+BigShot מופעל להתנתק?

סין על הרדאר של המשקיעים

המצב בסין דיי עגום אך מבט מקרוב מצביע על כך שיתכן שהדברים בסין הופכים לחיוביים יותר מתחת לפני השטח

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
שי ג'ינפינג נשיא סין
שי ג'ינפינג נשיא סין

תוכן עניינים

המניות הסיניות נמחצו במהלך השנה האחרונה. למעשה,  שני מדדי המניות העיקריים של סין ירדו ב-40% ו-65%  ומתקרבים לשפל שלהם של 2008. הפוטנציאל הגולמי שלה במגזר הטכנולוגי, באנרגיה מתחדשת ובתחומים נוספים עשוי להיות האור בקצה המנהרה. אז האם הגיע הזמן להשקיע בסין?

מדוע מניות סין ירדו עד כה?

הסדקים החלו להופיע בשוק המניות הסיני בשנה שעברה, כאשר הממשלה החלה להתמקד בתוכנית "שגשוג משותף" – שזה אומר שוויון כלכלי לכולם.

התוכנית הזו הייתה מלווה בפגיעה בחברות טכנולוגיה, מפתחי נכסים ומגזרים גדולים אחרים, הכל במאמץ להתמודד עם פערי העושר, לנטרל בועות ספקולטיביות, להגביל את הסיכונים במגזר הפיננסי ולהפחית את הכוח שיש לחברות ויזמים דומיננטיים. הבעיה הייתה שלמדיניות הזו הייתה כנראה השפעה חזקה יותר ממה שהממשלה התכוונה: מחירי הבתים ירדו, מפתחי נכסים בעלי מינוף גבוה כמעט פשטו רגל (זוכרים את אוורגרנדה?), ומחירי המניות היו בצניחה חופשית.

אך זה לא נגמר שם. הסכסוך בן עשר השנים בין ארה"ב לסין הסלים בתחילת השנה הזו. כזכור, ארה"ב הודיעה שהיא תבטל את הרשימה של חברות סיניות מהבורסות האמריקאיות עד שנת 2024, אלא אם הן יעמדו בדרישות מסוימות. מיותר לציין שעם יותר מ-200 חברות סיניות רשומות בארה"ב ושמונה מתוכם מפעלים חשובים בבעלות המדינה, ההשפעה תהיה עצומה. זו אולי הסיבה שהמחיר של חברות סיניות הנסחרות בארה"ב שניתן לעקוב אחריהם תחת מדד הדרקון הזהב של נאסד"ק (טיקר: PGJ) – ירד ביותר מ-60% מאז הפרסום הראשון של החדשות.

Golden Dragon China ETF גרף שבועי מקור TradingView
Golden Dragon China ETF גרף שבועי מקור TradingView

לצד הלחצים האלה, בואו ניקח צעד קדימה.  סין לא גינתה את בעלת בריתה רוסיה על הפלישה לאוקראינה, דבר שהגביר את החשש מסנקציות ומאיים על אפשרויות השקעה במניות סיניות. בתגובה לכך, ממשלת סין נקטה בצעד חסר התקדים והודיעה שתרכך את עמדתה עם תכנית הדיכוי של "השגשוג המשותף" והן לגבי המחלוקת שלה עם ארה"ב.

יש לציין שבתגובה לכך מחירי הנכסים זינקו דיי גבוה, אך העלייה הזו נקטעה כאשר מקרי קוביד החדשים הובילו את ממשלת סין להטיל שוב סגרים משמעותיים כדי לעמוד ביעד "אפס COVID" הקפדני שלה. הצעדים האלה פגעו בצריכה, שיבשו שוב את שרשראות האספקה, סגרו מפעלים במוקדי מפתח כמו שנזן ושנגחאי וכללו הגבלת משלוחי מזון ותרופות לאוכלוסייה. וזה מביא את המניות החבוטות והחבולות של סין למצב בו הן נמצאות היום.

מדוע ומתי המניות בסין עשויות להתאושש?

בואו נודה באמת, התחזית לטווח הקצר נראית עגומה למדי עבור סין, אך מבט מקרוב מצביע על כך  שיתכן שהדברים הופכים לחיוביים יותר מתחת לפני השטח:

תמיכה פיסקלית ומוניטרית גדולה בדרך

אפילו בתוך מגזר דיור צולע שכזה, מתחים גיאופוליטיים מתמשכים ושיבושים מחודשים של קוביד, סין עדיין הודיעה לפני חודש שהיא שואפת לצמיחה כלכלית בשיעור שאפתני של 5.5% השנה.

הרי הממשלה עומדת לקראת שנת "בחירות", כך שככל הנראה היא תעשה כל מה שנדרש כדי לא להחמיץ את היעד הזה. זה אומר שהיא תהיה מוכנה להגביר את התמיכה הפיסיקלית והכספית. למעשה, סין כבר הודיעה על צעדים לתמיכה ביזמי נכסים, הגבלת סיכונים פיננסיים, שיפור תנאי האשראי והגברת ההשקעה הן בתשתיות והן במגזרי מפתח שונים למעבר למודל כלכלי חזק יותר.

ועד כה, הסימנים מעודדים: הממשלה הנפיקה מספר שיא של אג"ח חדשות כדי לממן את הפרויקטים הפיסיקליים הקרובים, האשראי התאושש מהר עותר מהצפוי והריביות במדינה ירדו.

הממשלה מגבילה את פעולותיה

ממשלת סין כבר ריככה את עמדתה כלפי חברות טכנולוגיה ומפתחי נכסים, וכעת היא עוברת משלב הדיבורים וההבטחות ליישום. זה אמור להפחית את אי הוודאות סביב המניות הסיניות.

הממשלה עשויה להקל על מדיניות אפס קוביד 

קוביד עשוי להיות האיום הגדול ביותר על התחזית לטווח הקצר של סין. אבל בעוד שהתרחיש הדובי של סגרים כלל ארציות ללא ספק יהווה בעיה רצינית עבור הכלכלה הסינית, תרחיש של פתיחה הדרגתית מחדש לצד טיפולים מתקדמים יהיה חיובי. ומצב זה נראה יותר ויותר סביר.

הערכות המניות הסיניות אטרקטיביות 

עם יחס מחיר לרווח של בערך x10, המניות של סין מוערכות בערך בחצי ממה שהן היו לפני שנה, והן הגיעו לרמות השוות לרמות התחתיות המשמעותיות הקודמות. זה מצביע על אפסייד של יותר מ-15% בהערכת שווי בלבד. ואם הרווחים ישתפרו באותו זמן, האפסייד עשוי להיות גבוה בהרבה.

אבל חשוב לשים עין מקרוב: תשואות גבוהות יותר של אג"ח ממשלת ארה"ב או מחיר נפט גבוה יותר עלולים להשפיע הפוך..

תמיכה טכנית

יש כמה סימנים טכניים חיוביים. ראשית, שוק המניות הסיני עלה ב-20% מאז השפל שלו במרץ, ומבחינה היסטורית הוא מעולם לא ירד מתחת לשפל הקודם לאחר עלייה בסדר גודל כזה. כמובן, זה לא אומר שלא תתרחש נפילה משמעותית, אבל יש סיכוי נמוך בהרבה ממה שהפעם הזו תהיה שונה.

שנית, הרבה ספקולנטים עזבו את השוק, בעוד שהרבה קרנות מוסדיות גדולות נמצאות כעת בתת משקל בסין. זה מצביע על כך שאין הרבה מוכרים בסביבה. אבל יכולים להיות הרבה קונים חדשים ככל שהסביבה משתפרת, כלומר תהיה להם השפעה משמעותית יותר על כיוון השוק.

שלישית, חמש שנות הבחירות האחרונות היו כולן חזקות עבור השוק הסיני, היא רואה עלייה ממוצעת של 35% בתשעת החודשים שלפני הבחירות, ותשואות חיוביות ב-80% מהמקרים. ולבסוף, חברות סיניות החלו ליישם תוכניות רכישה חוזרות של מניות גדולות, אשר מבחינה היסטורית היו שוריות יותר עבור מחירי המניות במדינה ממה שציפו האנליסטים.

אז האם כדאי לקנות את הסיניות?

התחזית הפונדמנטלית של סין היא ללא ספק מאתגרת, והמניות במדינה הן בהחלט מהוות השקעה בסיכון גבוה. אבל בניגוד למניות בארה"ב, חדשות רעות כבר באות לידי ביטוי במידה רבה במחיר, כלומר מאפייני הסיכון-סיכוי ברמות הללו דיי מפתים.

הדרך שבה אפשר לנצל את היתרון ולפעול תלויה בשאלה האם מדובר בהשקעה אקטיבית או השקעה פאסיבית.

למשקיעים פאסיביים

ישנן כמה סיבות מדוע מניות סיניות יכולות להיות תוספת טובה לתיק ההשקעות.

ראשית, הם עשויים להגביר את התשואות: כרגע הם זולים בהרבה ממניות ארה"ב, ויכולים להדביק את הפער במהירות כאשר הגורמים שפוגעים בהן יתחילו להירגע.

שנית, הם עשויים לעזור לגוון את הסיכון. המניות הסיניות מונעות כיום על ידי גורמים שונים מאשר המניות האירופיות, היפניות והאמריקניות: מחזור העסקים שלהן נמצא בשלב אחר, הבנק המרכזי שלה מקל ולא מתהדק, ומחירי המניות כבר משקפים סביבה לא חיובית. והגיוון הזה יכול להתאים במצב הנכחי: התועלת הגדולה ביותר מגיוון החשיפה למניות הגיעה במהלך התקופה הסטגפלציונית של שנות ה-70, סביבה שלא נראית שונה בהרבה מהיום, לאור הלחצים השליליים על הצמיחה ולחצים כלפי מעלה של אינפלציה.

למשקיעים פאסיביים יכולות להיות כמה אפשרויות:

ראשית, אפשר לקנות תעודת סל ממוקדת סינית הנסחרת בבורסה בארה"ב: תעודת הסל iShares MSCI China ETF (טיקר: MCHI) ותעודת הסל KraneShares CSI China Internet ETF (טיקר: KWEB) הם ההימורים הטובים ביותר הנראים לעין. הראשונה MCHI מגוונת יותר ומציעה תמהיל רחב של מניות בסין ובארה"ב, השנייה מתמקדת משמעותית במניות טכנולוגיות וצרכניות. זה הופך אותה לאופציה בעלת סיכון גבוה יותר ותגמול גבוה יותר.

גרף שבועי תעודות סל KWEB&MCHI
גרף שבועי תעודות סל KWEB&MCHI

בהתחשב באי הוודאות סביב התחזית המיידית, יכול להיות כדאי לפזר את ההשקעה לאורך זמן עם ממוצע עלות דולר ולהוסיף לפוזיציה אם המחירים ירדו עוד 10%-20%.

למשקיעים פעילים

גם למשקיעים פעילים יותר יכולות להיות מספר הזדמנויות:

הזכרנו קודם שסין ממקדת את מאמצים במגזרים שיעזרו להניע את הכלכלה שלה: אפשר לשקול אנרגיה ירוקה (אנרגיות מתחדשות), תשתיות חדשות (כבישים חכמים, טלקום) והכלכלה הדיגיטלית (5G, מרכזי נתונים).

ההנחה היא שהמגזרים האלה חשובים לסין, כך שהם צריכים להראות מומנטום מתחזק בטווח הארוך. בהקשר זה אפשר לבחון את תעודת הסל KraneShares MSCI China Clean Technology Index (טיקר: (KGRN , או את KraneShares CICC China 5G & Semiconductor Index ETF (טיקר: KFVG)

גרף שבועי תעודות סל KGRN&KFVG
גרף שבועי תעודות סל KGRN&KFVG

קניית מניות טכנולוגיה

מניות הטכנולוגיה ספגו את התיקון האחרון, והן נסחרות כעת בשווי P/E הנמוך בכל הזמנים.

למרות שיש מכשולים בטווח הקצר, סיפור הצמיחה לטווח ארוך חיובי יותר וכמה מחברות הטכנולוגיה הסיניות הצומחות ביותר נסחרות כעת במחיר אטרקטיבי וחברות רבות עשויות לחדש את מסלולן כלפי מעלה בשנים הקרובות, אם לא חודשים.

כדי להשקיע במניות טכנולוגיה, הדרך הפשוטה ביותר היא לקנות את תעודת הסל Invesco China Technology ETF (טיקר: CQQQ).

תעודת סל CQQQ
תעודת סל CQQQ

בכל הקשור למניות טכנולוגיה סיניות בודדות, גולדמן זאקס חושב ש-JD.com, Alibaba, Baidu ו-Pinduoduo נראים אטרקטיביים. יש לזכור שהמניות הללו מייצגות גם חלק גדול מתעודת הסל של Invesco China Technology שהוזכרה מעלה.

לסיום, זוהי סקירה כללית על הזדמנויות אפשריות להשקעה בסין והיא אינה מהווה כל המלצה או ייעוץ לקניה/מכירה או אחזקת ניירות הערך המוזכרים בה. ככלל, תמיד עליכם לעשות מחקר מעמיק משלכם על מנת לקבל החלטות מבוססות ומושכלות.

*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

מפחד לסחור בשוק ההון לבד ולהפסיד?
יש לך הזדמנות לקבל תיק על סך 10,000$ כוח קניה ולהתחיל לסחור ללא הון עצמי


תשאיר את הפרטים, על מנת לצפות בהדרכה חינמית
שהכנו עבורך על שוק ההון ומלא שאלון התאמה שיבדוק את סיכויי ההצלחה שלך

מומלצים עבורך

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן