+BigShot מופעל להתנתק?

מצעד החברות הישראליות הגדולות לשנת 2021

עוד שנה מעולה לבורסת וול סטריט הסתיימה עם המדדים המובילים במרחק נגיעה משיא כל הזמנים. עם תחילת 2022, מי הן החברות הישראליות בעלות שווי השוק הגדול ביותר?

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
ברק עילם, מנכ"ל חברת נייס
ברק עילם, מנכ"ל חברת נייס

תוכן עניינים

שנת 2021 הסתיימה ונכנסה לספרי ההיסטוריה. גם הפעם הבורסה היתה אפיק ההשקעה הרווחי ביותר למי שעוקב (ולא אכנס לדיון על קריפטו ו-NFT כי רולטה זה סיפור אחר). המדדים המובילים של וול סטריט סגרו עוד שנה ירוקה ונראה שבלי קשר לקורונה, למתיחות בין סין לארה"ב או לחשש הגדול מפני פצצה אירנית (קדימה, תנו להם פצצה – אם לנו יש למה שלהם לא תהיה?) שום דבר לא יכול להשפיע לרעה על אפיק ההשקעה המנייתי.

נכון, היו בדרך כמה גיהוקים ומשקיעים שהחליטו להמר על מניות SPAC קיבלו בראש (היפו, טבולה, איירון-סורס, אוטונומו, פיוניר ועוד), אבל אם שמתם את כספכם בתעודות הסל שעוקבות אחרי המדדים המובילים עשיתם תשואה יפה מאוד גם השנה. בסוף יוני כתבתי טור המסביר איך ניתן להיחשף למדדים המובילים באמצעות תעודות סל. אתם מוזמנים ללחוץ על הלינק ולקרוא אותו שוב. כמו תמיד, העצה הכי טובה להשקעות מגיעה מוורן באפט, שעדיין חושב שרכישה חודשית של תעודת הסל SPY (על מנת לבטל את התנודתיות בשווקים) הינה ההשקעה הטובה ביותר מבחינה היסטורית.

תעודת ה-SPY, המשקיעה במדד ה-S&P 500, הניבה למשקיעים תשואה של 27% וזאת בנוסף לתשואת דיבידנד של 1.2% שחילקה למשקיעים במהלך השנה. תעודת הסל QQQ, המספקת חשיפה למדד הנאסד"ק 100, העניקה אף היא תשואה של 27% ואילו תעודת הסל DIA, המספקת חשיפה לדאו ג'ונס, העניקה למשקיעים סבלנים תשואה חיובית של 19% בנוסף לתשואת דיבידנד של 1.6%. השורה התחתונה: כל מי שהשקיע במדדים המובילים השנה עשה תשואה של מעל 20%, ואני בספק כמה קרנות גידור הניבו תשואה כזו השנה.

במבט של חמש שנים אחורה: ה-QQQ העניקה למשקיעים תשואה מרשימה של 236%, ה-SPY רשמה תשואה של 112% (לא כולל דיבידנדים) ואילו ה-DIA העניקה תשואה של 84%. האם הנאסד"ק 100 ימשיך להיות המדד המוביל גם בחמש השנים הבאות? לאלוהי הבורסה הפתרונות.

בקרב החברות הישראליות הייתה זו שנה חלומית להנפקות וגיוסי כספים. טרפת של עסקאות SPAC והנפקות ראשונות לציבור הכניסו לבורסה הגדולה בעולם עשרות מניות ישראליות נוספות. אז אחרי ששנת 2021 הסתיימה, מי הן החברות הישראליות בעלות שווי השוק הגדול ביותר בוול סטריט.

נייס (NICE) – שווי שוק של 19.33 מיליארד דולר

בלי מערכת משומנת של יחסי ציבור ובלי קידום ברשתות החברתיות, החברה מרעננה ניצבת בגאווה בראש החברות הישראליות בעלות שווי השוק הגדול ביותר בניו יורק. גם אחרי תשואה לא מרשימה של 7% בשנה החולפת, מאכזבת למדי לעומת המדדים המובילים, ניצבת נייס בראש הרשימה עם שווי שוק של 19.33 מיליארד דולר. עם הכנסות צפויות של 1.9 מיליארד דולר השנה ו-2.1 מיליארד דולר בשנה הבאה, נייס ממשיכה ליהנות מצמיחה איטית אך בטוחה.

המניה כבר נגעה בשיא כל הזמנים ברמה של 320 דולר, לפני שסגרה את השנה במחיר של 303.6 דולר. למרות זאת, מחיר זה משקף מכפיל של מעל 100 על הרווח הצפוי בשנה הקרובה, כך שהייתי מהמר שנייס לא תזרח גם בשנת 2022. עדיין, ברמה של חמש שנים רשמה NICE תשואה נהדרת של 340%.

תשואה מרשימה של 340% בחמש שנים. מניית נייס
תשואה מרשימה של 340% בחמש שנים. מניית נייס

צ'קפוינט (CHKP) – שווי שוק של 15.5 מיליארד דולר

גם על צ'קפוינט כתבתי במהלך חודש יוני ותהיתי האם לא הגיע הזמן שגיל שווייד יפרוש מתפקידו כמנכ"ל ויתן למישהו צעיר ואנרגטי להוביל את החברה. נראה שצ'קפוינט הפסיקה לדאוג לבעלי המניות שלה מעבר לצעד המשעמם והחד גוני של רכישת מניות חוזרת מהשוק. זה לא ממש עזר למניות CHKP השנה והמניה רשמה תשואה שלילית של יותר מ-12% בשנת 2021. למרות זאת, היא מסיימת את השנה במקום השני מבחינת שווי השוק של החברות הישראליות הנסחרות בוול סטריט. 

צ'קפוינט מגיעה למקום השני בעיקר על רקע מימושים בקרב שתי מניות מתפוצצות, המתומחרות ביתר רב ואשר נראה אותן בהמשך הרשימה של עשרת הגדולות. בחמש שנים רשמה צ'קפוינט תשואה של 38% בלבד, רחוק מאוד ממה שהמדדים המובילים הניבו למשקיעים. בקיצור, אכזבה טוטאלית מהחברה ומהמניה. ואם כבר מדברים על חברות סייבר מובילות, שימו לב מה עשתה פאלו אלטו נטוורקס (PANW) של יוצאי צ'קפוינט שלמה קרמר וניר צוק: תשואה של 57% ב-2021, תשואה של 345% בחמש שנים ופי 10 על הכסף מאז נכנסה לבורסה בשנת 2012

סולאראדג' (SEDG) – שווי שוק של 14.7 מיליארד דולר

חברת הסולאר הישראלית הינה אחת המנצחות הגדולות של ימי הקורונה הלא עליזים. לקראת סוף 2021 היא גם הפכה למניה הישראלית היחידה במדד ה-S&P 500 היוקרתי וזאת למרות ששווי השוק שלה נמוך מזה של צ'קפוינט או נייס. אין לי מושג איך מחליטה S&P על שיבוץ המניות במדד כי הייתי סבור ששווי שוק הינו הפרמטר החשוב ביותר. נו שוין.

למרות הכתרים שניתנו לחברה (בצדק רב אגב), שנת 2021 לא היתה טובה למשקיעי SEDG כשהמניה רשמה תשואה שלילית של 12%. אבל, וזה אבל גדול, בחמש השנים החולפות רשמה SEDG תשואה פנומנלית של מעל 2,100%, מה שהופך אותה לאחת המניות המוצלחות בוול סטריט ולא רק בקרב המניות הישראליות. האם במחיר הנוכחי נותר עוד אפסייד במניות SEDG? קשה להגיד וזאת למרות שהיא נסחרת במכפיל סביר בהחלט של 56 על הרווח הצפוי בשנה הקרובה. עם הכנסות שממשיכות לגדול והעובדה שכבר נגעה במחיר של 390 דולר בעבר, יכול להיות שהמשקיעים ידחפו את סולאראדג' בשנת 2022 וזאת על מנת לכפר על 2021. למרות זאת, אני חושב שהחלום להתעשר ממניות SEDG כבר עבר חלף לו. 

מאנדיי (MNDY) – שווי שוק של 13.5 מיליארד דולר

נתחיל מהסוף: אני חושב שמאנדיי חברה נהדרת, עם מוצר מצוין ועם מייסדים חזקים מאוד. השורה התחתונה מבחינתי: ככל שמאנדיי מכניסה יותר כסף, היא מפסידה יותר כסף וזו משוואה שקשה לי לקבל אותה כמשקיע במניה. למרות זאת, כשהיא ניצבת במקום הרביעי מבחינת שווי השוק של חברות ישראליות בוול סטריט פחות מחצי שנה אחרי ה-IPO שלה, מדובר בהישג נדיר לחברה צעירה כל כך. רק מימושים במניה הביאו אותה חזרה למקום הרביעי אחרי שכבר נגעה בשווי של 20 מיליארד דולר במהלך השנה.

נגעה בשווי של 20 מיליארד דולר, מניית מאנדיי
נגעה בשווי של 20 מיליארד דולר, מניית מאנדיי

מניות MNDY החלו להיסחר במחיר של 155 דולר, זינקו לשיא של 450 דולר בתחילת נובמבר ומסיימות את השנה במחיר של 309 דולר, שעדיין משקף תשואה של 100% על מחיר המניה ביום המסחר הראשון שלה. אני מאחל למשקיעי MNDY המשך תשואות פנומנליות על ההשקעה שלהם אבל לי קשה להשקיע בחברה שמדממת כסף ומי יודע מתי תרוויח אם בכלל. 

סנטינל וואן (S) – שווי שוק של 13.5 מיליארד דולר

אם שנת 2020 היתה שנת ה-EV, שנת 2021 היתה השנה הגדולה של מניות הסייבר. התקפות האקרים הדורשים כופר הפכו להיות עניין של שגרה ומניות הסייבר חגגו שנה מטורפת (כשהיחידה שלא משתתפת בחגיגה הינה צ'קפוינט כמובן). סנטינל וואן נכנסה לבורסה בהנפקה ראשונה לציבור שהעניקה לה שווי מפלצתי של 9 מיליארד דולר, כשאנחנו מדברים על חברה עם הכנסות של פחות מ-100 מיליון דולר בשנה החולפת והכנסות צפויות של 199 מיליון דולר ב-2022. אין לי מושג למה המוצר של סנטינל וואן טוב יותר מהמתחרות שלה אבל למשקיעים זה לא ממש אכפת.

אחרי שהמניה נסקה במהלך השנה למחיר שיא של 79 דולר היא התממשה כל הדרך מטה למחיר של 50.5 דולר על מנת לסגור את השנה בשווי שוק זהה לזה של מאנדיי. גם היא טיפסה מעל שווי השוק של צ'קפוינט במהלך הנסיקה לפני שנסוגה לאחור בחודשיים החולפים. האמת שבשווי השוק הנוכחי סנטינל וואן מתחילה להיראות כמו מניה אטרקטיבית להשקעה. בכל מקרה, הייתי ממתין לראות איך 2022 מתחילה, כיצד המשקיעים מתמחרים את אפקט האומיקרון ומתי תיכנס לתוקף העלאת הריבית הראשונה של הפדרל ריזרב לפני שהייתי לוחץ על כפתור ה-BUY.  

משלימות את העשיריה: כימיקלים לישראל (ICL) – שווי של 12.4 מיליארד דולר אחרי תשואה חיובית של 91% ב-2021, טבע (TEVA) – שווי של 9.6 מיליארד דולר עם מינוס 17% ב-2021, אמדוקס (DOX) – שווי של 9.3 מיליארד דולר עם תשואה חיובית של 6% בלבד ב-2021, גלובל E אונליין (GLBE) – שווי של 9.2 מיליארד דולר אחרי תשואה של 150% על מחיר ה-IPO ו-WIX עם שווי של 9 מיליארד דולר אחרי קריסה של 37% השנה. 

במקום האחרון מבין החברות הישראליות נמצאת חברה שאם ל-SEC היו שיניים, מזמן היתה מוצאת עצמה מחוץ לבורסה או לפחות עוברת להיסחר ברשימת הפינק שיט. קבלו את מיי סייז (MYSZ) שמחקה למשקיעים שלה 99% בחמש השנים האחרונות ונסחרת בשווי שוק של 12 מיליון דולר. 

מפחד לסחור בשוק ההון לבד ולהפסיד?
יש לך הזדמנות לקבל תיק על סך 10,000$ כוח קניה ולהתחיל לסחור ללא הון עצמי


תשאיר את הפרטים, על מנת לצפות בהדרכה חינמית
שהכנו עבורך על שוק ההון ומלא שאלון התאמה שיבדוק את סיכויי ההצלחה שלך

מומלצים עבורך
איפה וורן באפט משקיע אתת כספו

וורן באפט: "אלו 3 המניות שלי"

האם שלושת האחזקות הגדולות ביותר בתיק ההשקעות של באפט יכולות ללמד אותנו כיצד להגיע ליעדים הפיננסיים שלנו?

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן