+BigShot מופעל להתנתק?

משקיעים מושכים את הביטקוין שלהם מהבורסה בקצב מסחרר

זה היה שבוע פרוע בקריפטו. Binance, בורסת הקריפטו הגדולה בעולם, הודיעה ביום שלישי שהיא מתכננת לקנות את FTX, בורסת קריפטו מובילה ואחת מיריבותיה המובילות. למחרת, זה נעלם כלא היה.

שתף כתבה

שבוע פרוע בעולם הקריפטו.
שבוע פרוע בעולם הקריפטו.

תוכן עניינים

זה היה שבוע פרוע בקריפטו. Binance, בורסת הקריפטו הגדולה בעולם, הודיעה ביום שלישי שהיא מתכננת לקנות את FTX, בורסת קריפטו מובילה ואחת מיריבותיה המובילות. למחרת, זה נעלם כלא היה.  זה סיפור שכבר ראה כמה פיתולים. אז ננסה לסכם מה קרה עם Binance ו-FTX.

מה סיפור הרקע לכל זה?

סם בנקמן-פריד (SBF, כפי שהוא ידוע) הוא שם חשוב בקריפטו. לא רק שהוא שולט ב-FTX, אלא הוא גם הבעלים של רוב Alameda Research, שזו קרן קריפטו של מיליארדי דולרים עם השפעה גדולה. במהלך סוף השבוע היו דיבורים שאימפריית הקריפטו של SBF עלולה לקרוס וזה הפעיל לחץ עצום על אסימון הבורסה של FTX (FTT), שבשלב מסוים ביום שלישי ירד מעל 85%.

ירידת מחיר FTT, יום שלישי 8 בנובמבר. גרף מאת TradingView.
ירידת מחיר FTT, יום שלישי 8 בנובמבר. גרף מאת TradingView.

כאשר FTX החלה לראשונה במאי 2019, היא הייתה זקוקה ל"עושה שוק" גדול שיספק נזילות מסחר ללקוחות שלה. הרי בורסות קריפטו פועלות כמתווך בין הוראות קנייה ומכירה. וכדי ש-FTX תהיה גדולה, היא הייתה זקוקה לסוחר רציני בפלטפורמה שלה שיכול לעזור לספוג את מה שהלקוחות שלה קונים או מוכרים. כאן נכנס Alameda לתמונה.

הנזילות שהתקבלה משכה יותר סוחרים ל-FTX, מה שעזר ל-FTX להיות ממש גדולה, ומאד מהר. אלה היו זמנים טובים עבור SBF, Alameda ו-FTX

אבל לפני שבוע, CoinDesk פרסמה מאמר שאומר שיכול להיות שמשהו לא כשר קורה עם הכספים של אלמדה. ונרמז שכ-40% מהנכסים של Alameda היו באסימון נדיף שנוצר על ידי FTX.

זה גרם לשוק הקריפטו להזדעזע משלוש סיבות. ראשית, ההערכה היא כי Alameda ו-FTX מחזיקות בערך שלושה רבעים מכל אסימוני ה-FTT הקיימים. אז אם אלמדה הייתה צריכה למכור את הנכסים האלה כדי לשלם את החובות שלהם, המחיר של FTT יקרוס – עם מעט מדי קונים כדי לספוג את כל המכירה הזו.

שנית, אלמדה לווה כסף כנגד הערך של FTT, כך שאם המחיר יתמוטט, אז גם אלמדה תתמוטט, וזו אחת מקרנות הקריפטו הגדולות בסביבה, כך שזה יכול לגרום לכל מיני הדבקות בשוק.

ושלישית, המשקיעים החלו לדאוג ש-Alameda יכולה לגרור את FTX למטה. אז המשקיעים החליטו למשוך את הכספים שלהם מ-FTX במהירות.

Binance מתערבת

המאמר של Coindesk לפני שבוע לא יכול היה להגיע בזמן גרוע יותר עבור SBF, קהילת הקריפטו החלה להטיל ספק בכוונות האמיתיות של SBF. וכמו כל ההתערבויות הגדולות של הקריפטו, הדברים הסלימו עוד יותר עם הציוץ של Changpeng Zhao (המכונה CZ), מנכ"ל Binance, ביום שני.

 

ציוץ של CZ בטוויטר
ציוץ של CZ בטוויטר

היה הרבה מידע שלילי בציוץ הזה עבור FTX, Alameda ושוק הקריפטו.  Binanceמחזיקה בפוזיציה רצינית באסימוני FTT. יום לפני הציוץ של CZ, "התראת לוויתן" בלוקצ'יין הראתה שחלק מזה (בשווי 584 מיליון דולר של FTT) מועבר ל-Binance כדי להימכר. אבל בהתחשב בגודל פוזיציית ה-FTT של Binance, הם מכרו רק חלק קטן עד כה. הציוץ גם הראה את הבוז של CZ ללובינג של SBFs, ויותר מכך, הוא השווה את FTT ללונה, וכולם יודעים מה קרה שם.

לאחר מכן, מנכ"לית Alameda, הגיבה ואמרה שהקרן תקנה בשמחה את כל ה-FTT של Binance תמורת 22 דולר לאסימון. השוק החל להעריך ש-22 דולר הם "רמת חיסול" עבור אלמדה, וברגע שהרמה הזו תישבר, הקרן תיאלץ למכור FTT כדי לכסות את חובותיה. ואכן הרמה של 22 דולר נשברה ביום שלישי. לאחר מכן, ה-FTT ירד בעוד 80% – ושוק הקריפטו הכולל ירד בכ-15%.

בינתיים, משקיעים מושכים את הביטקוין שלהם מהבורסה במהירות

לאחר הקריסה של FTX, לא מפתיע שמשקיעים מושכים את הביטקוין שלהם מבורסות קריפטו מרכזיות ובוחרים במקום זאת לאחסן אותם בארנקים הפרטיים שלהם כדי לשמור על המטבעות שלהם בטוחים יותר.

הביטקוין נסחר לאחרונה במחיר של 16,740 דולר, ואי אפשר לדעת בוודאות לאיזה כיוון הוא ינוע הפעם, במיוחד כשהשוק לא בטוח. מצד אחד, אם משקיעים מחזיקים את המטבעות שלהם מחוץ לבורסות, הם נוטים פחות למכור אותם, מה שיכול לעזור למחיר הקריפטו של OG להתאושש. מצד שני, פחות מטבעות בבורסות פירושו שיש פחות נזילות לסוחרים, מה שיכול לייצר מהלכים תנודתיים יותר.

הזדמנות לטווח הארוך

למי שיכול לסבול תנודתיות, זה יכול לשחק לידיים של Coinbase (COIN) בטווח הארוך וזה עשוי להפוך את המניה שלה לשווה בדיקה מקרוב כעת. ראשית, FTX היא גם מתחרה של Coinbase, כך שלCoinbase תהיה פחות תחרות, תלוי איך הדברים מתקדמים מכאן. ובנוסף, Coinbase היא בורסת הקריפטו היחידה הרשומה לציבור בארה"ב, כך שיש לה הרבה יותר דרישות דיווח כדי ששומרות עליה.

*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

 

לזמן מוגבל: קבל בחינם הדרכת וידאו מלאה שחושפת את אסטרטגיית המסחר שאחראית על 80% מכל הרווחים שלנו בשוק ההון

תלמד אסטרטגיות ייחודיות, טיפים וידע פרקטי שיעזור לך להפוך לסוחר נוסטרו מצליח בשוק ההון.

בונוס מיוחד: קבל בנוסף גם מדריך שיראה לך איך אפשר להרוויח בשוק ההון ללא הון עצמי ומבלי לסכן את החסכונות – במתנה (שווי של 179 ש"ח).

השאר פרטים בטופס ותועבר להדרכה מיד ובחינם!

מומלצים עבורך
עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן