+BigShot מופעל להתנתק?

עם תחרות עזה: האם נטפליקס תישאר מלכת הסטרימינג?

חלוצת התחום חווה האטה משמעותית בצמיחה למרות תוצאות פיננסיות משופרות. האם אחרי שהעניקה תשואות מרשימות למשקיעים נטפליקס עדיין מעניינת להשקעה?

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
מתוך "בית הקלפים", הסדרה הראשונה שפותחה עבור חברת נטפליקס
מתוך "בית הקלפים", הסדרה הראשונה שהופקה עבור חברת נטפליקס

תוכן עניינים

השבוע שעבר עמד בסימן רשתות המזון המהיר הנסחרות בוול סטריט ואת הוובינר שעשינו בערוץ היוטיוב של ביג שוט ניתן לראות כאן

אחרי שנאלצתי לכתוב על חברות ורשתות שרובן לא קיימות בישראל (שייק שאק, סטארבקס וצ'יפוטלה מקסיקן גריל), גם השבוע נתמקד בשירותי סטרימינג שלצערי הרב, אם אין לכם VPN, לא זמינים לקהל הישראלי. הפעם הראשונה שנתקלתי בעובדה שישראל היא שוק פשוט לא מעניין עבור החברות האמריקאיות הייתה כשהפסיקו להקרין את ערוצי ESPN ופוקס ספורטס בשירותי הכבלים והלוויין המקומיים.

בתור חובב ספורט אמריקאי הערוצים האלו (למרות המעברונים המביכים במקום פרסומות) היו הלחם והחמאה של שעות הצפייה שלי. אחרי שגיליתי את יכולות ה-VPN אני ממשיך לצפות ב-ESPN בצורה אדוקה ובמיוחד בתוכנית הטוקשואו המופלאה PTI, אותו פורמט שערוץ 5 העתיק אחד לאחד בתוכנית יציע העיתונות. אני משתדל לצפות בתוכנית הזאת על בסיס יומי ואם פספסתי פרק בלייב אני שומע אותו בספוטיפיי או מחפש אותו ביוטיוב. את פורמט הטוקשואו ספורט פשוט המציאו עבור מייקל וילבון השחור והרהוט מאוניברסיטת היוקרה נורת'ווסטרן ועבור היהודי הלבן והחמוץ טוני קורנהייזר. הויכוחים ביניהם מגיעים לעיתים לרמת גרוטסקיות שהופכים את התוכנית לא רק לטוקשואו ספורט אלא גם לקומדיה הירואית. 

אין ערוץ שמסקר ספורט בצורה מקצועית ופומפוזית כמו ESPN ולראיה העובדה שגם 40 שנה אחרי הקמתו ממשיך ESPN להיות ערוץ הספורט החשוב ביותר בטלוויזיה האמריקאית.

מייקל וילבון, פרשן ספורט ב-ESPN
מייקל וילבון, פרשן ספורט ב-ESPN

השבוע נתמקד בשירותי הסטרימינג המובילים, אחד מהסגמנטים הפופולריים ביותר של השנים האחרונות, וכזה שהתפוצץ עם התפרצות הקורונה כשמאות מיליוני אנשים מצאו עצמם סגורים בבית, מחפשים דרכים להפיג את השעמום או למצוא אסקפיזם מהאישה והילדים ואם יש משהו שמספק אסקפיזם מוחלט זה הצפייה הבלתי נגמרת במסך הטלוויזיה. 

מי שכמובן המציאה את התחום ומובילה אותו ביד רמה במשך שנים זו נטפליקס (NFLX), והיום ננסה להבין אם חלוצת התחום עדיין צריכה לעניין אותנו בתור משקיעים. 

נטפליקס (NFLX) – חלוצת הסטרימינג מדשדשת

השבוע החלטתי להיות נוסטלגי ולצפות בחבילת DVD של סרטי אסי דיין שהייתה זרוקה באחד הארונות בדירה שאותה אני נוטש בקרוב. האמת שזו הייתה חוויה נוסטלגית כיפית למדי. לשלוף את הדיסק מהעטיפה, לשים אותו בנגן ה-DVD ולנגן במכשיר שבקרוב יהיה פריט אספנים. מישהו בכלל זוכר שככה נטפליקס התחילה את דרכה בשנת 1997?

הייחוד של נטפליקס היה בכך שאפשרה ללקוחות להשכיר אינסוף סרטי DVD תמורת תשלום חודשי אחיד. הלקוחות היו מזמינים את תקליטורי ה-DVD באתר האינטרנט של החברה ומחזירים אותם בדואר. רציתם לראות 20 סרטים בחודש? אין בעיה. דמי המנוי נותרו זהים. עם התפתחות רשת האינטרנט והיכולת להעביר קבצים בגדלים הולכים וגדלים השיקה נטפליקס את שירות הסטרימינג הראשון שלה בשנת 2007. 

כעבור כמה שנים הבינה נטפליקס שהיא יכולה לעשות את הצעד הבא והתחילה להפיק תוכן מקורי משלה. תחילה עלתה הסדרה "בית הקלפים" ולאחר מכן הלכה והפכה נטפליקס לאחת מחברות ההפקה הגדולות והחשובות בעולם עם תכנים מקוריים בכל תחום כמעט. סרטים, סדרות דרמה ומתח, קומדיות, סדרות על אוכל, סרטים וסדרות דוקו. טובי היוצרים גויסו ועבדו עם החברה על מנת ליצור ספריית כותרים מטורפת. ניתן להתווכח על האיכות אבל לא ניתן להתווכח על הכמות ועל העובדה שזה מה שהפך את נטפליקס למלכת הסטרימינג. 

החברה הבינה מוקדם מאוד שזה מה שיבדל אותה מהמתחרות הגדולות שהסתכלו בתימהון על התחום החדש המתפתח – צפייה מספריות VOD עתירות כותרים. לא עוד צפייה בטלוויזיה לייב אלא הרגלי צפייה בזמן ובמקום המתאימים לצופים. כך נולד תחום הסטרימינג ששינה את הרגלי הצפייה לנצח. 

ריד הייסטינגס, מייסד נטפליקס
ריד הייסטינגס, מייסד נטפליקס

בשנת 2012 עוד נסחרו מניות נטפליקס במחיר מצחיק של 10 דולר. תשע שנים אחר כך? 518 דולר וזאת אחרי שכבר נשקו קרוב למחיר של 600 דולר במחיר השיא שלהן. 

מה עושים עם נטפליקס עכשיו?

אחת הבעיות שלי עם נטפליקס היא המשחקים החשבונאים של החברה בדוחות הכספיים. הייתה סוגיה בנוגע לאיך מגדירה החברה את הוצאות הפקת התוכן שלה והאם הרווח הנקי שלה הוא באמת רווח נקי או מישמש של מספרים שאי אפשר לסמוך עליהם. זאת בדומה לטסלה (TSLA) שמשתמשת אף היא בטריקים חשבונאיים על מנת להציג רווח. בעוד שבמקרה של טסלה מדובר בניפוח מקצועי, הרי שבנטפליקס יש ערך אמיתי מאחורי המספרים.

שימו לב להכנסות החברה בשנים האחרונות: הכנסות של  8.83 מיליארד דולר ב-2016, אשר צמחו ל-20.16 מיליארד דולר ב-2019 ושצפויות להגיע לשיא כל הזמנים, 34 מיליארד דולר, בשנת הכספים 2022. התפרצות הקורונה תרמה כמובן לנסיקה מטורפת בשימוש בנטפליקס וגם שורת הרווח הלכה והתרוממה מ-1.25 דולר למניה ב-2017 ל-6.08 דולר למניה בשנת 2020 ואשר צפויה להגיע ל-12.91 דולר למניה בשנת 2022. עם הנתונים האלה קשה להתווכח. 

תשואה של 467% בחמש שנים, מניית נטפליקס
תשואה של 467% בחמש שנים, מניית נטפליקס

נטפליקס מתמודדת ברבעונים האחרונים עם ההאטה בצמיחת כמות המנויים. האם נטפליקס מתקרבת לתקרת הזכוכית שלה כשהמתחרות מזנבות בה מכל הכיוונים? ברבעון האחרון צמחה החברה ב-1.54 מיליון מנויים בלבד לרמה של 209.2 מיליון מנויים. ברבעון הנוכחי צופה החברה תוספת נטו של 3.5 מיליון מנויים, נמוך משמעותית מהקונצנזוס לתוספת של 5.4 מיליון מנויים. הכמות הכוללת צפויה לעמוד על 212.7 מיליון מנויים, נמוך מהתחזית ל-215 מיליון מנויים. 

ציינתי את התחרות הגדולה עבור נטפליקס. אם בעבר הייתה החברה חלוצה ובלעדית בתחום הסטרימינג שימו לב כמה מתחרות יש לה היום: הולו ודיסני פלוס מבית דיסני (DIS), אמזון פריים מבית אמזון (AMZN), שירות HBO מקס מבית AT&T (סימול: T), שירות פיקוק מבית קומקאסט (CMCSA), שירות פאראמונט פלוס מבית ויאקום-CBS (סימול: VIAC), כשגם אפל (AAPL) וגוגל (GOOG) משחקות במגרש אך בצורה פחות משמעותית.

בנטפליקס מחפשים דרכים לחזור לצמיחה והסגמנט החדש אותו היא מתכוונת לתקוף הוא תחום הגיימינג. החברה שכרה את שירותיו של מייק ורדו, שהוביל את תחום פיתוח המשחקים באלקטרוניק ארטס (EA) ובפייסבוק (FB) וגם כיהן כסמנכ"ל קריאייטיב של חברת זינגה (ZNGA). מדובר בהצהרה של ממש ואם נטפליקס תצליח להכות בברזל בעודו חם הרי שמדובר בגיים צ'יינג'ר אמיתי מבחינת החברה. השאלה היא כמה זמן יקח לנטפליקס ליצור דריסת רגל בתחום שנשלט על ידי ענקיות כמו EA, אקטיביז'ן בליזארד (ATVI) ואחרות?

בשנה החולפת הציגה נטפליקס תשואה של 6% בלבד, אבל בחמש שנים ובעשר שנים החזירה המניה למשקיעים 467% ו-1,262%, בהתאמה. למרות המספרים המפלצתיים מרגיש לי שנטפליקס בשלב זה נמצאת במצב דשדוש מתמשך ולכן הייתי ממתין לראות מה היא מתכוונת לעשות בתחום הגיימינג לפני שאשקול כניסה מחודשת להשקעה במניה

 אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

 

תמיד חלמת לסחור בשוק ההון אבל פחדת להפסיד את הכסף? זה לגמרי מובן!

מרבית האוכלוסיה לא משקיעה וסוחרת באופן פעיל בשוק ההון בגלל שאיפות שקשורות ליציבות ופחד מלהפסיד. 

אבל יש 2 עובדות שאפשר לפספס כאן. 

1. כיום הדרך הכמעט יחידה שמפרידה בינך לבין האפשרות להתעשר היא כשכסף עובד בשבילך. ושוק ההון הוא אחלה מקום להתחיל ממנו.
2. אפשר לסחור ולהשקיע בטוח, אבל בשביל זה צריך לדעת קצת יותר ממה שאתה יודע עכשיו על שוק ההון.

בשביל זה עשינו תוכנית הכשרה למסחר בשוק ההון שממש כדאי לך להכיר. 

רוצה לבדוק את התאמתך לתוכנית שנותנת תיק מסחר התחלתי אמיתי לסחור בו?

לחץ למטה כדי למלא שאלון התאמה לתוכנית

מומלצים עבורך
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן