שלה ירדה מתחת לאפס. אז קל היה לראות שהתגובות בשוק פשוט הוקצנו לאחרונה משום שהמשקיעים מאבדים את האמון ביכולת של בריטניה לנווט את הקשים שלה, ולא בכדי.

העניין הוא כזה, הבנק המרכזי של אנגליה, שמנסה לצנן את האינפלציה הלוהטת בבריטניה, רק בשבוע שעבר סימן את העלאת הריבית השביעית שלו ברציפות, והזהיר שהכלכלה נמצאת כעת במיתון.

המהלך הזה השאיר כמה משקיעים דיי מתוסכלים, כי הפדרל ריזרב הודיע ​​על עלייה של 0.75 נקודות אחוז מוקדם יותר באותו שבוע, בניסיון לבלום את האינפלציה, ויצא שהבנק המרכזי של אנגליה (BoE), שמתמודד עם אינפלציה גבוהה יותר מארה"ב, הכריז על עלייה של 0.50 נקודות בלבד.

רמת האינפלציה בבריטניה GBIRYY
רמת האינפלציה בבריטניה GBIRYY

יום למחרת, המשקיעים האלה נעשו מתוסכלים עוד יותר, כשממשלת בריטניה הציגה חבילה גורפת של הפחתת מיסים שהולכת להגדיל את ההוצאות הממשלתיות, ולהוסיף לעומס החובות של המדינה מה שיוסיף אש לאינפלציה בתהליך הזה.

אז המשקיעים מיהרו לצאת מהשוק. והמכירה הזו שראינו לא רק שלחה את המטבע שלה למעמקים חדשים, אלא גם הובילה את המחיר של אגרות חוב בריטיות נמוך יותר ואת התשואות גבוה יותר (הרי כשמחירי האג"ח יורדים, התשואות שלהן עולות), כלומר העלות של כל ההלוואות הללו עולות.

מבחינת המשקיעים: האינפלציה היא האויב. ואם הבנק המרכזי של אנגליה לא יוכל לרסן את זה בקרוב, סביר להניח שהמדינה תתמודד עם סטגפלציה שזו תקופה עגומה וממושכת של צמיחה איטית או שלילית ואינפלציה גבוהה. כך שמה שהם מחפשים זה קצב אגרסיבי יותר של העלאות ריבית מהבנק המרכזי של אנגליה, אבל כזה שלא רק יפיל את האינפלציה, אלא גם יעזור לעורר יותר השקעות זרות בבריטניה.

מי המנצחים בכל הסיפור?

חברות רב לאומיות גדולות. חברות בבריטניה שמרוויחות את רוב ההכנסות שלהן מחו"ל נמצאות בעמדה טובה: הן יחזירו את ההכנסות הזרות החזקות יותר הביתה לבריטניה, שם הן יימשכו עוד יותר כשהן יומרו ללירות. ויש לא מעט מהחברות האלה.  

החברות האלה הן למעשה הסיבה העיקרית לכך שה-FTSE 100 הוא אחד מהשווקים עם הביצועים הטובים ביותר השנה. מי שמעוניין בחתך רחב יותר של החברות הגדולות יותר המתמקדות בבריטניה, יכול לשקול להשקיע בתעודת הסל המתמקדת בחברות בינלאומיות Vanguard FTSE 100 (טיקר: VUKE).

Vanguard FTSE 100 גרף מאת TradingView
Vanguard FTSE 100 גרף מאת TradingView

חברות של סחורות. יש כמה חברות מעניינות כגון: BP (BP), Shell (SHEL), Rio Tinto (RIO) ו-Glencore (GLEN) שאמורות להמשיך לתת ביצועים טוב יחסית, בעזרת הכנסות זרות ומחירי סחורות שעדיין גבוהים. ויש גם חברות הגנתיות יותר ש-50% מההכנסות שלהן הן מחו"ל שיכולות להיות אטרקטיביות יותר בסביבה הנוכחית. השתיים הבאות יכולות להיות רלוונטיות: GSK (GSK) ו-AstraZeneca (AZN) מתחום התרופות, והשלישית היא Diageo (DGE), יצרנית משקאות אלכוהול.
המגזר הפיננסי של בריטניה. הבנקים בבריטניה יכולים לצפות לראות רווחים גדולים יותר מריביות גבוהות יותר לטווח ארוך יותר. מחיר המניה של הבנק הגדול במדינה, Lloyds (LLOY) אמנם צונח בחדות בימים האחרונים על רקע החששות הכלכליים הגוברים, אך שווה לעקוב כי זו יכולה להיות הזדמנות קנייה מעניינת ברגע שהשווקים יתייצבו.

יש עוד כמה כיוונים מעניינים: 

נהנים אפשריים נוספים כוללים את Experian (EXPN), חברת האשראי והשיווק האהובה על אנליסטים עם 14 המלצות קנייה וארבע החזקות, ויש את Ashtead (AHT), חברת השכרת ציוד שמרוויחה 90% מההכנסות שלה מארה"ב. היא גם אהובה על המשקיעים שוב עם 14 המלצות קנייה וארבע החזקות. Ashtead צפויה ליהנות גם מחוק השקעות בתשתיות ותעסוקה, החל מהשנה הבאה.

אז מי הם המפסידים?

דיור ובוני בתים. תחום הדיור ותעשיית בניית הבתים הם תחומים מרכזיים לדאגה לאור העליות החדות בריבית. עוד לפני המהומה האחרונה, בנק ההשקעות הגרמני ברנברג הוריד את הדירוג של בוני בתים בבריטניה, כולל Bellway (BWY) ו- Persimmon (PSN), משום שהוא ציפה שתהיה להם שנה קשה, בין השאר בגלל שהפאונד החלש יותר יעלה את העלות של חומרי גלם כמו עצים.
עלות סבירה רק תחריף את הבעיה עבור פלח ענק זה של המשק, משום שריביות גבוהות יותר משביתות את רוכשי הדירות הפוטנציאליים ויוצרות קשיים פוטנציאליים עבור אלה שתנאי המשכנתא בריבית קבועה שלהם פוקעים. אפשר לשקול לעשות שורט על Bellway או Persimmon, או אם רוצים חשיפה רחבה יותר בשוק הנדל"ן וה-REIT בבריטניה, אפשר לשקול שורט ב-iShares UK Property ETF (IUKP).

iShares UK Property ETF ,גרף שבועי
iShares UK Property ETF ,גרף שבועי

לירה שטרלינג הבריטית. טוב, המשקיעים כבר עומדים בתור כדי לעשות שורט על הפאונד. רק לפני מספר שבועות, דויטשה בנק הדגיש תרחיש גרוע ביותר שלדבריו יכול להוביל לירידה של 30% בפאונד, ובואו נאמר שהתרחיש הזה נראה עכשיו סביר יותר ויותר.

אך בכל זאת, כשהפאונד כבר יורד בצורה כה דרמטית, ייתכן שדווקא כדאי להמתין עם השורט במטבע, לפחות עד שנראה ריבאונד לטווח קצר. כשיהיה רלוונטי, אפשר ללכת שורט על הפאונד עם WisdomTree Long USD Short GBP ETF (GBUS).

עסקים המתמקדים בבריטניה. הפאבים, המסעדות והמלונות של מגזר האירוח מייבאים כ-60% מהמזון והשתייה שלהם, והמטבע החלש יותר הולך לייקר את כל זה. מבשלות בירה כנראה תצטרכנה להיאבק בגלל עלויות היבוא. כדי להפוך את המגמה הזו לטובתנו, אפשר לשקול לבצע שורט בתעודת הסל Vanguard FTSE 250 (VMID), המתמקדת במגזר המקומי של בריטניה.

הנ"ל מהווה סקירה על רעיונות להשקעה בהתבסס על המצב הכלכלי בבריטניה. בהחלט יתכן שמסיבות מאקרו שונות, הדברים יבואו לידי ביטוי באופן שונה ואחר מהמתואר בכתבה. ככלל, חובה על הקורא לעקוב אחר השווקים והעדכונים השוטפים, לנקוט בגישה ביקורתית ולעשות מחקר עצמאי בהתייחס לרעיונות ההשקעה המוזכרים בכתבה שכן, דבר אינו בבחינת המלצה לפעולה כלשהי.

*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

לזמן מוגבל: קבל בחינם הדרכת וידאו מלאה שחושפת את אסטרטגיית המסחר שאחראית על 80% מכל הרווחים שלנו בשוק ההון

תלמד אסטרטגיות ייחודיות, טיפים וידע פרקטי שיעזור לך להפוך לסוחר נוסטרו מצליח בשוק ההון.

בונוס מיוחד: קבל בנוסף גם מדריך שיראה לך איך אפשר להרוויח בשוק ההון ללא הון עצמי ומבלי לסכן את החסכונות – במתנה (שווי של 179 ש"ח).

השאר פרטים בטופס ותועבר להדרכה מיד ובחינם!

מומלצים עבורך
עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן