+BigShot מופעל להתנתק?

מניות ה-EV צנחו בחדות: האם נוצרה לנו הזדמנות קנייה?

מה גרם לירידה החדה במניות מגזר ה-EV והאם כדאי לנו להיכנס? תיק ההזדמנויות של ימי חמישי מנסה לנתח ולתת תשובות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
הוון של WorkHorse. צנחה ב-38%

בשבוע שעבר לא פורסם תיק ההזדמנויות של יום חמישי בגין יום העצמאות. בכל זאת, גם לנו מגיע חופש.
אז אחרי שנופפנו בדגלים וצלינו בשר ופרגיות במנגלים אפשר לחזור ולהתמקד בתיק ההשקעות שלנו. היום בחרתי שלוש מניות ממגזר הרכבים החשמליים (EV) שצנחו בחדות בשבועות האחרונים. נראה שהחגיגה הגדולה של שנת 2020 הסתיימה ואנחנו מתחילים לראות את שווי החברות מתכווץ ככל שהחלום מתרחק והפעילות המסחרית שלהן לא קיימת.

ניקולה (NKLA) – צניחה של 37% מתחילת השנה

חברת המשאיות החשמליות בפוטנציה נכנסה ברעש גדול וצלצולים לבורסה באפריל 2020 בעסקת SPAC. ההתחלה הייתה זוהרת ומרשימה: ממחיר של 10 דולר נסקה המניה לשיא של 94 דולר בימי השיא. חדשות שליליות, סקירת שורט של חברת הינדנבורג ריסרץ' ומימוש מתבקש הביא את ניקולה…

רוצה לראות את שאר התוכן?

כבר לקוח שלנו?

בשבוע שעבר לא פורסם תיק ההזדמנויות של יום חמישי בגין יום העצמאות. בכל זאת, גם לנו מגיע חופש. 

אז אחרי שנופפנו בדגלים וצלינו בשר ופרגיות במנגלים אפשר לחזור ולהתמקד בתיק ההשקעות שלנו. היום בחרתי שלוש מניות ממגזר הרכבים החשמליים (EV) שצנחו בחדות בשבועות האחרונים. נראה שהחגיגה הגדולה של שנת 2020 הסתיימה ואנחנו מתחילים לראות את שווי החברות מתכווץ ככל שהחלום מתרחק והפעילות המסחרית שלהן לא קיימת.   

ניקולה  (NKLA) – צניחה של 37% מתחילת השנה

חברת המשאיות החשמליות בפוטנציה נכנסה ברעש גדול וצלצולים לבורסה באפריל 2020 בעסקת SPAC. ההתחלה הייתה זוהרת ומרשימה: ממחיר של 10 דולר נסקה המניה לשיא של 94 דולר בימי השיא. חדשות שליליות, סקירת שורט של חברת הינדנבורג ריסרץ' ומימוש מתבקש הביא את ניקולה פחות משנה אחרי למחיר של פחות מ-10 דולר. 

הסיבה לצניחה במחיר המניה 

איפה להתחיל? כמה אירועים שליליים גדולים עברו על ניקולה והביאו אותה למצבה הנוכחי. 

במרץ 2020 הודיעה החברה על מיזוג עם חברת ה-SPAC וקטו-IQ אקוויזישן וביוני נכנסה לבורסה כשהיא  נישאת על מומנטום כפול: המשקיעים שמו את כספם על כל מה שמריח כמו EV או שקשור ל-SPAC. נתונים פונדמנטליים? הצחקתם אותם. השקעות ספקולנטיות נעות על הספקטרום שבין 0 ל-1. ה-0 במקרה של כישלון, ה-1 במקרה של הצלחה, אבל מה שקורה בדרך אפשר ללמוד מצפייה בגרף של ניקולה. באוגוסט נסק שווי השוק של החברה ל-13 מיליארד דולר ובספטמבר הודיעה ניקולה על הסכם שיתוף פעולה עם ג'נרל מוטורס (GM), במסגרתו תהיה לאחרונה אופציה לרכישת 11% ממניות החברה וגם תהפוך לשותפת הייצור שלה.

צניחה של 37% מתחילת השנה
צניחה של 37% מתחילת השנה. מניית ניקולה

הבומבה הגדולה הבאה למשקיעים הגיעה ב-21 בספטמבר עם התפטרותו של המייסד טרבור מילטון מכל תפקיד פעיל בחברה. זאת אחרי סקירה שלילית של חברת המחקר המוערכת הינדנבורג ריסרץ', המתמחה בעסקאות שורט וחשיפת אנומליות, הונאות משקיעים ומצגות שווא בקרב חברות ציבוריות. הינדנבורג האשימה את ניקולה בכלל ואת מילטון בפרט בהצגת נתונים שקריים, מצגות שווא ולמעשה קראה לחברה  "תרמית מתוחכמת". זה לא שהינדנבורג פועלת לשם שמים, כי היא נהנית מהרווח בעסקאות שורט אחרי שהמניות אותן היא מסקרת צונחות. בניגוד לחברות אחרות, הדו"חות והסקירות שלה נראות אמינות ומקצועיות. בלומברג ו-'פייננשל טיימס' אישרו לאחר מכן את הפרטים החשובים בדו"ח של הינדנבורג.

בנובמבר הודיעה ג'נרל מוטורס כי העסקה לרכישת מניות בניקולה לא תצא לפועל. שיתוף הפעולה היחיד בין החברות יהיה בכך ש-GM תספק לניקולה טכנולוגיית תאי דלק עבור המשאיות מסוג BADGER. לא השקעה פיננסית ולא שירותי ייצור. 

בנובמבר 2020 הודיעה ריפבליק סרוויסז כי היא מבטלת עסקה שחתמה עם ניקולה עבור ייצור כמות של עד 5,000 משאיות לפינוי אשפה. 

למרות שפרש מכל תפקיד פעיל בחברה, מילטון מחזיק עדיין 24% ממניות ניקולה, וזאת למרות שמאז כניסתה לבורסה הוא מכר מניות בשווי של עשרות מיליוני דולרים. במילים אחרות: טרבור מילטון הוא נוכל מתוחכם שלא שונה במאומה מעשרות נוכלים שהשתמשו בשוק ההון כדי לייצר לעצמם הכנסות של מיליונים בהבטחות מנופחות ומצגות שווא. העובדה שאנשים כאלה לא יושבים בכלא היא יריקה בפרצופם של המשקיעים התמימים. הרשות לניירות ערך בארה"ב היא גוף חסר שיניים שמתעורר לרוב מאוחר מדי, אחרי שהנזק כבר נעשה.

התכלס: גם אם ניקולה תתחיל עכשיו מהלך מרשים ותנסוק לשיא של 100 דולר זה לא מעניין אותי. חברה שגייסה כסף בצורה מפוקפקת ושהמייסד שלה מכר מניות בעשרות מיליוני דולרים עוד לפני שנרשמה הכנסה של דולר אחד לקופת החברה, לא תהיה בתיק ההשקעות שלי. מדהים אותי כל פעם מחדש באיזו קלות ניתן לשרטט כמה קשקושים ולספר סיפורים כדי לגייס מיליארדי דולרים. הבדיחה בסופו של דבר, היא על חשבוננו, או במקרה הזה על חשבון המשקיעים הקמעונאים ששוב הפסידו את רוב כספם בהשקעה ספקולנטית. אתם מוזמנים לעשות את בדיקת הנאותות שלכם ולהחליט אם ניקולה שווה השקעה. בינתיים בדף החנות באתר החברה מוכרים בעיקר מרצ'נדייז, לא משאיות. 

קוואנטום-סקייפ (QS) – צניחה של 64% מתחילת השנה

רק בתחילת החודש פרסמתי את הניתוח שלי בנוגע למניות קוואנטום-סקייפ. למי שאין כוח לקרוא את כל הסקירה על חברת הסוללות החשמליות בטכנולוגיית חומר מוצק, להלן הסיכום: "אם אתם בנויים לרכבות הרים ולא מתרגשים מהפסדים של 50%, 60% ואפילו 70% על מניות בתיק שלכם, אולי מדובר בהשקעה טובה עבורכם. גם אז הייתי ממליץ לקנות כמות ממש קטנה בכסף שאתם לא צריכים ושאתם יכולים לשבת בצד עשר שנים בלי לגעת בו, לפחות עד שהחברה תהיה מסחרית. אני מעדיף לשבת על הגדר בשלב זה ולחכות שהחברה תבצע מבחנים בעולם האמיתי מחוץ למעבדה לפני שאשקול השקעה בקוואנטום-סקייפ"

כמו בהזמנה שתחזק את התזה שלי, הגיעה סקירת שורט של סקורפיון קפיטל על קוואנטום-סקייפ והביאה לצניחה חדה ממחיר של 50 דולר בעת כתיבת הטור למחיר של פחות מ-34 דולר במסחר אתמול וזאת אחרי שכבר נגעה ב-30 דולר לפני כן.  

הסיבה לצניחה במחיר המניה

אחרי שנסקה למחיר שיא לא הגיוני ברמה של  132 דולר, איבדה קוואנטום-סקייפ מעל 75% מערכה. כפי שראינו בגרף של ניקולה, גם כאן זה קרה על רקע התפוצצות הבועה הספקולנטית עבור חברה שלא רושמת הכנסות ושרוב כספה הולך על הוצאות מחקר ופיתוח. בניגוד לטרבור מילטון, עושה רושם שאת קוואנטום-סקייפ לא ייסדו נוכלים אבל לעולם אי אפשר לדעת.

מניית קוואנטום סקייפ
מניית קוואנטום סקייפ

הצניחה המשמעותית האחרונה הגיעה כאמור אחרי סקירת השורט של חברת סקורפיון קפיטל. אני חייב לציין שמעולם לא שמעתי על החברה הזאת אבל אם נתייחס ספציפית לסקירה שלה היא טוענת שקוואנטום-סקייפ אינה שונה מעסקאות SPAC נוספות שנועדו לקדם את עצמם וכי היא עוד תרמית SPAC מתוחכמת שהריצו סלבריטיז מעמק הסיליקון. סקורפיון הוסיפה כי הדיווחים של החברה, כולל טעינה של 80% מהסוללה בפחות מ-15 דקות, הם פשוט שקרים. לפני פרסום הסקירה השלילית נסחרה מניית QS במחיר של 44 דולר, כך שבשבוע המסחר האחרון איבדה המניה 27%.

את המסקנה על השקעה ב-QS קיבלתם ממני כבר בפתיח. אני לא אוהב להשקיע במניות ספקולנטיות. חברה שלא מייצרת הכנסות ומתכוונת לבצע עוד ועוד סבבי גיוסי הון כמו קוואנטום-סקייפ, לא יכולה לקבל מבחינתי שווי של 11.5 מיליארד דולר. פשוט לא. כשתגיע למחיר של 10 דולר אני אשקול אולי כניסה ספקולנטית בהשקעה מינורית של 1,000 דולר. עד אז שיהיה להם ולמשקיעים שלהם בהצלחה. 

למידע נוסף על קוואנטום-סקייפ 

 

וורקהורס גרופ (WKHS) – צניחה של 38% מתחילת השנה

חברת וורקהורס גרופ היא אולי השם הפחות מוכר למשקיעים הישראלים מכל שלוש החברות המסוקרות בטור הזה. וורקהורס עוסקת בפיתוח, ייצור ומכירה של כלי רכב מסחריים וכן רחפנים המבוססים על אנרגיה חשמלית ומתחדשת. בנוסף, היא מפתחת ומפעילה מערכת טלמטית מבוססת ענן המיועדת לבקרה ושליטה של ציי רכב תוך שמירה על יעילות אנרגטית ותכנון מסלולים לנהגים. אחרי שנגעה במחיר שיא של 43 דולר בפברואר 2021 צנחה המניה למחיר של פחות מ-12.5 דולר בעת כתיבת שורות אלה. 

הפסידה במכרז חשוב של USPS. מניית WKHS
הפסידה במכרז חשוב של USPS. מניית WKHS

הסיבה לצניחה במחיר המניה

הצניחה הגדולה החלה אחרי שהדואר האמריקאי (USPS) העניק חוזה גדול לייצור ואספקת רכבי דואר חשמליים לחברת אושקוש (OSK), במהלך שנחשב סטירת לחי מצלצלת לחברה. התחזיות היו שוורקהורס גרופ תזכה בחוזה שהיה צפוי להכניס לה מיליארדי דולרים ולתקף את היכולת המסחרית של המוצרים שלה. בשלב זה התערבות המחוקקים לא עזרה וגם לחץ של סנאטור אוהיו (וורקהורס שוכנת בלבלנד, אוהיו) בניסיון להשיג לחברה מכרז נוסף לא צלח עדיין. גם אחרי הפסד החוזה וורקהורס עדיין צפויה לרשום הכנסות ראשונות ב-2021, כ-110 מיליון דולר, ולאחר מכן לצמוח להכנסות של 282.34 מיליון דולר ב-2022. רווחיות לא צפויה בשנים הקרובות אבל זה הגיוני כשמדובר בחברת צמיחה שמשקיעה את רוב הונה במחקר ופיתוח.

אחרי שכבר נסחרה בשווי של קרוב ל-6 מיליארד דולר, היום נסחרת וורקהורס בשווי ידידותי יותר של 1.5 מיליארד דולר. מי שלא הרים ידיים בנוגע לעתיד החברה והמניה היא קאת'י ווד מחברת ההשקעות ARK. בשבוע החולף רכשה ווד מעל 318 אלף מניות של וורקהורס גרופ עבור תעודת הסל ARK טכנולוגיה אוטונומית ורובוטיקה. 

מכל המניות שסקרתי כאן היום ועם הרוח הגבית של קאת'י ווד, אם יש מניה שהייתי מוכן להמר עליה בצורה ספקולנטית גם אם הדרך לרווחיות והצלחה מסחרית עוד ארוכה, זו המניה של וורקהורס גרופ. אם קאת'י ווד יכולה להשקיע מיליוני דולרים בהשקעה בוורקהורס גרופ אני חושב שאני יכול לסכן 1,000 דולר מהוני האישי. עוד עשרים שנה אבדוק אם היה מדובר בהשקעה משתלמת. 

למידע נוסף על וורקהורס גרופ

המומלצים עבורך

סטפן בנסל, מנכ"ל מודרנה

וול סטריט ואומיקרון: מה בעצם קורה פה?

הסוחרים האנושיים בילו את חג ההודיה בבית והרובוטים הצניחו את השוק ביום שישי. ביום שני חזרנו לעסקים כרגיל עם עליות שערים יפות, אז האם הוריאנט החדש יוביל לתיקון המתבקש או שהשוק ימשיך לטפס?

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

רוצה להרוויח משכורת של מהנדס תוכנה מכל מקום בעולם, בלי לעבוד 9 שעות ביום בעבודה מתישה?

מלא פרטים ועבור לשאלון התאמה לשוק ההון

*במידה ותמצא מתאים לאחר שתמלא את שאלון ההתאמה אחד מציידי הכישרונות של גיא ברנד יצור איתך קשר לגבי המשך התהליך

דילוג לתוכן