+BigShot מופעל להתנתק?

סאגת מאסק-טוויטר ממשיכה

בעלי המניות בטוויטר אישרו את הרכישה שלה השבוע, אך העסקה רחוקה מלצאת לפועל

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
עסקת מאסק טוויטר-הדרמה לא מסתיימת
עסקת מאסק טוויטר-הדרמה לא מסתיימת

תוכן עניינים

בעלי המניות בטוויטר (טיקר: TWTR) הצביעו ביום שלישי ואישרו את הצעתו של אילון מאסק בסך 44 מיליארד דולר לרכישת החברה והפיכתה לחברה פרטית.

ההצבעה מגיעה בזמן שמאסק בכלל מבקש לסגת מהעסקה, כי כידוע, נראה שהוא באמת איבד עניין ועשה הרבה כדי לפרוש לחלוטין מהעסקה. הוט טען שוב ושוב שטוויטר הפרה את הסכם המיזוג על ידי מניעת המידע הדרוש כדי להבין כמה בוטים יש בפלטפורמה, שהוא מאמין שהוא גבוה יותר מ" ה-5% המוערך בטוויטר. זה כמובן הוביל את טוויטר לתבוע את מאסק על הפרת ההסכם לכאורה.

טוויטר עמדה בנתון שלה של פחות מ-5% מהמשתמשים הפעילים היומי שניתן להפיק ואמרה שהיא סיפקה למאסק מידע רב העונה על דרישות העסקה. טוויטר תבעה את מאסק על כך שהפר לכאורה את ההסכם והתיק עובר כעת דרך בית המשפט של דלאוור, כאשר משפט צפוי להתחיל באמצע אוקטובר.

מניית טוויטר, גרף שבועי מקור TradingView
מניית טוויטר, גרף שבועי מקור TradingView

מה זה אומר?

הנושא הלוהט של מאסק נגד טוויטר אולי כבר לא מגמתי, אבל זה לא אומר שהדרמה מתקררת. ובדיוק כשבעלי המניות של טוויטר חותמים השבוע את חותמתם, עובד אבטחה לשעבר העיד של טוויטר אין אפילו אמצעי אבטחה בסיסיים.

למעשה, הם אפילו טענו שמרגל מצא שם עבודה ושם את ידו על נתונים חשובים, אולי אפילו כאלה  שכוללים חשבונות של הסנאטורים בחדר. אמנם טוויטר תמיד יכולה לטעון שבסה"כ מדובר על עדות של "העובד לשעבר הממורמר" שבא להכפיש בעדות לוהטת,  אבל עדיין אפשר להתערב על כך שמאסק מאד מקווה שסיפורי האבטחה החלקלקים האלה יעזרו לו להתחמק מהעסקה.
חושפי שחיתות בטוויטר מעיד לסנאט על פגמי אבטחה גדולים: "הם לא יודעים מה יש להם".

אם כן, לעובד האבטחה לשעבר של טוויטר, פיטר "מדג'" זאטקו, יש הרבה מה לומר והוא לא חסך במילים. הוא העיד ביום שלישי בפני פאנל בסנאט וטען שהמעסיק שלו לשעבר העדיף רווחים על פני טיפול בדאגות האבטחה שלדבריו סיכנו את פרטי המשתמש ליפול לידיים הלא נכונות.

לדבריו, זה לא מוגזם לומר שעובד בתוך החברה יכול להשתלט על החשבונות של כל הסנטורים בחדר הזה. זאטקו העיד כי טוויטר חסרה אמצעי אבטחה בסיסיים ויש לה גישה חופשית לנתונים בקרב עובדים, מה שפותח את הפלטפורמה לסיכונים גדולים.

העדות שלו הוסיפה שמן לביקורת מצד המחוקקים על כך שפלטפורמות טכנולוגיות גדולות מציבות יעדי הכנסה וצמיחה על פני הגנת המשתמש. בעוד שלחברות רבות יש פגמים במערכות האבטחה שלהן, מעמדה הייחודי של טוויטר ככיכר ציבורית דה פקטו העצימה את הגילויים של זאטקו, שקיבלו משמעות נוספת לאור הריב המשפטי של טוויטר עם אילון מאסק.

דובר טוויטר חלק על עדותו של זטקו ואמר שהחברה משתמשת בבקרות גישה, בדיקות רקע ומערכות ניטור ואיתור כדי לשלוט בגישה לנתונים.

"זה לא משנה למי יש מפתחות אם אין לך מנעולים על הדלתות"

זטקו לעומת זאת, מתעקש שיש לחברה חוסר שליטה מסוכן בנתונים. למשל, לדבריו המערכות של טוויטר כל כך לא מאורגנות שהפלטפורמה לא יכולה לומר בוודאות אם היא מחקה לחלוטין את הנתונים של המשתמש משום שטוויטר לא עקבה אחר המיקום בו מאוחסנים כל הנתונים האלה.

לדבריו, "הם לא יודעים איזה נתונים יש להם, איפה הם חיים או מאיפה הם הגיעו, ולכן, באופן לא מפתיע, הם לא יכולים להגן עליהם".

בנוסף, הוא הדגיש שלעובדים יש גישה רחבה לפרטי משתמש. לדבריו, כי חוסר ההבנה היכן נמצאים הנתונים פירושו שלעובדים יש גם הרבה יותר גישה ממה שהם צריכים למערכות של טוויטר. "זה לא משנה למי יש מפתחות אם אין לך מנעולים על הדלתות"

למהנדסים, המהווים חלק גדול מהחברה, ניתנת גישה לסביבת הבדיקות החיות של טוויטר כברירת מחדל, טען זטקו. הוא אמר שסוג הגישה הזה צריך להיות מוגבל לקבוצה קטנה יותר.

למה שיהיה אכפת לך?

מועצת המנהלים של טוויטר מחויבת לחפש את התוצאה הטובה ביותר עבור בעלי המניות של החברה, שעשויה לכלול כפיית העסקה לצאת לפועל. ומאסק מצידו, אינו מוותר על טענתו שטוויטר הסתירה מידע חיוני על מספר הבוטים של הפלטפורמה. אז אולי שני הצדדים צריכים לשקול להתפשר: מאסק יכול בקלות להגדיל את מיליארד הדולר שהוא הבטיח לשלם אם העסקה תיפול, ולתת מזומנים נוספים שיפייסו את בעלי המניות על ידי מימון התאוששות החברה.

בנוסף, הסנאטורים המאושרים בטוויטר היו מאד קשובים לסיפור הזה: הרי המחוקקים כבר להוטים לאכוף תקנות מחמירות יותר על חברות טכנולוגיה גדולות, כך שפרטים על נוהלי אבטחה חסרי תקדים עשויים רק לעזור לזרז את מאמצי ההדחה שלהם.

אחרי הכל, אם פוליטיקאים יצבעו את כל המדיה החברתית וחברות הטכנולוגיה עם אותו מכחול, כל נפילה של טוויטר עלולה להשפיע גם על חברות כמו מטא ואמזון.

*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

לזמן מוגבל: קבל בחינם הדרכת וידאו מלאה שחושפת את אסטרטגיית המסחר שאחראית על 80% מכל הרווחים שלנו בשוק ההון

תלמד אסטרטגיות ייחודיות, טיפים וידע פרקטי שיעזור לך להפוך לסוחר נוסטרו מצליח בשוק ההון.

בונוס מיוחד: קבל בנוסף גם מדריך שיראה לך איך אפשר להרוויח בשוק ההון ללא הון עצמי ומבלי לסכן את החסכונות – במתנה (שווי של 179 ש"ח).

השאר פרטים בטופס ותועבר להדרכה מיד ובחינם!

מומלצים עבורך
עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן