+BigShot מופעל להתנתק?

נסיקה של 100% בשבוע החולף: הסיפור המוזר של אטריאן וסוחרי השורט

מניותיה של אטריאן (ATER) נסקו בקרוב ל-100% בשבוע החולף. בדיקה מעמיקה יותר מגלה עובדות מעניינות על החברה בבעלות ישראלים ועל הקשר שלהם לפאמפ אנד דאמפ (לכאורה)

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
יניב שריג, מנכ"ל ומייסד החברה
יניב שריג, מנכ"ל ומייסד החברה

תוכן עניינים

עסקאות PUMP AND DUMP הן דבר שכיח לחלוטין בשווקים הפיננסיים השונים. איפה שיש כסף יש סקאמרים מקצוענים, גנבים וסתם שרלטנים שמזהים הזדמנות לכסף קל. בבורסות שאינן מפוקחות (למשל ה-OTC שכתבתי עליה בשבוע שעבר), או בורסות הקריפטו למיניהן מדובר במהלכים שהרבה יותר קל להוציא לפועל.

איך זה עובד כל פעם מחדש? תאוות הבצע והחלום להתעשרות מהירה שורפים את הפראיירים פעם אחר פעם. מה שקורה בפשטות הוא שהסקאמרים רוכשים מניות/מטבעות או נכס אחר במחיר נמוך ולאחר מכן מריצים את אותו נכס בפורומים/רשתות חברתיות/קבוצות טלגרם/וואטסאפ וכו'. המשקיעים נוהרים פנימה ויוצרים לחץ קנייה גדול שמטיס את מחיר הנכס מעלה. הסקאמרים משחררים במחיר הגבוה את כל הסחורה שקנו מבעוד מועד במחירי רצפה תוך גריפת רווחים נאים. הפראיירים נשארים עם מניות שאין למי למכור אותם ואז הדרישה יורדת והמחיר צונח.

זה קרה, זה קורה וזה ימשיך לקרות כל עוד לא יהיה פיקוח הדוק יותר של הרגולטורים תוך תגובה מהירה וענישה קשה.

אטריאן (ATER) – משתמשת ב-AI כדי לייצר מוצרי צריכה

חברת אטריאן החלה את דרכה כחברת מוהוק גרופ, אשר הונפקה בבורסת נאסד"ק ביוני 2019. החברה גייסה 29.3 מיליון דולר ומכרה את את מניותיה לציבור במחיר של 10 דולר למניה. 

הפרופיל של מוהוק כפי שפורסם בעת ההנפקה הראשונה לציבור: מוהוק הינה חברת מוצרי צריכה נתמכת על בסיס טכנולוגי אשר משתמשת בלימוד מכונה ו-AI, עיבוד שפה טבעית (NLP) וניתוח מידע על מנת לפתח, לעצב, לשווק ולמכור מוצרי צריכה. 

החברה פיתחה את מערכת ה-AI תחת השם AIMEE וזאת רצה על כל אתרי האיקומרס הגדולים, לומדת מה הצרכנים אוהבים, סורקת אוטומטית ביקורות ודירוגים על מוצרים שמופיעים שם, ואת המידע הזה לוקחת ומשתפת עם יצרני מוצרי צריכה שונים על מנת לייצר מוצרים אשר יקלעו לטעמם של כמה שיותר צרכנים. בין היתר מדובר במוצרי אלקטרוניקה, ציוד מטבח, מזגנים ועוד.  האמת נשמע רעיון פגז. אטריאן מרוויחה משיתופי הפעולה הללו והכנסות הקשורות למכירת מערכת ה-AIMEE לסוחרים אחרים באתרי איקומרס כמו אמזון (AMZN) איביי (EBAY).

הבועה של ATER התפוצצה חזרה כל הדרך למחיר שפל היסטורי של 3.04 דולר מוקדם יותר החודש, גרף החברה
הבועה של ATER התפוצצה חזרה כל הדרך למחיר שפל היסטורי של 3.04 דולר מוקדם יותר החודש, גרף החברה

בדצמבר 2020, כשהיא משייטת במחיר של 7 דולר למניה, 30% פחות ממחיר ההנפקה, החלו מניות ATER לנסוק לשחקים תוך שהן מגיעות למחיר שיא של 49 דולר בפברואר 2021. העלייה הזאת לא ממש נתמכה בהודעות כאלו ואחרות של החברה ונראה כי מדובר במהלך קלאסי של זינוק חד הקשור להייפ או מומנטום שלא ברור מהיכן הגיע. הבועה של ATER התפוצצה חזרה כל הדרך למחיר שפל היסטורי של 3.04 דולר מוקדם יותר החודש.  

סקירת השורט של קאלפר בחודש מאי והזינוק החד בשבוע החולף

בחודש מאי פרסמה חברת המסחר בשורט קאלפר סקירה שלילית על החברה שהחליפה את שמה בינתיים ממוהוק גרופ לאטריאן. על פי הסקירה שניתן לקרוא כאן, קאלפר מציינת כי בעלי המניות מקסימוס ינאי ואשר דלוג הינם נוכלים ושרלטנים, כאשר ינאי דה פקטו ישב בכלא 18 חודשים על הונאה הקשורה למשכנתאות. על פי הסקירה של קאלפר, בעל המניות השני, דלוג, החל להריץ את מניות ATER בהודעות בטוויטר וסטוק-טוויטס לקראת סיום תקופה החסימה למכירת מניות שאחרי ה-IPO.  על המנכ"ל יניב שריג נאמר כי היה שותף בעבר להנפקה שלא יצאה לפועל של חברת ביצומי הקשורה לקריפטו ואשר נוסדה על ידי מקדם הקריפטו המושמץ ג'יימס אלטושר. 

בסופו של דבר מסכמת קאלפר כי מערכת ה-AIMEE של אטריאן כשלה כישלון חרוץ ולא בטוח בכלל שהיא עובדת. את הכישלון של המערכת ניסו לטשטש באטריאן באמצעות סדרת רכישות מפוקפקות של חברות אחרות במטרה לדווח על הכנסות שיראו לגיטימיות. כמובן שאסור להתעלם מהאינטרסים שעומדים מאחורי הפרסומים של הסקירות השליליות מצדה של קאלפר. לפני פרסום הסקירות החברה מבצעת עסקת שורט על המניות אותן היא מסקרת במטרה להרוויח מירידת הערך שלהן. לא בטוח שמדובר במהלך נקי לחלוטין, אבל אי אפשר להתעלם מההאשמות ומחלק מהעובדות המתבררות כנכונות. 

מקדם הקריפטו המושמץ ג'יימס אלטושר, היה שותף בעבר להנפקה שלא יצאה לפועל יחד עם מנכ"ל אטריאן יניב שריג
מקדם הקריפטו המושמץ ג'יימס אלטושר, היה שותף בעבר להנפקה שלא יצאה לפועל יחד עם מנכ"ל אטריאן יניב שריג

כשהסקירה של קאלפר יצאה בתחילת חודש מאי השנה, מניות ATER נסחרו במחיר של 20 דולר, אחרי ירידה של יותר מ-50% ממחיר השיא. את שבוע המסחר החולף התחילה המניה במחיר שפל של קצת מעל 3 דולרים, אולם סיימה אותו במחיר של 6.08 דולר אחרי עלייה שבועית של קרוב ל-100%. אחרי הסגירה ביום שישי המשיכו מניות החברה לטוס וסגרו את המסחר באפטר מרקט במחיר של 7.45 דולר, אחרי עוד זינוק של 22.5%. מחזור המניות ביום שישי עמד על 40 מיליון, פי 20 מהמחזור היומי הממוצע בשלושת החודשים האחרונים. 

עכשיו אני לא אומר שיש כאן מהלך נוסף של פאמפ אנד דאמפ, אבל החברה לא פרסמה כל הודעה שתצדיק את הזינוק החד. ההודעה הרשמית האחרונה של החברה פורסמה ב-9 באוגוסט בעת הדיווח על התוצאות הרבעוניות. אטריאן רשמה הפסד של 1.23 דולר למניה ברבעון השני והכנסות של 68.2 מיליון דולר (עלייה של 14% לעומת הרבעון המקביל).

לא נכנסתי לעובי הקורה של המספרים או הנתונים הפונדמנטליים כי ברור לי שמשהו מסריח מאוד קורה שם. בינתיים אני סקרן מאוד לראות כיצד המהלך הזה יסתיים ואם מדובר במהלך פאמפ אנד דאמפ או עלייה לגיטימית במניה שפשוט נגעה במחיר רצפה ואשר מחפשי מציאות עטו עליה כדי ליהנות מעליות שערים שיגיעו בהמשך.  

מבטיח לעקוב ולעדכן בהמשך. בינתיים אני ממליץ לכם לא להיכנס להרפתקה במניות ATER עד שהתמונה תתבהר.

למידע נוסף על אטריאן

וול סטריט ממשיכה לשבור שיאים חדשים, אבל האם יגיע התיקון שכולם מדברים עליו?

הדרכה מיוחדת על הדרכים לשמור על התיק שלך מפני זעזועים.

מפחד לסחור בשוק ההון לבד ולהפסיד?
יש לך הזדמנות לקבל תיק על סך 10,000$ כוח קניה ולהתחיל לסחור ללא הון עצמי


תשאיר את הפרטים, על מנת לצפות בהדרכה חינמית
שהכנו עבורך על שוק ההון ומלא שאלון התאמה שיבדוק את סיכויי ההצלחה שלך

מומלצים עבורך

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

רוצה להרוויח משכורת של מהנדס תוכנה מכל מקום בעולם, בלי לעבוד 9 שעות ביום בעבודה מתישה?

מלא פרטים ועבור לשאלון התאמה לשוק ההון

*במידה ותמצא מתאים לאחר שתמלא את שאלון ההתאמה אחד מציידי הכישרונות של גיא ברנד יצור איתך קשר לגבי המשך התהליך

דילוג לתוכן