+BigShot מופעל להתנתק?

פפסיקו דיווחה ביום רביעי והכתה את הציפיות למרות הכל

נראה שהביקוש הבלתי מעורער למשקאות וחטיפים עזר "למלא את הכוס" של פפסיקו שדיווחה על תוצאות כספיות חיוביות כמו גם התחזית להכנסות והרווח שלה השנה

שתף כתבה

פפסיקו היכתה את ציפיות האנליסטים
פפסיקו היכתה את ציפיות האנליסטים

תוכן עניינים

מה זה אומר?

לא הרבה אנשים יכולים לבזבז ארוחות מפנקות בתקופה זו, כשהמחירים העולים דיי מדללים את כמות הכסף שנמצא בארנקים שלנו, וחברות כמו פפסיקו (טיקר: PEP), שמייצרת כל דבר, החל מחטיפים, משקאות מוגזים ועד משקאות ספורט מצליחה איכשהו להמשיך להגיע לשם.

זה לא מפתיע אם כן, שההכנסות בכל המגזרים של פפסיקו צמחו ברבעון האחרון. אבל מה שעוד יותר מרשים הוא שגם הרווח שלה קפץ, עם עליות מחירים שהגנו על השוליים של החברה מפני העלייה בעלות החומרים.

זו גם יכולה להיות הסיבה לכך שהתחזיות הכוללות של פפסיקו היו די טובות, זאת למרות שהחברה גם הזהירה שהדולר האמריקני החזק עלול לפגוע ברווח הבינלאומי: החברה העלתה את תחזית ההכנסות והרווח שלה השנה, ותגובת המשקיעים המרוצים לא איחרה להגיע, הם העלו את המניה בכ-4%.

מניית פפסיקו (PEP) גרף 5 דקות לאחר פרסום התוצאות מאת TradingView
מניית פפסיקו (PEP) גרף 5 דקות לאחר פרסום התוצאות מאת TradingView

מבחינת השווקים, נראה שאף אחד לא חוסך בצ'יפס

התוצאות של פפסיקו יכולות להיות מעין שיעור הקשור לשווי של חברות מוצרי צריכה. חברות שאנשים נוטים לקנות מהן לא משנה באיזה מצב הכלכלה נמצאת. שימו לב, המחיר הממוצע בכל ההיצע המענג של פפסיקו, הכולל את Gatorade, Lay's Chips ו-Quaker Oats היה עלייה של 17% ברבעון האחרון בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה, אך למעשה לא הייתה ירידה בהיקף הסחורות שהחברה מכרה.

הדרישה הבלתי מעורערת הזו עשויה להסביר את ההצלחה של המדד העוקב אחר כמה מחברות מוצרי הצריכה הגדולות בעולם, שהביס את ה-S&P 500 ב-12% מדהימים עד כה השנה.

התמונה הגדולה יותר: חטיפים ידידותיים יותר לסביבה

לירוקים שבנינו, חשוב לדעת שהכנת חטיפים בכמויות אדירות היא לא מאמץ הכרך באפס פחמן, אבל לזכותה של פפסיקו יאמר שהיא מנסה כמיטב יכולתה לשמור על הסביבה.

היא הודיעה בחודש שעבר שהיא חוברת עם ענקית החקלאות ארצ'ר דניאלס מידלנד כדי להביא שיטות חקלאות "רגנרטיביות" ידידותיות לסביבה לשני מיליון דונם של קרקע חקלאית. יחד החברות חושבות שהן יכולות לחסל 1.4 מיליון טון, שזה הרבה מאוד גזי חממה, ולעשות צעדים לקראת השגת יעדי הפחתת הפחמן שלהן.

השותפות האסטרטגית של ADM ופפסיקו תתמקד בתחילה ב-60,000 יצרני תירס, סויה וחיטה ברחבי קנזס, מינסוטה, איווה, אילינוי, אינדיאנה ונברסקה. כמו כן, יהיו תמריצים כספיים, בתוספת תמיכה טכנית ואגרונומית לתמיכה בתהליך.

תוצאות ותחזית החברה

לשנת 2022, החברה צופה כעת צמיחה אורגנית בהכנסות של 12%, לעומת 10%. היא צופה צמיחה של 10% ברווחים קבועים במטבע הליבה למניה, לעומת 8%.

בחטיבת פריטו-ליי בצפון אמריקה, החברה אמרה שההכנסות עלו ב-20% ברבעון למרות צניחה בנפח. גם ההכנסות של Quaker Food North America טיפסו ב-15% למרות הירידה בנפח. הכנסותיה של PepsiCo Beverages צפון אמריקה עלו ב-4% בהיקפים מעט גבוהים יותר.

ביחידה האירופית שלה, פפסיקו ראתה גידול של 1% בהכנסות למרות נפחים נמוכים יותר. אפריקה, המזרח התיכון ודרום אסיה ראו עלייה של 4% בהכנסות על נפח נמוך יותר במזונות ונפח גבוה יותר במשקאות. ההכנסות ליחידה המקיפה את אסיה-פסיפיק וסין עלו ב-3% על נפח גדול יותר במזון ובמשקאות.

החברה נוטה גם למשקאות אנרגיה, לוקחת 550 מיליון דולר ב-Celsius Holdings באוגוסט ומשיקה את Gatorade FastTwitch חודש לאחר מכן. סמנכ"ל הכספים יו ג'ונסטון אמר כי פפסיקו שומרת על פורטפוליו של מותגי משקאות אנרגיה מכיוון שהשוק מפולח מאוד.

עבור התקופה שהסתיימה ב-3 בספטמבר, הרווח הנקי של פפסיקו עמד על לא פחות מאשר 2.7 מיליארד דולר, לעומת 2.22 מיליארד דולר לפני שנה. סך ההכנסות עלו ל-21.97 מיליארד דולר, לעומת 20.19 מיליארד דולר לפני שנה.

פפסיקו אמרה בעבר שהיא צופה שהעלויות שלה ימשיכו לעלות במחצית השנייה של השנה. בתגובה, החברה אמרה שהיא מאיצה את יוזמות ניהול העלויות שלה, כולל שימוש בגדלים קטנים יותר עבור חבילות מגוון המוצרים שלה. ברבעון השלישי, הרווחיות הגולמית של החברה נותרה כמעט ללא שינוי בהשוואה לשנה שעברה על 53%.

במעקב אחר תחום הצריכה, קוקה קולה אמורה לדווח על רווחים ב-25 באוקטובר. האם התוצאות של פפסי מהוות סמן כלשהו לתוצאות של קוקה קולה? למעקב.

*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

 

גרף מניית TSM מאת TradingView
גרף מניית TSM מאת TradingView

העניין הוא כזה: מאז שרוסיה פלשה לאוקראינה, התגברה הדאגה מהסיכון שסין עלולה להשתמש בכוח צבאי נגד טייוואן, שלטענתה היא שטחה שלה, מה שעלול לשבש את האספקה ​​העולמית של השבבים.

המועצה לביטחון לאומי של ארה"ב העריכה שאם TSMC תעבור למצב לא מקוון, זה עלול לעלות לכלכלת העולם לא פחות ואף יותר מ-1 טריליון דולר. נכון לעכשיו, כל הייצור של TSMC מבוסס בטייוואן, אבל זה משתנה כי בימים אלה נבנה באריזונה מפעל שבבים חדש בשווי 12 מיליארד דולר, והושגה עסקה לבניית מפעל חדש נוסף ביפן, כל זה עם סובסידיות נכבדות מממשלות של המדינות האלה.

בנוסף, יש גם דיונים מתמשכים לגבי בניית מפעלים נוספים בסינגפור ובאירופה. אך מכיוון שיקח כמה שנים להשלמת המתקנים, בינתיים יש סיכונים.

למה שסין תרצה לשבש את התעשייה?

אז זהו שזה לא מדויק שסין רוצה לשבש את התעשייה אלא מדובר במחלוקת גיאופוליטית לגבי האוטונומיה של טייוואן וגם קשור לעובדה שארה"ב רוצה לשמור על היתרון שלה על פני היכולות הצבאיות של סין.

יחד עם זאת, שבבי מחשב הם נקודה מורכבת מבחינת הממשלה הסינית. Huawei הסינית נפגעה קשות מהסנקציות האמריקאיות במהלך השנים האחרונות, דבר שהוביל את ענקית הטכנולוגיה הזו למעשה לאבד את המעמד המוביל שלה בציוד רשת וסמארטפונים.

בזמנו, מייסד Huawei אמר שהסנקציות מאיימות על עצם קיומה של החברה. ההודעה בשבוע שעבר על כך שממשל ביידן יטיל הגבלות חדשות על הדרך שבה מותר לחברות שבבי מוליכים למחצה לעשות עסקים עם סין ספגה מכה נוספת וגרמה לממשלת סין שוב להתעצבן.  

מה שדיי בטוח זה שחברות מוליכים למחצה סיניות וחברות הקשורות לכך צפויות לסבול הכי הרבה, אבל חברות כמו Nvidia (NVDA), Applied Materials (AMAT), Lam Research (LCRX) וחברות מוליכים למחצה גלובליות רבות גם אמורות להרגיש פגיעה בהכנסות וברווחים שלהן.  

אם כן, ברור שההשפעה המדויקת לא עד הסוף ברורה כי היא תלויה בדרך שבה ההגבלות האמריקאיות יבואו לידי ביטוי ואיך יאכפו אותן. בנוסף, יש גם את הפוטנציאל שסין תנקום, מה שקורה לעתים קרובות כששתי המדינות האלה נקלעות למחלוקת.

מה הפתרון?

אז אפשר לומר שזה מסובך. מסובך אפילו עבור אילון מאסק אך זה לא עצר אותו מלשתף את דעתו לגבי ההסלמה האחרונה בפייננשל טיימס בסוף השבוע שעבר. "ההמלצה שלי", הוא אמר, "… תהיה למצוא אזור ניהולי מיוחד לטייוואן שיהיה מספיק טעים מבחינתה", והוסיף כי זה "כנראה לא ישמח את כולם".

אז סין דווקא הייתה מרוצה והרעיפה שבחים על ההצעה ועל הרעיון של "מדינה אחת, שתי מערכות" אבל התגובה של טייוואן לא הייתה כל כך חיובית והנשיא שלה מיהר להדגיש שאין מקום להתפשר על ריבונות ודמוקרטיה. טוב, מבחינת מאסק היה שווה לנסות… הרי הייצור והמכירות של טסלה תלויים באופן משמעותי בסין.

מה קורה עם שאר יצרניות השבבים בעולם?

בשבוע שעבר, יצרנית מעבדי המחשבים Advanced Micro Devices (AMD), ומובילת שבבי הזיכרון ומובילת הסמארטפונים Samsung Electronics (005930) דיווחו על מכירות רבעוניות מאכזבות ואמרו שהביקוש של הצרכנים ירד למוצרים כמו סמארטפונים, טלוויזיות ומחשבים אישיים.

החדשות האלה הגיעו מיד לאחר שחברות שבבי הזיכרון Micron Technologies (MU) ו-Kioxia Holdings הודיעו על קיצוצים בהוצאות ובתפוקה בתגובה לירידה בביקוש. בקיצור, הבנתם. הכל מצביע לאותו כיוון: צרכנים קונים פחות טכנולוגיה.

היכן יכולות להיות הזדמנויות?

מדד המוליכים למחצה (SOX) ירד השנה ב-42%, המניות במדד חטפו מכה, ולא רק בכנף מהשפעת הריבית הגבוהה, שיבושים בשרשרת האספקה ​​וירידה בביקוש. לטווח הקצר, עוד הורדת דירוג רווחים עשויה להוביל לירידה נוספת במחירי המניות שלהם. ושם עשויות להיות ההזדמנויות.

חשוב לומר שחברות רבות הקשורות למוליכים למחצה הן חברות איכותיות, עם נתח שוק גבוה בתחום שלהן, והן נהנות מחסמי כניסה גבוהים שמרחיקים את התחרות, והן מספקות למשקיעים תשואות פיננסיות גבוהות כמו החזר על הון מושקע (ROIC).

אם כן, להתחיל לקנות במנות את החברות האיכותיות הללו בזמן החולשה שלהן יכולה להיות אסטרטגיה רווחית לטווח ארוך, בדגש על הטווח הארוך. תעודת הסל iShares Semiconductor (טיקר: SOXX) עוקבת אחר מדד SOX וכוללת את חברות המוליכים למחצה המובילות.

תעודת הסל iShares Semiconductor SOXX
תעודת הסל iShares Semiconductor SOXX

בנפרד, מנהיגי התעשייה כמו Texas Instruments (TXN), Broadcom (AVGO), Nvidia וקוואלקום (QCOM) עשויות להיות השקעות כדאיות. ואפשר גם לשקול רכישת מניות ב-TSMC (TSM): היא, אחרי הכל, חברת המוליכים למחצה העולמית המובילה מכולן.

הנ"ל מהווה סקירה על תחום הסמיקונדקטור והאתגרים העומדים בפניו בהתייחס לנתוני מאקרו כלכליים. בהחלט יתכן שמסיבות מאקרו שונות, הדברים יבואו לידי ביטוי באופן שונה ואחר מהמתואר בכתבה. ככלל, חובה על הקורא לעקוב אחר השווקים והעדכונים השוטפים, לנקוט בגישה ביקורתית ולעשות מחקר עצמאי בהתייחס לרעיונות ההשקעה המוזכרים בכתבה שכן, דבר אינו בבחינת המלצה לפעולה כלשהי.

*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

לזמן מוגבל: קבל בחינם הדרכת וידאו מלאה שחושפת את אסטרטגיית המסחר שאחראית על 80% מכל הרווחים שלנו בשוק ההון

תלמד אסטרטגיות ייחודיות, טיפים וידע פרקטי שיעזור לך להפוך לסוחר נוסטרו מצליח בשוק ההון.

בונוס מיוחד: קבל בנוסף גם מדריך שיראה לך איך אפשר להרוויח בשוק ההון ללא הון עצמי ומבלי לסכן את החסכונות – במתנה (שווי של 179 ש"ח).

השאר פרטים בטופס ותועבר להדרכה מיד ובחינם!

מומלצים עבורך
עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן