+BigShot מופעל להתנתק?

מתחילת השנה מניותיה זינקו ב-40%: האם נוקיה חוזרת לימי הזוהר שלה?

החברה הפינית המושמצת שירדה מגדולתה כיצרנית הטלפונים הסלולריים הגדולה בעולם הפכה למובילת שוק בתחום ה-5G. האם היא צריכה להיות בתיק שלכם?

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
ביונד מיט, ככה זה נראה
ביונד מיט, ככה זה נראה

תוכן עניינים

לא בדקתי את זה דה פקטו אבל אני בטוח שיש אלפי מאמרים, פרשנויות ואפילו סרטים דוקומנטריים על נפילתה הקולוסאלית של נוקיה (NOK). 

כתבה לדוגמא מכלכליסט 2012

החברה מהעיר אספו בפינלנד הוקמה בשנת 1865 (!) כחברת תעשייה שייצרה בעיקר נייר, גומי וכבלי חשמל, אבל קנתה את תהילתה העולמית בשנות התשעים של המאה ה-20 כשהפכה ליצרנית הטלפונים הסלולריים הגדולה בעולם. בשיא ימי הזוהר שלה, אי שם בתחילת שנות ה-2000, חלשה נוקיה על קרוב ל-50% משוק מכשירי הסלולר בעולם. 

חטא הגאווה וחוסר היכולת להתאים עצמה לשוק ולמתחרה החדשה בשכונה, חברה קטנה בשם אפל (AAPL) שייצרה את מכשיר האייפון הראשון בשנת 2007, הביאו לאחת הקריסות המפוארות ביותר שזכורות בהיסטוריה של עולם העסקים ושוק ההון. מנהלי נוקיה סירבו להאמין שהעולם ירצה טלפון עם מסך מגע וכשבסופו של דבר הם הבינו שזה מה שהמשתמשים רוצים, החברה שלהם כבר נמחקה ממפת הטלפונים הסלולריים לחלוטין.

מהלך 'הייל מארי' אחרון של נוקיה הביא למכירת חטיבת המכשירים הסלולריים למיקרוסופט (MSFT) שניסתה להקים מערכת הפעלה סלולרית מתחרה לאנדרויד של גוגל (GOOG) ול-iOs של אפל, אבל גם הניסיון הזה קרס ובסופו של דבר מותג הטלפונים הסלולריים של נוקיה נמכר בנזיד עדשים לחברת HMD גלובל, אשר הוקמה על ידי פוקסקון הסינית ובכיר לשעבר בנוקיה. נכון לסוף הרבעון הרביעי של 2020 מחזיקה HMD גלובל עם השם נוקיה ב-0.7% משוק הטלפונים הסלולריים. אאוץ'!

גם אחרי הקריסה הגדולה בחטיבת המכשירים הסלולריים נוקיה נותרה החברה הגדולה ביותר בפינלנד ומעסיקה קרוב ל-90 אלף איש באספו ובמרכזים שונים שלה ברחבי העולם. אז ממה גורפת נוקיה את רוב הכנסותיה היום והאם הגיע הזמן לחשוב עליה ברצינות כהשקעה מעניינת  עבור התיק שלנו?

נוקיה (NOK) – תשואה של 40% מתחילת 2021

אחרי שהבינה שגורלה נחרץ בתחום הטלפונים עברה נוקיה להתמקד בציוד רשתות טלקום וסלולר. היא יצרנית ציוד התקשורת השלישית בגודלה בעולם אחרי וואווי הסינית וסיסקו (CSCO) האמריקאית. מתחרה גדולה נוספת שלה היא אריקסון השבדית שאף היא נטשה את סגמנט הטלפונים הסלולריים ועברה להתמקד בציוד תשתית לרשתות סלולריות. בין נוקיה לאריקסון יש גם יריבות היסטורית הנובעת מהשאיפה להגמוניה בגוש הסקנדינבי. 

בשנים האחרונות מתמקדת נוקיה בכל מה שקשור לתשתיות רשתות סלולריות בטכנולוגיית 4G ו-5G, התחום הלוהט ביותר בתחום התקשורת. במקביל ממשיכה נוקיה לייצר מגוון מכשירים וציוד לרשתות תקשורת פרטיות ועסקיות, פתרונות תוכנה לניהול רשתות אלו וכן פתרונות אבטחה. בין לקוחותיה הגדולות ניתן למצוא חברות טלקום ענקיות כמו AT&T (סימול: T) האמריקאית ו-NTT דוקומו היפנית. 

עד כאן תקציר ההיסטוריה או מה שהביא אותנו עד הלום. מתחילת השנה זינקו מניות נוקיה הנסחרות בבורסת ניו יורק בקרוב ל-40%. למרות זאת, מחירה העלוב – קרוב ל-5.5 דולר, רחוק שנות אור ממחיר של מעל 55 דולר בימי השיא של שנת 2000, לפני התפוצצות בועת הדוט.קום. 

מתחילת השנה זינקו מניות נוקיה הנסחרות בבורסת ניו יורק בקרוב ל-40%
מתחילת השנה זינקו מניות נוקיה הנסחרות בבורסת ניו יורק בקרוב ל-40%

במרץ 2007 נגעו המניות בשיא הגבוה ביותר מאז שנת 2000 (מחיר של 37 דולר). או אז הושק האייפון האייקוני ומניות נוקיה החלו בצלילה איטית וכואבת עד לשפל של  1.64 דולר בלבד (!) ביולי 2012. מאז ועד היום נסחרות המניות במחיר שלא מצליח לגרד את העשרה דולרים וזאת למרות שהחברה בהחלט התייצבה וקיבעה את מעמדה כמובילה עולמית בתחום טכנולוגית ה-5G.

האם יש בנוקיה הזדמנות לריבאונד?

הסלוגן המפורסם של נוקיה – CONNECTING PEOPLE, עדיין רלוונטי גם היום. רשתות התקשורת שלה מאפשרים לכולנו תעבורת נתונים מהירה ויעילה, שליפה וצפייה בסרטוני וידאו באיכות גבוהה, שליחת מסרים בווטסאפ ועוד ועוד ועוד דברים שכולנו עושים בכל רגע שבו אנו מתפעלים את המכשיר הסלולרי שלנו. 

ביולי 2020 הוצנח פקה לנדמרק לתפקיד מנכ"ל נוקיה במטרה להוביל אותה חזרה לימי הזוהר. לנדמרק החל להטמיע באופן מיידי תוכנית רה-ארגון מסיבית שכוללת פיטורים של אלפי עובדים וארגון החברה בארבע חטיבות עיקריות וזאת כדי להביא לחיסכון שנתי של מעל 600 מיליון אירו עד שנת 2023. ארבע החטיבות שבהן תפעל נוקיה הן נוקיה טכנולוגיות, נוקיה תשתיות, נוקיה ענן וסלולר ונוקיה רשתות סלולריות. לנדמרק הצהיר כי המטרה היא שכל חטיבה תהיה מובילה עולמית בתחומה ולכן התקציב העיקרי בשנים הקרובות צפוי ללכת על מחקר ופיתוח. אחד משיתופי הפעולה החשובים ביותר שהוביל לנדמרק הוא עם חטיבת ה-AWS של אמזון (AMZN) במסגרתו יציעו החברות ניהול רשתות סלולריות באמצעות שירות הענן של AWS. המשמעות היא שחברות טלקום רבות המשתמשות ב-AWS למטרות שונות יוכלו עכשיו גם לנהל את הרשתות שלהן באמצעות הטכנולוגיה של נוקיה, מה שיתרום משמעותית לעלייה בהכנסות החברה הפינית מהסגמנט הזה.

כמו תמיד כשבאים לבחון השקעה במניה חשוב להסתכל על המספרים. ב-2019 רשמה נוקיה הכנסות של 26.15 מיליארד דולר ורווח של 24 סנט למניה. ב-2021 צפויה החברה לרשום הכנסות של 26.36 מיליארד דולר ורווח של 29 סנט למניה וב-2022 הכנסות של 26.86 מיליארד דולר ורווח של 32 סנט למניה. על פניו מדובר בצמיחה איטית ומתונה, לא משהו לספר עליו הביתה.

מוביל את החברה חזרה לימי הזוהר | פקה לנדמרק מנכ"ל נוקיה
מוביל את החברה חזרה לימי הזוהר - פקה לנדמרק, מנכ"ל נוקיה

מה שכן צריך לקחת בחשבון הוא שמהלך הרה-ארגון של לנדמרק צפוי להיות מושלם בסוף 2022 ומאותו שלב נוקיה אמורה להיות חברה רזה יותר, יעילה יותר ועם יתרון טכנולוגי משמעותי על המתחרות שלה. העובדה שחברות טלקום מסיביות נתמכות על ידי המוצרים והשירותים של נוקיה מבטיחה לה הסכמי שירותים והמשך הרחבת רשתות שנים קדימה. במחיר הנוכחי שלה, שווי השוק של  נוקיה עומד על קרוב ל-31 מיליארד דולר, שזה מכפיל עלוב של 1.2 על הכנסות השנה הקרובה.

גילוי נאות: אני מחזיק במניות נוקיה במחיר ממוצע של 4.5 דולר אחרי רכישת מספר מנות. אני  מתכוון לשבת על נוקיה בעשר השנים הקרובות לפחות ולנצל כל ירידה במחיר המניה בשוק כדי לאסוף עוד מניות.

אני מאמין שבשנים הקרובות יוביל לנדמרק מהלך רכישה מסיבית של מניות (לנוקיה מעל 6.5 מיליארד מניות סחירות), מה שיגדיל משמעותית את הרווח למניה ובנוסף, נוקיה תצטרך להתחיל לחלק דיבידנד על מנת למשוך משקיעי ערך נוספים פנימה. 

מרגיש לי שלנדמרק הוא האיש הנכון לתפקיד. הוא התחיל את הקריירה שלו בנוקיה בשנת 1990 לפני שעבר לתפקידים בכירים במגוון חברות פיניות מובילות כשהתפקיד האחרון שלו לפני נוקיה היה מנכ"ל חברת האנרגיה פורטום. בתור מי שחווה את ימי הזוהר של נוקיה בשנות התשעים, יש לי תחושה טובה שהוא מגיע עם האנרגיה והכוונות הנכונות כדי להצעיד את החברה חזרה למעמד מובילה עולמית, אם לא במכשירים סלולריים, אז לפחות בתחום ה-5G ולאחר מכן כל ה-G שיבואו. אני מאמין במהפך ושם את הכסף שלי על לנדמרק ונוקיה בשנים הקרובות. אתם מוזמנים לעשות את בדיקת הנאותות שלכם, להעריך את הסיכונים ואת ההזדמנויות לפני שתקבלו החלטה עבור עצמכם. 

למידע נוסף על נוקיה

אחרי המניות האלה: מי תהיה המניה הבאה שתקפוץ באלפי אחוזים

סבב ב' בוול סטריט התחיל

וכל מי שחשב שזו אפיזודה זמנית טעה בגדול. 

הצטרפו להדרכה חינמית שבה תוכלו ללמוד איך אפשר להרוויח מהסקירות של WallStreetBets מבלי להפסיד את התחתונים. 

בונוס מיוחד שיהיה בהדרכה: אלה 20 מניות ה-WallStreetBets שצפויות לעלות בקרוב

מפחד לסחור בשוק ההון לבד ולהפסיד?
יש לך הזדמנות לקבל תיק על סך 10,000$ כוח קניה ולהתחיל לסחור ללא הון עצמי


תשאיר את הפרטים, על מנת לצפות בהדרכה חינמית
שהכנו עבורך על שוק ההון ומלא שאלון התאמה שיבדוק את סיכויי ההצלחה שלך

מומלצים עבורך
איפה וורן באפט משקיע אתת כספו

וורן באפט: "אלו 3 המניות שלי"

האם שלושת האחזקות הגדולות ביותר בתיק ההשקעות של באפט יכולות ללמד אותנו כיצד להגיע ליעדים הפיננסיים שלנו?

עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן