+BigShot מופעל להתנתק?

על מה להסתכל (ועל מה לא) בעונת הדוחות הזו

בתקופה זו משקיעים עשויים להיכנס לעונת הדוחות עם חשש רב וזה מובן. אבל מי שמספיק חכם ורוצה לעשות פעולות בשוק עם עיניים פקוחות ירצה לשים לב כמה דברים חשובים

שתף כתבה

הדגשים לקראת עונת הדוחות
הדגשים לקראת עונת הדוחות

תוכן עניינים

נפתח בזה שלהתעלם מהכותרות הזמניות ולהתמקד בעתיד, עשוי להיות מאד מועיל.

העניין הוא כזה: הרווחים המדווחים בפועל אינם חשובים כל כך. הרי בסופו של דבר, נתוני הרבעון האחרון הם כבר החדשות של אתמול בזמן שהם מדווחים, ומהות כל השקעה היא למעשה מבט קדימה, לא אחורה. לעתים קרובות רואים את מחירי המניות נעים באופן שלא נראה מתאים לתוצאות של חברה כגון אם הם היכו או פספסו את הציפיות. הסיבה לכך היא שהמשקיעים אינם שופטים אך ורק על העבר, אלא גם על האופן שבו השתנו התחזית ומה הם מצפים לעתיד.

זרז אחד שבדרך כלל מניע שינוי בתחזית הוא כשהנהלת חברה מעדכנת את ההנחיות שלה…זה כולל נתונים כמו תחזיות ההכנסות והרווח של חברה. זה בדרך כלל גורם לאנליסטים מחברות כמו גולדמן זאקס או ג'יי פי מורגן לשנות את ההערכות שלהם והתחזיות החדשות האלה מזיזות את מחירי המניות לאחר פרסום הדוח.

דרך טובה יותר היא להתכוונן על מה שההנהלה חוזה לעתיד במקום זאת. הכוונה היא לשיחות ועידה של החברה, שזו דרך ישירה לקבל את ההנחיות העדכניות ביותר של ההנהלה. גם אפשר בקלות למצוא שידורים חוזרים בחלק של קשרי משקיעים (IR) של רוב אתרי החברות.

אפשר לראות את הקשר בין מחירי המניות וההערכות בגרף המצורף: הגרף ממפה את המחיר של S&P 500 (קו כחול) מול ה-EPS של אנליסטים ל-12 חודשים קדימה. כלומר "רווח למניה" תחזיות (קו שחור) עבור חברות במדד.

בזמנים טובים, חברות מעלות את התחזיות שלהן, אנליסטים נוטים ללכת בעקבותיהן, ומחירי המניות נעים כמעט יד ביד.

המחיר של S&P 500 מול ה-EPS של אנליסטים ל-12 חודשים קדימה. מקור: FactSet
המחיר של S&P 500 מול ה-EPS של אנליסטים ל-12 חודשים קדימה. מקור: FactSet

מהגרף אפשר לראות שהמחיר של S&P 500 ירד באופן היסטורי לפני שהחברות חתכו את ההערכות שלהן קדימה. הסיבה לכך היא שהשווקים עושים עבודה די טובה בניבוי מה צפוי עוד לפני שלחברות ואנליסטים בכלל הייתה הזדמנות לשנות את התחזית שלהם. אז בקיצור, לא כדאי להיתקע עם דיווחים על מניות שפספסו או היכו תחזיות אלא להתכוונן על מה שההנהלה חוזה לעתיד.

לגבי רווחי הרבעון השלישי, מדד S&P 500 דיי מאותת אזהרה לכך שיש לצפות לירידה בתחזית. אחרי הכל, סביר להניח שמנהלי חברות יציינו אתגרים כמו עליה בעלויות החומרים, הדולר החזק (שמוזיל את הכסף שחברות מרוויחות בחו"ל), וכלכלה עולמית שהולכת ונחלשת, כל אלה יהיו סיבות שבעזרתן החברות ינקטו  בגישה מאד שמרנית כשהם מעדכנות את התחזית שלהן.

אילו חברות יבלטו כחזקות?

חברות שיעמדו ביעדי השנה המלאה שלהן ויתנו כמה מילים מנחמות על השנה הקרובה הן אלה שיבלטו כחזקות. מצד שני, כדאי להיזהר מהנהלה שמתלוננת על הבעיות המקרו-כלכליות הנוכחיות. אמנם סביר להניח שמשקיעים כן יצפו גם לזה מחברות הנחשבות לפגיעות במיוחד, אבל סביר להניח שהם לא יהיו כה סלחנים כלפי עסקים הגנתיים כביכול…אלה שאמורים להיות מוגנים ולהצליח לעמוד מול הרוחות הקשות ביותר אם הם יאשימו את הסביבה הכלכלית רק כדי לתת תחזיות נמוכות.

לגבי הרווחים ברבעון השלישי: אנחנו לא יכולים לדעת מה המניעים העיקריים של כל חברה וחברה ב-S&P 500, אבל יש כמה סוגיות חשובות עבור סוגים מסוימים של חברות כמו: ביג טק ומוצרים תעשייתיים.

מה עם הביג טק?

כדאי לבדוק את הצמיחה בהכנסות עבור שירותי ענן, שנמצאים בסיכון ועלולים לסבול מירידה בהוצאות הטכנולוגיה. שחקני הענן המובילים כמו מיקרוסופט (MSFT), אמזון (AMZN) ואלפבית (GOOGL) נהנים מגידול מואץ בהכנסות בענן כבר שנים, וכל רמז להאטה זו יכול להוות תמרור אזהרה.

כשמדובר בחברות הפונות לצרכנים, ההתמקדות תהיה בשאלה האם הן יכולות להעלות מחירים מבלי לוותר על הביקוש. חברות בעלות כוח תמחור חזק שיכולת להעלות מחירים מבלי להפחיד צרכנים, מסוגלות יותר להעביר את העלויות הגוברות שלהן לקונים שלהן, כלומר הן צריכות להיות במיקום טוב כדי להצליח להילחם במאבק האינפלציה. מה שבטוח זה שמשקיעים יעקבו מקרוב אחרי כל עליות המחירים הללו.

מה לגבי מוצרים תעשייתיים?

יצרני מוצרים תעשייתיים. בדיוק כמו עם חברות צרכנות, חברות תעשייתיות בעלות כוח תמחור חזק נוטות פחות לאבד לקוחות לספק אחר כשהן מעלות את המחירים שלהן כדי לקזז עלויות גבוהות יותר, וזה משהו שכדאי לשים לב אליו.

בנוסף, המשקיעים יחפשו שינויים בתחזיות המכירות: אמנם נראה שצפויות תחזית נמוכות יותר בסביבה הכלכלית הזו שהולכת ונחלשת, אבל מה שיכתיב איך המשקיעים יגיבו זה האם חברות יעמדו בתחזיות המתוקנות הללו או לא.

כדאי להיזהר מתנועות גדולות מידי במחירי המניות

למשל, לנטפליקס המסכנה (טיקר: NFLX) הייתה שנה קשה. מנהלי החברה פרסמו תחזית חלשה יותר לשנת 2022 בינואר, אבל כל המעריצים שמיהרו לקנות מניות נוספות במחיר מציאה (מה שהם חשבו שהיא) נשארו דיי מהר עם פנים חמוצות כי מחיר המניה שלה לקח צלילה נוספת לאחר הדוחות הקודרים באפריל.

אם כי נציין הדוחות האחרונים היו חיוביים להפליא. לאחר ירידה במספר המנויים במשך שני רבעונים רצופים השנה, ולאחר שהסיכויים החלו להתכנס נגדה לעונת הדוחות הזו, היא איכשהו הצליחה להוכיח שכולם טועים והוסיפה למעלה מ-2.4 מיליון מנויים ברבעון האחרון.

נטפליקס (NFLX) גרף יומי מאת TradingView
נטפליקס (NFLX) גרף יומי מאת TradingView

אך הסיפור הזה לא ייחודי לנטפליקס, או בכלל לשנת 2022: הרבה מחירי מניות נפלו/עלו לאחר הדוחות, ומשכו משקיעים שרצו לקנות את הירידה או למכור את העלייה. אבל מה שצריך לעשות בפועל זה לבדוק אחורה ולשקול את ההשקעה היטב כי מחיר מניה נמוך יותר הוא לא מציאה אם ​​הסיכויים של החברה הידרדרו יותר ממה שהנפילה מרמזת וכמובן שגם ההיפך הוא הנכון כאשר המחירים עולים.

כך שמה שאנחנו צריכים לשאול את עצמנו זה האם העתיד לטווח ארוך של החברה השתנה באופן משמעותי? משום שזה מה שאמור להשפיע על ההחלטה הסופית, הרבה יותר מאשר השינוי במחיר המניה שלה.

לגבי הרווחים ברבעון השלישי: אפשר לומר שהמשקיעים נמצאים דיי בקצה, אז כנראה ששוב נראה את אותן תגובות מהירות לאחר פרסום הדוחות כפי שראינו ברבעונים האחרונים.

החרדה המוגברת הזו יכולה ליצור הזדמנויות לרכישת חברות איכותיות שיש להן סיכויים בריאים לטווח ארוך ללא קשר לדינמיקה קצרת טווח.

הרי משקיעים איכותיים מבקשים להימנע מהסיכונים מיותרים ומתמקדים בתת-קבוצה של חברות במצב בריאותי תקין, אשר צומחות בקצב הגון ונסחרות לפי הערכות שווי סבירות.

*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

לזמן מוגבל: קבל בחינם הדרכת וידאו מלאה שחושפת את אסטרטגיית המסחר שאחראית על 80% מכל הרווחים שלנו בשוק ההון

תלמד אסטרטגיות ייחודיות, טיפים וידע פרקטי שיעזור לך להפוך לסוחר נוסטרו מצליח בשוק ההון.

בונוס מיוחד: קבל בנוסף גם מדריך שיראה לך איך אפשר להרוויח בשוק ההון ללא הון עצמי ומבלי לסכן את החסכונות – במתנה (שווי של 179 ש"ח).

השאר פרטים בטופס ותועבר להדרכה מיד ובחינם!

מומלצים עבורך
עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן