+BigShot מופעל להתנתק?

עונת הדוחות: ככה משקיעי העל מתכננים את ההשקעות שלהם

אנחנו בעיצומה של עונת הדו"חות, כאשר השבוע קיבלנו מסה אדירה של דו"חות. איך נשתמש בהם כדי לתכנן את ההשקעות שלנו בצורה נבונה יותר?

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
דו"ח רבעוני או שנתי הוא מרכיב חשוב מאוד בהחלטה האם להשקיע במניה מסוימת
דו"ח רבעוני או שנתי הוא מרכיב חשוב מאוד בהחלטה האם להשקיע במניה מסוימת

תוכן עניינים

כל החברות, מהגדולות ביותר ועד לקטנות והפחות מעניינות (לכאורה), מדווחות על הכנסותיהן והוצאותיהן ומסכמות רווח או הפסד. אבל הסיפור לא נגמר כאן, דו"חות רבעוניים הם חומר גלם מצויין לתכנון השקעה במניות. הדו"חות מספקים למשקיעים את המידע על החברות – קדימה ואחורה.

איך מסתכלים על דו"ח

אני לא מומחה פיננסי ולא יודע לרדת לפרטי המספרים בדו"חות. אבל, בתור משקיע שמחפש הצדקה להשקעה שלו, דו"ח רבעוני או שנתי הוא מרכיב חשוב מאוד בהחלטה.

למרות שאני לא מומחה לקריאת דו"חות ומספרים אני כן יודע לחפש ולבדוק בין השורות את ההודעות הכתובות ורוח הדברים מדיווחי החברות.

ישנן חברות עם דו"חות שלכאורה נראים מדהימים ומציגים רווחים של מיליונים, אבל הן עדיין יורדות או שיוצאות הודעות שליליות לגבי הדו"חות שלהן. זה יכול לנבוע מהסיבות הבאות:

  1. הן ציפו להכנסות/רווח בשיעור גבוה יותר מהתוצאה בפועל.
  2. הכנסות/רווח בשיעור דומה לרבעון המקביל – מה שמראה על כך שהחברה לא גדלה ואולי אף התכווצה.
  3. הודעת אזהרה בנושאים שונים. לדוגמה: המשך פעילות וחשש מהכנסות נמוכות בעתיד.

מה אני מחפש:

• הכנסות  שיעמדו בציפיות. במידה והן נמוכות מהצפוי או ללא שינוי משמעותי מהרבעון המקביל יכולות להיות לכך מספר סיבות. חשוב לבדוק האם הירידה בהכנסות היא בקשר ישיר לחברה או שיש סיבה בלתי נשלטת.

• רווח  כמובן שיעמוד בציפיות. במקרה והוא נמוך ביחס להכנסות – ישנן חברות שאחוז הרווח שלהן מההכנסות הוא באזור 20%+ ויש חברות שאחוז הרווח בכלל עומד על 5%. הנושא הוא תלוי תחום ולכן חשוב להשוות ביחס לחברות דומות ולא בין חברה קמעונאית לבין חברה טכנולוגית לדוגמה.

• רווח תפעולי – חשוב לי מאוד לראות שהרווח התפעולי של החברה גדל ומעיד על התייעלות ושיפור ברווחיות. כמו כן הפחתה בהוצאות ייצור זה מה שבעצם משאיר יותר רווח מכל שקל שנכנס.

• גידול – חשוב לראות כמה החברה גדלה/התרחבה בתחומי העיסוק שלה ובנתח שלה בשוק. בנוסף, לראות שבאופן כללי ורחב גם ההכנסות וגם הרווחים גדלו לעומת התקופה המקבילה, מה שמעיד על גדילת החברה.

• הוצאות מימון  האם החברה דיווחה על הוצאות גדולות במיוחד – הלוואות או אפילו אג"ח בכמות גבוהה. הוצאות אלה הם בסופו של יום חובות עליהם החברה משלמת ריבית.

• מנועי צמיחה  חשובה ההודעה של החברה על מה היה ברבעון ומה צפוי הלאה בכל הקשור לתחומי העיסוק שהם מנועי הצמיחה של החברה. לדוגמה, שירותי הענן של אמזון שהגדילו את ההכנסה לעומת הרבעון המקביל ב-32%. כמו כן החברה הצהירה על הרחבת ההשקעה והקמת תשתיות חדשות לאספקת שירותי הענן. אלה מעידים על כך שמנועי הצמיחה עובדים בקצב הולך ומתגבר מטעם החברה. 

• צפי החברה להמשך פעילות – חשוב לראות מה החברה עצמה מדווחות להמשך – האם היא צופה כי תחום מסויים יחלש או יתחזק. כמובן שחשוב לדעת מה השפעת התחום ומה הנתח שלו בהכנסות וברווחי החברה.

אלו הפרמטרים אותם אני מחפש בחברות ובדו"חות שלהן. נתונים טובים וחזקים בפרמטרים האלה עוזרים לי לתמוך בדעתי לבחירת מניה, למכירה או קניה.

כמובן שישנן מניות (ובמיוחד בתקופה הזו לאחר עידן הקורונה ובמהלך כל המגפה העולמית), שמניות פשוט המריאו לגבהים אדירים ללא בסיס אמיתי או משמעותי. ייתכן ויהיו חריגים ויוצאים מהכלל. אבל, ככלל אצבע, אפשר לומר בצורה גסה כי חברות שעומדות בקריטריונים האלו בנתונים חיוביים ככל הנראה ימשיכו ויעלו ויספקו תוצאות טובות לעצמן וכמובן למניות ולמשקיעים שלהן.

לכתבה המקורית לחץ כאן

***הכותב הוא מנהל קהילת המשקיעים HoveVe$T

בלי ניסיון וללא הון עצמי: כך תוכל לסחור על הכסף שלנו!

לרוב האנשים אין הון התחלתי מספיק גדול כדי להתחיל לסחור בשוק ההון.

גם אם יש להם את הכסף, רוב האנשים מפחדים להפסיד אותו. לאחרים אין את הזמן להשקיע, או את הניסיון הנדרש.

בדיוק בשביל זה, יצאנו עם תוכנית מהפכנית שבה תוכל לקבל תיק על סך $10,000 כח קנייה למסחר בשוק ההון.

הרווחת כסף? נתחלק חצי חצי. הפסדת? ניקח את ההפסד עלינו!

מומלצים עבורך
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן