+BigShot מופעל להתנתק?

משבר השבבים העולמי: האם ההזדמנות אורבת לנו מעבר לפינה?

שבבים הם "הלחם והחמאה" של הכלכלה העולמית. אחרי שנה של מחסור, ישנם לא מעט סקטורים שנפגעו וצמיחתם עלולה להיפגע. ביג שוט עושה סדר עם כל הדברים שחייבים לדעת בעקבות משבר השבבים העולמי

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
מחסור בקונסולת המשחקים סוני פלייסטיישן 5 עקב המחסור בשבבים
מחסור בקונסולת המשחקים סוני פלייסטיישן 5 עקב המחסור בשבבים

תוכן עניינים

האם ידעתם שעשרות אלפי רכבים חדשים ונוצצים מבית פורד וג'נרל מוטורס – רכבים שלא נסעו בהם מעולם – יושבים להנאתם ומשתזפים בשמש במגרשי ענק ברחבי ארה"ב ומקסיקו?

כששמעתי זאת לראשונה חשבתי לתומי שאולי כלכלת ארה"ב אינה מתאוששת כפי שמספרים לנו. אולי יש עודף ייצור בארה"ב? אולי קהל היעד הפוטנציאלי חוסך עקב המשבר? אולי קהל היעד רוצה רכבים חשמליים ותו לא? התשובה לכל השאלות הללו היא פשוט לא. מתברר שאין זה העניין, ואף רחוק מכך! 

לרכבים החדשים והמבוקשים האלו יש הכול, חוץ מדבר אחד: שבבים! ניסיון חיי לימד אותי שמשבר מוביל למשבר, אף מהכיוונים הכי פחות צפויים שניתן היה לדמיין. התפשטות וירוס הקורונה ברחבי העולם הולידה משבר נוסף והוא מחסור עולמי בשבבים.

הקורונה לא פגעה רק בסקטורי הלואו טק (תיירות, תעופה, מלונאות, חברות הקרוזים וכו') ויצרה משבר בריאות עולמי. במסגרת הגידול בביקוש למוצרים טכנולוגיים ביתיים, הקורונה הולידה סוג של "בום טכנולוגי". אותו בום טכנולוגי בהמשך הביא לאותו מחסור עצום ב"לחם והחמאה" של הכלכלה העולמית. 

מלחמת הסחר: משם זה התחיל?

ישנן טענות, שמועות והשערות כי המחסור בשבבים החל עוד מתקופת מלחמת הסחר הראשונה בין ארה"ב לסין, התקופה שבה הוכרזו המכסים הגבוהים כנגד סין (שעומדים בעינם עד היום) ואילצו חברות רבות לחשב מחדש או לשנות מסלול. חברות רבות עברו לייצר בווייטנאם, תאילנד, הודו ועוד. המכסים שהוטלו דאז הובילו את שרשרת ייצור השבבים העולמית להיות "רגישה" מתמיד, ניתן לומר שמשבר הקורונה פשוט "ניצל" את חולשתה.

יש הטוענים כי המחסור בשבבים התחיל בתקופת נשיאותו של דונלד טראמפ
יש הטוענים כי המחסור בשבבים התחיל בתקופת נשיאותו של דונלד טראמפ

אזרחים אמריקאים רבים מדווחים כי הם נאלצים לרכוש רכבי SUV ורכבי Pickup Trcuks יד שנייה במחירים גבוהים מתמיד (אף קרובים למחיר רכב חדש) וזאת אם בכלל מצאו משהו. הנתונים מדווחים כי מחירי מכוניות יד שנייה עלו בממוצע בכ-10% במהלך חודש אפריל, וב-20% מתחילת משבר השבבים שדרך אגב נמשך לו כבר קרוב לשנה.

פס ייצור אחד קלוקל שמשפיע על פס ייצור אחר

משיחות עם מכריי השונים ברחבי ארה"ב סופר לי שהמצב במגרשי המכוניות (יד-שנייה) השתנה. אם פעם הגעת למגרש כשידך על העליונה ולסוחר יש עודף מכוניות ואי לכך קלף המיקוח היה בידך, כעת המצב הפוך לחלוטין. ולראייה, חברת הרכבים האמריקאית פורד נאלצה לסגור מספר מפעלים בצפון אמריקה וזאת עקב מחסור בשבבים שפגע בפס הייצור של ענקית הרכבים. לא ניתן להתעלם מהעובדה כי גם תהיה לכך השפעה פיננסית בדוחותיה של החברה אבל זה כבר עניין אחר לגמרי.

חברת הייעוץ AlixPartners טוענת כי לעניות דעתה, הנזק לתעשיית הרכבים האמריקאית יעמוד על 110 מיליארד דולר. הייתכן? כל זאת מעיכוב בשבבים לייצור? ממספר מפעלים שנסגרו באופן זמני ושלחו את עובדיהם הביתה? התשובה היא חד משמעית כן. אם פעם עלות רכיבי האלקטרוניקה בממוצע ברכב עמדו על כ-18% מערכו, כיום אנו מדברים על ממוצע של כ-40%.

חברות רכבים סיניות כגון Nio & Li Auto דיווחו על ירידה במסירות חודש מאי האחרון בהשוואה לחודש אפריל. ניאו אף הדגישה כי הירידה במסירות חודש מאי נובעת ממחסור השבבים העולמי שמקשה על עמידה בביקושים. החברה אף ציינה כי נאלצה לבצע לא מעט התאמות לוגיסטיות למיניהן.

אילון מאסק אף צייץ במרץ וטען כי לחץ באספקת השבבים העולמית הוביל לעליית מחירים בדגמי מודל Y ומודל 3. חברת פורד הצהירה באפריל האחרון כי היא צופה ש-1.1 מיליון רכבים לא יסיימו את פס הייצור בעקבות זאת!

מה הכוונה מחסור בשבבים?

הכוונה היא לכל שבב, צ'יפ -זכרון, מעבד וכן האלה אשר נמצא כיום בכל מוצר אלקטרוניקה העולה על דעתכם. מכוניות חדשות מבוססת על לא מעט שבבים אלקטרוניים קטנים ומרובים, בלעדיהם המכונית לא תוכל לתפקד.

חתם על צווים נשיאותיים שמורים לעשות את כל הדרוש כדי למנוע ממשבר זה לעכב כל פיתוח טכנולוגי אפשרי בארה"ב, נשיא ארה"ב ג'ו ביידן
חתם על צווים נשיאותיים שמורים לעשות את כל הדרוש כדי למנוע ממשבר זה לעכב כל פיתוח טכנולוגי אפשרי בארה"ב, נשיא ארה"ב ג'ו ביידן

מה לגבי רמקול ביתי? נתב אינטרנט? טלפון סלולרי? קונסולת משחקים? אני בטוח שכולכם שמעתם כמה קשה להשיג היום בשוק את קונסולת המשחקים פלייסטיישן 5. אף שכעת ישנו מחסור חמור של נתבים אלחוטיים, מודמים באוסטרליה, וחברות האינטרנט הדומסטיות לא מקבלות לקוחות חדשים כי אין ביכולתן לחבר לקוחות חדשים לרשת.

לאחרונה נוכחתי לדעת כי בעיצומה של תקופה של חדשנות טכנולוגית מכל עבר נאלצה חברת GM לפסול מעבר לטכנולוגיה חדשנית לחיסכון בדלק וזאת ברכביה הבנויים על מנועי 8V. לא ראיתי מיידית את הקשר אך לאחר שהתעמקתי התברר לי כי הטכנולוגיה דורשת מספר רב יותר של שבבים לכל דגם ומנוע – האם המעבר לאנרגיה ירוקה עלול להיתקל בקשיים טכנולוגיים ממקור לא צפוי?

נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן חתם על צווים נשיאותיים שמורים לעשות את כל הדרוש כדי למנוע ממשבר זה לעכב כל פיתוח טכנולוגי אפשרי בארה"ב. האם צו זה יביא את הישועה? האם לצו זה משמעויות בשטח או שמה מדובר על הצהרה פוליטית ותו לו?

חברות ענק, וביניהן אינטל (INTC), דיווחו כי הן משקיעות מיליארדים כדי לבנות מפעלים חדשים לייצור שבבים מכל הסוגים באריזונה, אך ממשיכים להדגיש כי מחסור השבבים העולמי עלול להיות מורגש עד שנת 2023. TSMC דיווחה כי תשקיע כ-100 מיליארד דולר בפיתוח יכולות הייצור שלה. החברה אף ציינה כי להערכתה המחסור יימשך לכל הפחות לתוך שנת 2022. הצהרתה אופטימית ביחס להצהרתו של מנכ"ל אינטל הטרי. גם סמסונג וסוני אשר מייצרות שבבים מודות שאינן עומדות בקצב ושאין להן פתרון מיידי.

האם טסלה (TSLA) היא הבאה בתור להיפגע? אולי אפל (AAPL)? ומה לגבי NetGear?

האם חברות אלו ועוד רבות מפגינות שאננות יתר בנושא או שמה הן חוששות בדרך שאינה מוסרית לשתף את המשקיעים בכך? נזכיר כי חברות ציבוריות מחויבות על פי חוקי הרשות לניירות ערך להצהיר על כל נושא העלול לפגוע באסטרטגיה העסקית שלהן ולדווח על יעדים שהוצבו.

הפתרון הברור מאליו הוא כמובן הגדלת יכולות הייצור, אבל זהו תהליך שלוקח זמן ואנו עדים לכך שהעולם לא צפה מראש את הבעיה. ארה"ב אחראית היום לכ-12% מייצור השבבים העולמי ולכן יש לה תלות בייצור בחו"ל שאינו בשליטתה.

האם יצרני השבבים ינצלו את המצב ויעלו מחירים? אם כן, הדבר יתגלגל בסופו של דבר לצרכנים (כמו תמיד). האם היצרנים הגדולים, בעלי הכיסים העמוקים ישתלטו על ההיצע ויפגעו ביצרנים הקטנים בעלי הכיסים "הפחות" עמוקים? האם זה יכול להשפיע על מבנה תיק ההשקעות שלנו? חומר למחשבה.

מזכירת המסחר של ארה"ב ג'ינה ריימונדו עושה מאמצים להעלות את ייצור השבבים בתוך ארה"ב לכ-25% מסך ייצור השבבים העולמי. מדובר על תהליך שיימשך שנים. האם תהיה לכך השפעה על האינפלציה? סביר להניח שכן. האם הפד מודע לכך, סביר להניח שכן.

עושה מאמצים להעלות את ייצור השבבים בתוך ארה"ב, ג'ינה ריימונדו, מזכירת המסחר של ארה"ב

האם סין, המעצמה שידועה ביכולות הבנייה המהירות שלה – בית חולים שנבנה תוך שבוע בשיא מגפת הקורונה, גורדי שחקים שנבנו תוך חודש ועוד ועוד תפתיע אותנו ותפתור את הבעיה? ימים יגידו.

האם ממשלות יאלצו להתערבב ולהשקיע טריליונים כדי לפתור את הבעיה? סביר להניח שכן. האם הדבר ישפיע על החוב – כמובן! מאיפה יגיע המימון? תנחשו.

האם העובדה שחברות ענק אוגרות שבבים הן מהחשש הברור והן בעקבות החרם של טראמפ בזמנו על סין ממשיכים להעמיק את הבעיה? כמובן! ישנן לא מעט ידיעות על כך שחברות כגון וואווי (HAUWEI) הצטיידו בכמויות אדירות של שבבים בעקבות החרם של ארה"ב! 

מי הן התעשיות שקיבלו ויקבלו עדיפות על-ידי חברות השבבים? מדוע?

האם יצרניות השבבים יכוונו את יכולות הייצור שלהם לטכנולוגיות היקרות והמשתלמות ביותר עבורן, לדוגמה: שבבים מתקדמים וחכמים עבור תעשיית ה-EV בעוד שחברות הזקוקות לשבבים "פשוטים" יותר המשמשים למוצרים בסיסיים יותר כגון מיקרוגלים,מקררים ותנורים יפגעו? סבירות גבוהה מאוד שכן.

משקיעים רבים תוהים מה יעלה בגורלם חברות רבות בעקבות מחסור השבבים העולמי, החל מיצרניות השבבים הבינלאומיות ועד לחברות שנוגעות בכל היבט של חיינו. האם לחברות הללו מקום בתיק ההשקעות שלנו לטווח הארוך?

אחרי המניות האלה: מי תהיה המניה הבאה שתקפוץ באלפי אחוזים

סבב ב' בוול סטריט התחיל

וכל מי שחשב שזו אפיזודה זמנית טעה בגדול. 

הצטרפו להדרכה חינמית שבה תוכלו ללמוד איך אפשר להרוויח מהסקירות של WallStreetBets מבלי להפסיד את התחתונים. 

בונוס מיוחד שיהיה בהדרכה: אלה 20 מניות ה-WallStreetBets שצפויות לעלות בקרוב

מומלצים עבורך
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן