+BigShot מופעל להתנתק?

עזבו את הזהב! תראו מה קורה בשוק האורניום

המתכת הגרעינית נמצאת בשיא של שש שנים על רקע עלייה בדרישה לכוח גרעיני על פני מקורות אנרגיה מזהמים. האם המגמה תימשך ומי השחקניות הגדולות בענף?

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
שלט 'זהירות קרינה גרעינית' בצ'רנוביל
שלט 'זהירות קרינה גרעינית' בצ'רנוביל

תוכן עניינים

בזמן שמשקיעים רבים עסוקים במעקב אחרי המדדים המובילים, מניות ה-FAANG, מטבעות הקריפטו הגדולים והקטנים כאחד, מחיר הזהב והנפט ולאחרונה גם מניות ה-MEME, בשקט בשקט בלי ששמנו לב (לפחות לא אני), מחירה של המתכת הרדיואקטיבית אורניום נסק לשיא של שש שנים, לרמה של 39 דולר לליברה (או פאונד, או 0.45 קילוגרם – שימותו הבריטים והאמריקאים והתחכמות שלהם בלשמר שתי יחידות שונות לחישוב משקלים/גבהים/טמפרטורות. נסו לחשב כמה זה 0 מעלות פרנהייט בצלזיוס, קדימה!).

האנליסטים מציינים את המשך הדרישה הגבוהה לכוח גרעיני עבור תחנות חשמל שנבנות בעיקר בסין וזאת על פני שימוש במקורות אנרגיה מזהמים כמו נפט, פחם ותזקיקים נוספים המבוססים על דלק מאובנים. אני לא יודע מה איתכם אבל אצלי עדיין חקוקות בראש התמונות הקשות מהסדרה הנפלאה צ'רנוביל, שתיארה את השתלשלות האירועים בקצב כרונולוגי ואת האסון שעשוי היה להיגמר בכמות מטורפת של הרוגים ופצועים ועם נזק סביבתי בלתי נתפס. 

עדיין, למרות האסון המחריד שנמנע, התוצאות של אירוע צ'רנוביל היו קשות מאוד כמובן. עשרות הרוגים מחשיפה מיידית לאירוע והערכות שמדברות על כך שכמות המתים המצטברת מהאסון תגיע ל-100 אלף בסופו של דבר. כמות הילדים שנולדו מוטציות, ההשפעה האקולוגית על הסביבה ומעל הכל כמובן, ההתנהלות הכושלת של מפקדי הכור והרשויות הסובייטיות. האסון השני בתחנת כוח אירע בפוקושימה שביפן, אולם שם הנזק היה יחסית זניח לעומת מה שקרה בצ'רנוביל (והאסון אירע בעקבות רעידת אדמה וצונאמי ולא בעקבות טעות אנוש). 

אז אתם רוצים להגיד לי ששוב יתכן מצב שבו מדינה טוטליטרית קומוניסטית עם הנהגה פסיכית תוביל הקמה נרחבת של תחנות כוח גרעיניות ואנחנו נשב כאן ונחכה לצ'רנוביל 2? נראה שזה המצב חברים. אולי באמת הגיע הזמן להזמין טיסות לחלל עם וירג'ין גלקטיק (SPCE), ספייס X ובלו אוריג'ין, ופשוט לא להיות על כדור הארץ בזמן שהמלוכסנים המטורפים מקדמים את האנושות לקיצה (נקודת הפתיחה: קורונה. השלב הבא: אסון גרעיני). 

צ'רנוביל לאחר האסון
צ'רנוביל לאחר האסון

וכשמדברים על אורניום אי אפשר כמובן להתעלם מהאיום האיראני, הספין אוף החביב על ביבי נתניהו והנראטיב שפצצה גרעינית פרסית משמעותה סופו של העם היהודי. נו ניחא. שמעתי קונספירציות ואיומים גרועים מאלה.

אז אחרי שהכנתי אתכם עם נבואות איוב ליום הכיפורים, חרטות, סליחות והכאה על חטא בואו ננסה להבין מי הם המכשירים הפיננסיים שנהנו מהזינוק במחיר האורניום והאם המגמה הזו צפויה להימשך גם בחודשים הקרובים?

גלובל איקס אורניום (URA) – עלייה של 124% בשנה

תעודת הסל של גלובל איקס משקיעה את כספה ברוב מניות מגזר האורניום ולא במתכת עצמה. הפוזיציה  הגדולה ביותר שלה היא במניות חברת קאמקו (CCJ), כורת האורניום הגדולה ביותר מבחינת שווי שוק. 22% מהחזקותיה של URA מתרכזות ב-CCJ והשאר מתחלק על פני 50 מניות שונות המייצגות חשיפה למגזר. התעודה מנהלת נכסים בהיקף של 806 מיליון דולר, גובה דמי ניהול של 0.7% ובשנה החולפת ניפקה למשקיעים תשואה מרשימה של 124% כשבשבוע החולף נשקה למחיר שיא שלא נראה מאז שנת 2011, השנה בה אירע אסון פוקושימה.  

קאמקו (CCJ) – זינוק של 128% בשנה

כפי שציינתי קודם, קאמקו הקנדית, הינה כורת האורניום בעלת שווי השוק הגדול ביותר מבין החברות הנסחרות בוול סטריט, כ-9.1 מיליארד דולר. היא פועלת בתחום החיפוש, כרייה, קנייה ומכירה של אורניום. בנוסף, החברה מספקת שירותי זיקוק, המרה והרכבה של אורניום מרוכז. הכנסות החברה יציבות יחסית בשנים האחרונות ונעו בין 1.8 מיליארד דולר ב-2016 ל-1.41 מיליארד דולר ב-2020 וצפויות לרדת ל-1.26 מיליארד דולר ב-2022. זאת לפני עדכון צפוי בתחזית אחרי הנסיקה במחיר האורניום בשבועות האחרונים. בשנה החולפת רשמה המניה תשואה של 128% אולם היא עדיין נסחרת בחצי ממחיר השיא אליו נשקה בשנת 2006, השוק השורי האחרון של האורניום לפני התקופה הנוכחית.  

תשואה של 128% בשנה החולפת, מניית CCJ
תשואה של 128% בשנה החולפת, מניית CCJ

נקס-ג'ן אנרג'י (NXE) – תשואה של 232% בשנה

עוד חברה קנדית הקשורה לתחום האורניום (הקנדים יושבים על אוצרות טבע בשווי של עשרות מיליארדי דולרים אבל קר שם שבא לכם למות) . נקס-ג'ן עוסקת ברכישה, חיפוש, הערכה ופיתוח של נכסי אורניום ברחבי קנדה. נקס-ג'ן אנרג'י עדיין נמצאת בשלב של פיתוח בלבד ואינה רושמת הכנסות מאז שנת 2017 ולכן מדובר בהשקעה ספקולטיבית ביותר. למרות זאת, המניה רשמה תשואה מרשימה של 232% בשנה והספקולטיבים שבינינו יכולים להמשיך להמר עליה במידה ומרכיב של סיכון גבוה/תשואה גבוהה מעניין אותם.

עדיין אינה רושמת הכנסות, מניית NXE
עדיין אינה רושמת הכנסות, מניית NXE

אנרג'י פיולס (UUUU) – תשואה של 305% בשנה

סוף סוף חברה אמריקאית בתמונה. אני מכיר את אנרג'י פיולס מאז שהחלה להיסחר בבורסה אי שם בשנת 2005 כשבשנת 2007 נסקה המניה למחיר שיא פסיכי של מעל 230 דולר על רקע הרצה מטורפת של מניות. מאז עברו הרבה מחצבי אורניום במשאיות החברה ואם יש דבר שמגדיר יותר מהכל את UUUU זה חוסר היציבות והרציפות בפעילותה העסקית. הכנסות של 54 מיליון דולר ב-2016 הידרדרו להכנסות של 1.7 מיליון דולר בלבד ב-2020 וב-2022 צפויה החברה לדווח על הכנסות של יותר מ-60 מיליון דולר. בדומה ל-NXE, גם UUUU הינה השקעה ספקולטיבית לחלוטין ורצוי להיזהר מהסווינגים המטורפים במחיר המניה. בעקבות אופייה הקזינואי, השנה האחרונה הייתה מוצלחת למהמרים, מכיוון ש-UUUU העניקה להם תשואה של 305%. 

חוסר יציבות, גרף UUU
חוסר יציבות, גרף UUU

ספרוט קרן אורניום פיזי (SRUUF) – תשואה של 51%

אזהרה: מדובר במכשיר פיננסי שנסחר בבורסת הפינק שיט ולכן השקעה בו עשויה להיות מסוכנת ולהוביל להפסד של כל סכום ההשקעה!

אחרי שזה נרשם, למה בכל זאת אנחנו צריכים להתעניין במכשיר ההשקעה הזה? הסיבה היא שמדובר בקרן היחידה שמספקת חשיפה ישירה למחיר האורניום עצמו. בדומה לקרנות שקונות פיזית זהב או כסף, הקרן הזאת רוכשת מחצבי אורניום בקצב מטורף בחודשים האחרונים. באוגוסט הודיעה הקרן כי תמכור יחידות בהיקף של 300 מיליון דולר, אשר מגובות באורניום פיזי ובשבוע שעבר עדכנה כי היא מעלה את ההצעה ל-1.3 מיליארד דולר. מצד אחד מדובר בהימור לא קטן שמחיר האורניום ימשיך להאמיר, אבל מצד שני הקרן ממשיכה לרכוש אורניום בקצב שבו חברות בלוקצ'יין רוכשות מכונות כרייה כדי להמשיך ולכרות מטבעות ביטקוין. כנראה שמישהו יודע או חושב שהוא יודע מה שהוא עושה. הקרן הניבה תשואה של 51% בחודש החולף והיד עוד נטויה. למרות זאת אני מזכיר כי מדובר במכשיר מסוכן.

סימולים נוספים שכדאי להוסיף לתיק המעקב למי שאורניום מעניין אותו: DNN ו-UEC.

האם המגמה תימשך? האנליסטים סבורים כי העובדה שהקרן של ספרוט אוגרת אורניום בקצב פסיכי מעידה על כך שהיא בטוחה שגם הדרישה למתכת תמשיך לעלות, בעיקר מצדה של המעצמה הסינית. מצד שני יכול להיות שאנחנו במצב של שיא הבועה ומכאן הקריסה קרובה, אבל את זה גם אמרנו על ביטקוין כשהיה במחיר של 20 אלף דולר, לא ככה?

מיהם המדדים המובילים בבורסה בת"א?
האם כדאי להחזיק במניית טבע שנסחרת בת"א או טבע של וול סטריט?
איזה סקטורים חמים יש בבורסה המקומית ואיך היא מתבדלת מהבורסה האמריקאית?
הדרכה שכולה תוקדש לשוק ההון הישראלי.
מי שמדבר בהדרכה הוא עדי גראי, יועץ השקעות מורשה ומומחה בשוק ההון הישראלי ואחרי שהצליח לגזור תשואות אדירות בשוק המקומי הוא רוצה לשתף את הידע שלו. לצידו ינחה את המשדר גיא ברנד, מנכ"ל ביג שוט.

מפחד לסחור בשוק ההון לבד ולהפסיד?
יש לך הזדמנות לקבל תיק על סך 10,000$ כוח קניה ולהתחיל לסחור ללא הון עצמי


תשאיר את הפרטים, על מנת לצפות בהדרכה חינמית
שהכנו עבורך על שוק ההון ומלא שאלון התאמה שיבדוק את סיכויי ההצלחה שלך

מומלצים עבורך
עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

רוצה להרוויח משכורת של מהנדס תוכנה מכל מקום בעולם, בלי לעבוד 9 שעות ביום בעבודה מתישה?

מלא פרטים ועבור לשאלון התאמה לשוק ההון

*במידה ותמצא מתאים לאחר שתמלא את שאלון ההתאמה אחד מציידי הכישרונות של גיא ברנד יצור איתך קשר לגבי המשך התהליך

דילוג לתוכן