+BigShot מופעל להתנתק?

מניות הביג טק כבר לא פופולריות כמו פעם

מניות הטכנולוגיה בארה"ב היו לא מזמן המניות הכי חמות בקרב סוחרים ומשקיעים, אך השנה הוכיחה עד כמה קשה לשמור על המעמד הזה

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
מניות הטכנולוגיה בארה
מניות הטכנולוגיה בארה"ב

תוכן עניינים

נטפליקס הייתה זו שפתחה את הרווחים של הביג טק כשהכריזה על תוצאות הרבה יותר גרועות מהצפוי. לאחר מכן, אלפבית ומיקרוסופט דיווחו על התוצאות הרבעוניות שלהן בתחילת השבוע שעבר. אחריהן הגיעו תוצאות הרווחים מעורבות של פייסבוק ואז אמזון ואפל פרסמו את דוחותיהן ביום חמישי.

מחברים את הנקודות

חברות הביג טק אינן חד גוניות. הענקיות מתחלקות בין מגוון תעשיות: טכנולוגיית מידע (אפל ומיקרוסופט), שירותי תקשורת (נטפליקס, מטא ואלפבית) ושיקול דעת צרכני (אמזון). אז כדי להבין את הציפיות של המשקיעים מהקבוצה הזו, צריך להסתכל על פני כל שלושת המגזרים.

לקראת עונת הרווחים של הרבעון הזה, חברות טכנולוגיות המידע היו צפויות להראות צמיחה ברווחים של 8% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה, שירותי תקשורת היו צפויות לצמצום הרווחים ב-3%, ושיקול הצרכנים צפוי היה להצטמצם ב-12%.

מניות אמזון, נטפליקס, מיקרוסופט, אפל, מטא, גוגל
מניות אמזון, נטפליקס, מיקרוסופט, אפל, מטא, גוגל

מה קרה עם ההערכות בפועל?

אפשר לומר שהערכות אלה באו לידי ביטוי באופן חלקי בביצועי המניות במהלך הרבעון הראשון, כאשר אפל ומיקרוסופט הובילו בביצועים טובים יותר ממטא ונטפליקס במיוחד. משקיעים זכו במידה רבה להוכחה זו בשבועיים האחרונים של הרווחים: מספרי המנויים של נטפליקס ירדו לראשונה מזה עשור, והמשקיעים שלחו את המניה רחוק למטה.

גם העדכון של אמזון איכזב, כאשר במיוחד תחזית ההכנסות של החברה לא עמדה בציפיות. אמנם פלח הענן (Amazon Web Services) המהווה כשלושה רבעים מסך הרווח התפעולי של החברה המשיך לגנוב את ההצגה ברבעון האחרון, והגדיל את ההכנסות ב-37% טוב יותר מההערכות לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה, אך שאר התוצאות שלה היו רחוקות מלהצליח.

ולא קשה להבין את הסיבה: האינפלציה נמצאת ברמות שיא, כך שמוצרים נחמדים כמו מנויי סטרימינג וידאו ורכישות מקוונות דיי תופסים את המושב האחורי. זה השפיע גם על עסקי הפרסום של אמזון, מטא ואלפבית, מכיוון שהחברות לא מוציאות כל כך הרבה כדי למשוך לקוחות עם נזילות נמוכה.

רווח-הפסד רבעוני מניית אמזון (סימול AMZN) גרף יומי מקור TradingView
רווח-הפסד רבעוני מניית אמזון (סימול AMZN) גרף יומי מקור TradingView

ובכל זאת, הלקוחות היו כל כך שמחים להוציא כסף גדול על אפל ולעזור ליצרנית האייפון להרוויח רווחים גבוהים מהצפוי. גם מיקרוסופט: בין עסקי מנויי הפרודוקטיביות הכמעט חיוניים שלה לבין מגזר מחשוב הענן הצומח במהירות, החברה היכתה את ציפיות המשקיעים.

יש לציין לגבי אפל שעל אף שמכירות האייפון של אפל מרשימות מאד כשחושבים על הנתונים שפורסמו ממש לאחרונה המצביעים על כך שמשלוחי הסמארטפונים העולמיים ירדו ברבעון האחרון ב-11% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה. זה בעיקר על רקע הסגרים בסין ואכן, חלק מהאנליסטים מעריכים שהביקוש העולמי ייפגע מהאינפלציה השנה.

דוח רווח-הפסד רבעוני של אפל מקור TradingView
דוח רווח-הפסד רבעוני של אפל מקור TradingView

הריבית והשפעתה

משקיעים רואים את רוב הערך של מניות הטכנולוגיה ברווחים העתידיים שלהם, שאותם הם מוזילים בחזרה להיום כדי לחשב מה המניות שלהם אמורות להיות שוות. "שיעור ההיוון" הזה מושפע במידה רבה מהריביות של הבנק המרכזי: ככל שהן גבוהות יותר, שיעור ההיוון גבוה יותר והערכת השווי של החברה נמוכה יותר. וזה בדיוק מה שקורה ב-2022: הריבית במגמת עלייה, מה שהוביל את הערכות השווי של חברות הטכנולוגיה לצנוח גם אם הן הניבו תוצאות טובות מהערכות.

הימור על ביג טק הוא הימור על מגה טרנדים

מגמות משנות עולם נוטות ליצור הזדמנויות השקעה מרגשות והביג טק מחוברות להרבה מהן.

בואו ניקח למשל את מחשוב הענן: אמזון, אלפבית ואמזון הן חברות מחשוב הענן הגדולות ביותר בחוץ, והן עדיין צומחות במהירות. אחרי הכל, רק 5% עד 15% מכלל הוצאות הטכנולוגיה הארגוניות עוברות לענן כרגע, והתעשייה הזו הופכת ליותר ויותר חשובה בעולם שלאחר המגיפה. לכן אמזון משוכנעת של-AWS שלה יש עוד מקום רב לצמוח והצהירה שהיא מוכנה לעשות עסקאות בכל הגדלים כדי לבנות את הפלח ולהמשיך להפיק את המרב מהשוק המתרחב.

כמו כן, בואו לא נשכח את המטא-וורס: אמנם למטא יש רק 300,000 משתמשים בפלטפורמת המטא-וורס שלה כרגע, אבל היא מקווה שהיא תשכנע אנשים נוספים לעזוב את העולם האמיתי מאחור כאשר היא תפתח את החנות הקמעונאית הראשונה שלה בקליפורניה בחודש הבא.

*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהםהערכת

מפחד לסחור בשוק ההון לבד ולהפסיד?
יש לך הזדמנות לקבל תיק על סך 10,000$ כוח קניה ולהתחיל לסחור ללא הון עצמי


תשאיר את הפרטים, על מנת לצפות בהדרכה חינמית
שהכנו עבורך על שוק ההון ומלא שאלון התאמה שיבדוק את סיכויי ההצלחה שלך

מומלצים עבורך
עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן