מניות ארביטראז': האם אפשר להרוויח מזה?

תחום עסקאות הארביטראז' היה לוהט עד לפני שנים ספורות. אחרי שמחשבים ורובוטים השתלטו על התחום, האם הסוחר הפשוט עדיין יכול לעשות מזה כסף?

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
קאר שולץ, מנכ"ל טבע
קאר שולץ, מנכ"ל טבע

תוכן עניינים

אני מניח שמי שפעיל בשוק ההון או מתעניין נתקל לא מעט פעמים במונח ארביטראז'. האפשרות לרווח קל, מהיר וללא סיכון עבור סוחרים זריזים שמזהים הזדמנות ומנצלים אנומליה של השוק כדי להרוויח ממנה. במאמר זה אנסה להסביר מהי פעולת ארביטראז' והאם עדיין ניתן לעשות מזה כסף בשווקים מתוחכמים ואלקטרוניים כמו היום. 

מה זה ארביטראז'?  

כשאנו אומרים ארביטראז' אנו בעצם מדברים על מכשיר פיננסי שמתומחר בצורה שונה באותו שוק או בשווקים שונים. על פי ויקיפדיה המונח המקורי מגיע מצרפתית ומשמעותו הינה לאפשר למשקיעים לנצל פער מחירים של נכס מסויים בשני שווקים או יותר למטרת רווח. 

הפעולה הפשוטה ביותר, לדוגמא, היא רכישת מניית טבע בשוק בתל אביב במחיר X ומכירתה בשוק בניו יורק במחיר Y, בהנחה שבשעת המסחר החופף מחיר Y גבוה ממחיר X. לחלופין, ניתן לבצע מכירה של הנכס בניו יורק (פעולת שורט) ורכישה שלו בבורסת תל אביב. בפעולת מסחר כזו חשוב לקחת בחשבון גם את העמלות על הרכישה והמכירה של הנכס, במקרה זה מניית טבע, על מנת לבחון האם העסקה עדיין רווחית.

גרף מניית טבע בתל אביב ובניו יורק
גרף מניית טבע בתל אביב ובניו יורק

סוגי ארביטראז' בולטים

ארביטראז' על מדדים ואופציות

אחת מפעולות המסחר הפופולריות ביותר בקרב שחקני ארביטראז' היא ניסיון לנצל פעם בתמחור בין מניות של מדד מסויים או ערך המדד עצמו ובין מחירי האופציות על מניות המדד. נניח שהתמחור של האופציות העתידיות על מחירי המניות שמרכיבות את מדד הדאו ג'ונס משקפות מחיר גבוה יותר מהמחיר בפועל, הרי שמשקיע יוכל לקנות תעודת סל על המדד ובמקביל למכור את האופציות על המדד במחיר גבוה יותר ובדרך לגזור פער ארביטראז'. למרות זאת יש לזכור שבמקרה כזה הפער זניח ברוב המקרים וכדי להרוויח מהפעולה יש לקחת מינוף משמעותי.

ארביטראז' על מניות דואליות 

מניות דואליות הן מניות של אותה חברה אשר נסחרות בשתי בורסות שונות או יותר. הדוגמא המוכרת ביותר היא מניית טבע למשל. על מנת לבצע עסקת ארביטראז' על מניות דואליות חייבות להיות שעות מסחר חופף בין שתי הבורסות כדי לנצל את פער המחירים. המסחר בתל אביב מסתיים בשעה 17:30 ואילו המסחר החופף בוול סטריט מתבצע בימים שני עד חמישי ומתחיל בשעה 16:30. על מנת לבצע את עסקאות הארביטראז' יש לנצל את חלון הזמן הנ"ל כדי לאתר פערים במחירי המניות. 

מניות דואליות בולטות במסחר שבין תל אביב לניו יורק כוללות את טבע (TEVA), פריגו (PRGO), נייס (NICE), אלביט מערכות (ESLT), טאואר (TSEM), נובה (NVMI), קמטק (CAMT) ואודיוקודס (AUDC). 

ארביטראז' על ניירות המירים

ישנן חברות אשר מנפיקות מגוון סוגים של ניירות, כולל ניירות ערך המירים אשר המשקיעים בהן יכולים להמיר אותם לניירות אחרים של אותו מנפיק. לדוגמא: מניות של חברה X אשר הנפיקה גם אג"ח להמרה או אופציות להמרה. במקרה שכזה יבחן המשקיע את המחיר של הניירות ההמירים, את מחיר ההמרה ואת הפערים בין מחירי הניירות השונים. נניח שמשקיע רכש בעבר אופציה לקניית מניית פריגו במחיר של 45 דולר (תיאורטי לחלוטין). נניח שמחיר המניה בשוק עומד על 50 דולר. במידה ומחיר האופציה והמחיר של ההמרה קטנים מ-5 דולר הרי שווה למשקיע לבצע את העסקה על מנת ליהנות מהפער. 

האם עדיין אפשר להרוויח כסף מעסקאות ארביטראז'?

בעבר סוחרים רבים התמקצעו והתמחו בעסקאות ארביטראז' רווחיות כי השווקים טרם היו מפותחים כמו היום. השתלטות האלגוריתמים, מכונות המסחר בתדירות גבוהה (HFT TRADING) ורובוטים אוטומטיים שמבצעים אלפי עסקאות מסחר בשניות, מקשים מאוד על הסוחר הפרטי בתחום. פערי הארביטראז' נסגרים במהירות כשהמחירים מגיעים לשיווי משקל. חלון הזמן שבו ניתן לרשום רווח קל ומהיר נסגר בצורה זריזה. מכיוון שמראש מדובר בפערים זניחים של מחירים, על מנת להרוויח יש לקחת מינוף משמעותי ותקלה אחת עבור סוחר פרטי עשויה להביא למחיקה של כל השקעתו בשניות, בדיוק כפי שקורה בעולם הפורקס וה-CFD.

בכל מקרה, השקעה במניות דואליות עודנה פופולארית בקרב משקיעים ישראלים רבים. חברות רושמות את מניותיהן למסחר במספר בורסות על מנת לחשוף את הפעילות שלהן למשקיעים רבים ככל האפשר. היעד הפופולרי ביותר עבור חברות ישראליות היא בורסת וול סטריט, אולם יש חברות שבחרו לבצע רישום כפול בתל אביב ולונדון, פרנקפורט ויורונקסט. 

מזה ארביטראז? באיזו מניות ארביטראז' צריך להשקיע?  ומה אנחנו צופים לסקטור המניות הישראליות בוול סטריט בחצי השני של 2021?

הדרכה על מניות ארביטראז' שאתה חייב להיות חלק ממנה

מה זה ארביטראז?
באילו מניות ארביטראז' צריך להשקיע?

  מה אנחנו צופים לסקטור המניות הישראליות בוול סטריט בחצי השני של 2021? 

הצטרפו להדרכה חינמית שבמסגרתה תלמדו איך להשקיע במניות ארביטראז' ובמניות ישראליות באופן כללי.

מומלצים עבורך
אלון מאסק

זה מה שיש למייסד קרדנו ואיתריום להגיד על הדוג'קוין – סיכום שבועי בקריפטו

שוק הקריפטו ששוויו איבד יותר מטרליון דולרים מהשיא, ממשיך לדמם עם עוד שבוע של ירידות חדות. ברביעי האחרון אחד המייסדים של הקרדנו התארח בפודקאסט ודיבר על שורה של נושאים בתחום הקריפטו. על ה-דוג' אמר: זה עותק של עותק. יש בעיות במדיניות המונטרית של המטבע

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן