+BigShot מופעל להתנתק?

ענקית ביוטכנולוגיה במחיר אטרקטיבי: האם שווה להיכנס?

התנודתיות במחיר של מניות אמג'ן נראית כמו גרף של בדיקת א.ק.ג. האם במחיר שפל של 52 שבועות שווה להיכנס להשקעה ב-AMGN?

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
מנכ"ל ANGN, רוברט א 'בראדווי
מנכ"ל ענקית הביוטכנולוגיה AMGN, רוברט א 'בראדווי

תוכן עניינים

בשנים האחרונות כמות ההנפקות הראשוניות לציבור של חברות תרופות העוסקות במחקר המתבסס על ביוטכנולוגיה (ועל מנת להבין על מה מדובר בדיוק ולהחכים מעט – הערך בויקיפדיה מסביר כרגיל הכי טוב) הפכה למבול. מתוך עשר חברות המונפקות בוול סטריט על בסיס שבועי/חודשי, הייתי מהמר ששלוש לפחות הן חברות ביוטכנולוגיה, לפעמים יותר, לפעמים פחות.

החברות הללו צריכות לגייס כמויות אדירות של מזומנים על מנת לממן עלויות מחקר, פיתוח, ניסויים קליניים, שיווק של תרופות שהגיעו סוף סוף לשלב המסחרי ולפני התפרצות הקורונה שגרמה למדינות להעמיד תקציבי מחקר ופיתוח. את כל ההוצאות הללו מימנו משקיעים, פרטיים וציבוריים כאחד. המשקיעים בתחום יודעים שמדובר בהשקעה בינארית של 0 או 1 אם מדובר בחברה שנמצאת בשלב המחקר והפיתוח. עבור חברות מבוססות יותר אלמנט ההצלחה והשרידות לאורך זמן מתבסס בעיקר על תפוגת פטנטים המגנים על התרופות שהן מפתחות וכמה מתחרים יש בסגמנט הרלוונטי. מספיק להצביע על הקריסה המפוארת של טבע (TEVA) שאיבדה את ההגמוניה שהייתה לה בשוק הטרשת הנפוצה אחרי תפוגת הפטנט על הקופקסון (במקביל לרכישות רעילות שהשאירו אותה עם ערימת חובות ותביעות הקשורות לאופיוטים). 

מדובר בשוק כל כך מטורף שקשה אפילו להתחיל להסביר את המבנה שלו, אבל אני אנסה בכל זאת. מצד אחד יש חברות תרופות גדולות שיש להן סל מוצרים מגוון עבור מחלות ומצבים רפואיים רבים (לדוגמא: פייזר, מרק, ג'ונסון וג'ונסון). בתחום הביניים יש חברות ביוטכנולוגיה שכבר הצליחו להביא מוצר אחד או שניים לשוק אבל הן תלויות בשיתופי פעולה מסחריים עם חברות תרופות מסחריות על מנת להפיץ את המוצרים שלהן, בלי קשר לתחום התרופתי בו הן פועלות. בצד הבעייתי של המשוואה יש לנו חברות שטרם הביאו מוצר מסחרי לשוק והן יותר מתלויות במימון אינסופי שיתמוך בפעילות המחקר, הפיתוח והניסויים הקליניים (לדוגמא: XTL וגמידה-סל הישראליות). 

אבן הדרך החשובה ביותר עבור החברות הללו קשורה לחתימת הסכם מחקר, פיתוח ומסחר עם חברת תרופות גדולה שברוב המקרים משלמת מקדמה שיכולה להגיע לסכום של עשרות מיליוני דולרים ולאחר מכן גם תמלוגים ותשלומים שונים בגין עמידה באבני דרך ויעדים מסחריים במידה והמוצר עליו חתמו את ההסכם מגיע לשלב המסחור. כפי שציינתי מדובר בשוק של תוהו ובוהו וברוב המקרים לוקח לחברות 10 ו-20 שנה להביא מוצר לשוק. נכון שמדובר בתרופות שצפויות להציל חיים או לסייע לסובלים ממחלות שונות, אבל בתור משקיעים בבורסה הדבר היחיד שמעניין אותנו זה איך עושים מזה כסף בסופו של דבר. 

שתי חברות ענק שהיו חלוצות בתחום הביוטכנולוגיה הן אמג'ן (AMGN) וביוג'ן (BIIB). שמות כמעט זהים וגם תחומי פעילות משיקים, אבל בטור הזה אתמקד באמג'ן ששמה הולך לפניה בתחום והיא כל כך גדולה ומפורסמת שהיא אחת מארבע חברות התרופות החברות במדד הדאו ג'ונס (יחד עם ג'ונסון וג'ונסון, פייזר ומרק). 

מנכ"ל ביוג'ן, מישל וונאצוס
מנכ"ל ביוג'ן, מישל וונאצוס

אמג'ן (AMGN) – תשואה שלילית של 20% בחצי שנה

אחת מענקיות הביוטכנולוגיה המקוריות בעולם התרופות הוקמה בקליפורניה בשנת 1980. היא נחשבת בתחום הביו כמו שאפל, מיקרוסופט וגוגל נחשבות בתחום הטכנולוגיה. היא אחת מהחברות פורצות הדרך וכזו שהגיעה מוקדם לחגיגה הביוטכנולוגית ואשר פתחה את השער עבור אלפי חברות נוספות באחד התחומים המתקדמים ביותר מבחינה מדעית. אמג'ן הוציאה לשוק שתי תרופות בלוקבאסטר כבר בשנות התשעים (אפוג'ן לטיפול באנמיה וניופוג'ן לטיפול ברמות נמוכות של נויטרופילים בדם).

בשנים האחרונות מתמקדת אמג'ן במספר תחומים טיפוליים תוך מחקר עצמאי ושיתופי פעולה, בין היתר בתחום הדלקות, אונקולוגיה, צפיפות עצם, מחלות קרדיו-וסקולריות (מערכת הלב וכלי הדם), נפרולוגיה ובעיות נוירולוגיות שונות. תרופות הדגל הנוכחיות שלה כוללות את אנברל לטיפול בפסוריאזיס, ניאולסטה לטיפול בדלקות הנובעות מכמות נמוכה של תאי דם לבנים בעיקר בקרב חולי סרטן ופרוליה לטיפול בנשים בגירות הסובלות מאוסטיאופורוזיס. 

בשנים האחרונות נעות הכנסות החברה סביב ה-24 מיליארד דולר, פלוס מינוס 2 מיליארד דולר, כשהשנה צפויה החברה לרשום הכנסות של 26 מיליארד דולר ובשנת 2022 הכנסות של 27.15 מיליארד דולר. מבחינה פונדמנטלית צפויה אמג'ן לרשום השנה רווח של 16.36 דולר למניה ושווי השוק שלה משקף מכפיל של 12.7 על הרווח הצפוי השנה (או 117 מיליארד דולר). החברה נחשבת חברת ערך קלאסית ומשלמת דיבידנד יפה של 7.04 דולר למניה בשנה, המשקף תשואת דיבידנד של 3.4%. 

אחרי כל הנתונים הפיננסיים והעובדתיים על פעילות החברה נספר כי המניה איבדה כ-20% בחצי שנה ונסחרת במחיר שפל של 52 חודשים. למה זה קורה בדיוק? לאלוהים ואשפי וול סטריט הפתרונות. הסתכלות בגרף ההיסטורי של אמג'ן מגלה שהיא נסחרת בגלים תנודתיים המזכירים פלט של בדיקת AKG. ממחיר שיא של 276 דולר נגעה המניה בשבוע האחרון בשפל של 200 דולר לערך אבל עדיין, אם נסתכל אחורה ונגזור מזה מחשבה לטווח הארוך, המניה העניקה למשקיעים שלה תשואה של 261% בעשר שנים וזאת בלי להתחשב בדיבידנד המצטבר.

בלי להיכנס ליותר מדי פרטים או מחשבות אני סבור שבמחיר הנוכחי, עם רמת ההכנסות והמכפיל הנמוך גם עבור חברת ערך, אמג'ן מהווה הזדמנות נהדרת לתחילת איסוף סחורה. נכון שהשוק מפחיד אותי ברמות הנוכחיות ונראה שבשבועות האחרונים הוא בהחלט מחפש כיוון, אבל אמג'ן היא חברת איכות אמיתית, עם היסטוריה מרשימה ועם שיתופי פעולה מעניינים שיאפשרו לה לפתח את קו המוצרים שלה שנים קדימה גם אחרי שיפוגו הפטנטים על תרופות הדגל הנוכחיות. אני מעריך שאמג'ן כאן כדי להישאר וברמת המחיר הנוכחית מדובר בהזדמנות אמיתית. האם ההימור ישתלם? ימים יגידו, אבל הזדמנויות צריך לנצל ואמג'ן בהחלט מדגדגת כמניה ששווה לזרוק עליה כמה דולרים וללכת לישון חמש שנים.  

למידע נוסף על אמג'ן

אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם.

מפחד לסחור בשוק ההון לבד ולהפסיד?
יש לך הזדמנות לקבל תיק על סך 10,000$ כוח קניה ולהתחיל לסחור ללא הון עצמי


תשאיר את הפרטים, על מנת לצפות בהדרכה חינמית
שהכנו עבורך על שוק ההון ומלא שאלון התאמה שיבדוק את סיכויי ההצלחה שלך

מומלצים עבורך
עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

רוצה להרוויח משכורת של מהנדס תוכנה מכל מקום בעולם, בלי לעבוד 9 שעות ביום בעבודה מתישה?

מלא פרטים ועבור לשאלון התאמה לשוק ההון

*במידה ותמצא מתאים לאחר שתמלא את שאלון ההתאמה אחד מציידי הכישרונות של גיא ברנד יצור איתך קשר לגבי המשך התהליך

דילוג לתוכן