+BigShot מופעל להתנתק?

סוגרים שנה: הישראליות הגרועות ביותר בוול סטריט בשנת התשפ"א

אחרי רשימת המניות המוצלחות שפרסמנו אתמול, לפניכם רשימת המניות שגרמו מפח נפש גדול למשקיעים בשנה המסתיימת עליהם לרעה

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
אסף וונד, מנכ"ל היפו
אסף וונד, מנכ"ל היפו

תוכן עניינים

ראש השנה בפתח ועבור מי שחי לפי לוח השנה העברי, הכנו סיכום שנה בוול סטריט במיוחד בשבילכם.

אתמול סקרנו את המניות הישראליות שניפקו את התשואה הגבוהה ביותר למשקיעים והיום נסתכל על הצד השני של המטבע – הצד בו משקיעים רבים הפסידו את התחתונים מנפילות שערורייתיות בלא מעט מניות. זאת בזמן שמדד הבנצ'מרק, נאסד"ק 100, השיג למשקיעים תשואה חיובית של 30%.

אז מי המניות שחבטו במשקיעים בצורה אכזרית כל כך במהלך השנה העברית? הנה הן לפניכם.

ביונדווקס (BVXV) – שריפה של 93%

בחודש יולי 2020 ההייפ סביב ביונדווקס הגיע לשיאו. הקורונה השתוללה ברחובות. משקיעים עטו על כל מניה שהוזכרה בפורום כלשהו כקשורה לחיסוני קורונה. החברה הישראלית בכלל הייתה עסוקה בפיתוח חיסון שפעת חדשני שהיה אמור לקדם אותה לעבר הכנסות מסחריות ראשונות. ביולי אשתקד נגעה המניה בשיא כל הזמנים ברמה של 51.10 דולר, אחרי נהירת הכסף "הטיפש" והספקולטיבי למניה.

באוקטובר הודיעה החברה על כישלון בניסוי קליני בחיסון הדגל שלה ומרחץ הדמים החל. משיא של 51 דולר ירדה המניה כל הדרך למחיר של 2.4 דולר ושוב למדו המשקיעים על בשרם כי כשמדובר בהשקעות בחברות פארמה ללא מוצר מסחרי, ה-0 קורה הרבה יותר פעמים מה-1, או במקרה של ביונדווקס, מעל 90% הפסד על ההשקעה. 

פלוריסטם (PSTI) – שריפה של 72%

לא במפתיע, גם החברה השנייה ברשימה עוסקת  בתחום התרופות/ביוטכנולוגיה. החברה שקיימת משנת 2001 נמצאת אולי בישורת האחרונה שלה וזאת אחרי שהמניה שרפה עשרות מיליוני דולרים למשקיעים מאז הקמתה. 

לפלוריסטם אין מוצר מסחרי ואין הכנסות, אבל היא מצליחה לגייס עוד ועוד כסף על מנת לשרוד עוד קצת. עוד טיפה. במאי השנה גייסה פלוריסטם 20 מיליון אירו נוספים מבנק השקעות אירופי. יאללה למה לא? שהחברה תמשיך לספק פרנסה ל-150 העובדים שלה. אני בעד. השאלה אם השוק הוא זה שצריך לממן את המשכורות הללו? 

קומפיוג'ן (CGEN) – שריפה של 59%

נראה לי שאני זוכר את ההנפקה הראשונה לציבור של חברת קומפיוג'ן, אי שם בסוף שנות התשעים. יכול להיות, אני לא בטוח. הדבר שלגביו אני בטוח בהחלט זה שקומפיוג'ן מעולם לא דיווחה על רווחים מאז יום הקמתה. 

למרות זאת, היא הצליחה לרשום הכנסות כאלו ואחרות בעקבות שיתופי פעולה פיתוחיים ומסחריים עם באייר, בריסטול-מאיירס-סקוויב ואם אינני טועה גם עם אסטרה-זנקה. בדיוק לפני שנה נסקה קומפיוג'ן למחירה הגבוה ביותר מאז תחילת שנות ה-2000 על רקע הייפ שנוצר סביב המניה. למרות זאת, ההיסטוריה חזרה על עצמה וקומפיוג'ן חזרה לאותו מקום מוכר: מניה שנסחרת במחיר של פחות מ-10 דולרים. 

היפו (HIPO) – שריפה של 51% מאז עסקת ה-SPAC

סוף סוף שם שלא קשור לתחום התרופות והביוטכנולוגיה. נראה שחגיגת ה-SPAC עומדת להיסגר על ידי הרגולטורים בוול סטריט אבל היו כמה חברות ישראליות שניצלו את ימי פומפיי האחרונים כדי לגייס סכומי כסף יפים ולהבטיח את יתרות המזומן שלהן שנים קדימה. היפו הינה אחת מהן. מה קרה איתה מאז החלה להיסחר בוול סטריט? מוזמנים לקרוא כאן. 

עמיר לונדון, מנכ"ל קמהדע
עמיר לונדון, מנכ"ל קמהדע

קמהדע (KMDA)  – שריפה של 46% 

אחרי אתנחתא קלה בתחום האינשור-טק, חזרנו לתחום הפארמה. זאת לא הייתה שנה טובה למשקיעים של קמהדע. דווקא כאן מדובר בחברה שרושמת הכנסות, לא יציבות אמנם, אבל עדיין מכניסה כסף בניגוד לרוב החברות האחרות ברשימה. 

הבעיה היא שהשנה צפויה קמהדע לדווח על הכנסות של 99 מיליון דולר בלבד, וזאת לעומת הכנסות של מעל 120 מיליון דולר בשנה שעברה. ב-2022 צפויות ההכנסות לצנוח לסך של פחות מ-90 מיליון דולר. איך אומר המשפט המיתולוגי ממציצים? "הפוך גוטה הפוך!!!", וגם קמהדע צועדת בכיוון הלא נכון והשוק מעניש בהתאם. 

מיטק 3D (סימול: MITC)  – צלילה של 40% מאז ה-IPO

בשורה התחתונה? אני אוהב את מה שהחברה מנסה לעשות. למנוע רצח בעלי חיים במטרה להזין את גדודי החזירים השמנים שהפכנו להיות בשנות האלפיים. בלי להיכנס ליותר מדי פרטים, החברה מפתחת טכנולוגיה שמאפשרת להדפיס במדפסות תלת מימד חלקיקי חלבון מן החי בלי הצורך לטבוח את בעלי החיים למטרה זאת. המטרה היא למכור את הטכנולוגיה ליצרני מזון שישתמשו בתאים כדי להרכיב המבורגרים, סטייקים ועוד. 

הרעיון נשמע מצוין אבל הדרך להצלחה מסחרית ארוכה ומפותלת ולכן בשלב הזה מדובר בהימור ספקולטיבי פרופר. מאז הנפיקה את מניותיה לציבור מוקדם יותר השנה צנחה MITC ביותר מ-40% ואת המסחר אמש סיימה במחיר של 5.74 דולר אחרי שכבר נגעה בשפל של 4.81 דולר.

פיין-ריפורם  (PRFX) – שריפה של 35%

עוד חברה עם חלום להביא מזור לעולם החולה. כולנו חולים בתכלס. בין אם במחלת נפש או במכאובי הגוף. פיין ריפורם אמורה לספק הקלה לכאבים שאחרי ניתוחים. לחברה יש מוצר תרופתי בשלבים מתקדמים של ניסויים קליניים אבל עד אשר יתפרסמו התוצאות, המניה תמשיך להתנדנד במסחר. כרגע המטוטלת למטה אבל הכול עוד יכול להשתנות. השורה התחתונה: מניה במחיר של 3 דולר והרבה עבודה לעשות כדי לחזור מעלה. 

גלמד פרמסוטיקלס (GLMD) – שריפה של 35%

חייב לציין שלא שמעתי על החברה הזאת בחיים שלי. קורה. כנראה שלא יותר מדי משקיעים אחרים שמעו עליה כי מחזור המסחר היומי שלה לא ממש חוצה את קו ה-400 אלף דולר בחודשים האחרונים. אחרי שכבר נשקה לשיא תוך שנתי של 6.25 דולר צללה GLMD כל הדרך מטה. החברה מפתחת טיפולים שונים למחלות כבד אבל האופק המסחרי אינו נראה באופק ונציין כי החברה פעילה משנת 2000 אך טרם הביאה מוצר מסחרי לשוק. היא לחלוטין הסיפור החוזר על ה-0 או 1 בחברות הביו. 

אז מה היה לנו ברשימה? הרוב חברות פארמה וביו, חברת חלום אחת (מיטק 3D) וחברת ביטוח דיגיטלית שקיבלה שווי מנופח בעסקת SPAC וצנחה ב-50% בשבוע הראשון אחרי שהחלה להיסחר תוך שהיא מוחקת למשקיעים שלה הרבה מאוד כסף. אבל היי, תמיד צריך להסתכל על חצי הכוס המלאה, כי ברשימה אתמול היו מניות שהפגיזו תשואות חזקות מאוד, כך שמישהו בטח עשה כסף מהשקעה במניות ישראליות בשנת התשפ"א. 

מיהם המדדים המובילים בבורסה בת"א?
האם כדאי להחזיק במניית טבע שנסחרת בת"א או טבע של וול סטריט?
איזה סקטורים חמים יש בבורסה המקומית ואיך היא מתבדלת מהבורסה האמריקאית?
הדרכה שכולה תוקדש לשוק ההון הישראלי.
מי שמדבר בהדרכה הוא עדי גראי, יועץ השקעות מורשה ומומחה בשוק ההון הישראלי ואחרי שהצליח לגזור תשואות אדירות בשוק המקומי הוא רוצה לשתף את הידע שלו. לצידו ינחה את המשדר גיא ברנד, מנכ"ל ביג שוט.

מפחד לסחור בשוק ההון לבד ולהפסיד?
יש לך הזדמנות לקבל תיק על סך 10,000$ כוח קניה ולהתחיל לסחור ללא הון עצמי


תשאיר את הפרטים, על מנת לצפות בהדרכה חינמית
שהכנו עבורך על שוק ההון ומלא שאלון התאמה שיבדוק את סיכויי ההצלחה שלך

מומלצים עבורך
עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

רוצה להרוויח משכורת של מהנדס תוכנה מכל מקום בעולם, בלי לעבוד 9 שעות ביום בעבודה מתישה?

מלא פרטים ועבור לשאלון התאמה לשוק ההון

*במידה ותמצא מתאים לאחר שתמלא את שאלון ההתאמה אחד מציידי הכישרונות של גיא ברנד יצור איתך קשר לגבי המשך התהליך

דילוג לתוכן