+BigShot מופעל להתנתק?

צ'ק פוינט הפכה את מייסדיה למיליארדרים: מה עם בעלי המניות שלה?

גיל שויד, מריוס נכט ושלמה קרמר יכולים לקנות איים בפסיפיק מהכסף שגרפו מצ'ק פוינט. האם המשקיעים במניות חברת הסייבר הישראלית מרוצים מהשקעתם?

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
גיל שויד, מנכ"ל צ'ק פוינט בטקס בחירתו ליזם השנה
גיל שויד, מנכ"ל צ'ק פוינט בטקס בחירתו ליזם השנה

תוכן עניינים

תשאלו אנשים ברחוב אם שמעו על צ'ק פוינט (CHKP) ואני מניח ששמונה מתוך עשרה יגידו לכם שכן, שניים מתוכם יגידו שהם מחזיקים במניה ושישה אחרים  יתבאסו שלא נכנסו בהנפקה של אחת החברות הישראליות המצליחות ביותר בהיסטוריה.

יחד עם שמות כמו טבע (TEVA), מובילאיי (היום חלק מאינטל), אמדוקס (DOX), נייס (NICE), והילדות החדשות בשכונה WIX ופייבר (FVRR), שמה של צ'ק פוינט נאמר בגאווה ובניפוח חזה כשפוגשים מכרים מחו"ל. היא משלנו! היא אחת החברות המצליחות בעולם בתחומה, חלוצת חומת האש וזו שהפכה את האחים אלי וניר ברקת למיליארדרים יחד עם מייסדי החברה המופלאים גיל שויד, מריוס נכט ושלמה קרמר. 

האם העובדה שצ'ק פוינט היא הצלחה ישראלית בינלאומית מרשימה שוות ערך להשקעה טובה עבור מי שמחזיק במניותיה של החברה בשנים האחרונות? 

צ'ק פוינט (CHKP):  החברה שהיא גיל שויד

צ'ק פוינט היא קודם כל גיל שויד. חתן פרס ישראל בתחום ההייטק לשנת 2018, האיש שמגדל שישה ילדים משתי נשים שונות וזה שהגה את רעיון חומת האש הראשון ולאחר מכן גם את אחד ממוצרי ה-VPN הראשונים בעולם, ה-VPN1. שויד מכהן כמנכ"ל החברה מאז שהוקמה בשנת 1993. מי שמכיר אותו יספר לכם על אחד העילויים הגדולים ביותר שנולדו פה, מוח מבריק ויזם על. 

ניר ברקת, רכש יחד עם אחיו אלי 50% ממניות החברה בראשית ימיה
ניר ברקת, רכש יחד עם אחיו אלי 50% ממניות החברה בראשית ימיה

צ'ק פוינט מוכרת סל מוצרי אבטחה בראשות המוצרים המוזכרים לעיל ובנוסף גם מוצרי אבטחת סייבר מתקדמים, הגנה בזמן אמת ממגוון התקפות, אבטחת רשת ונקודות קצה ועוד. בקיצור – חברת תוכנה וחומרת אבטחה מתקדמת.

על פי ויקיפידיה, האחים ברקת השקיעו בימיה הראשונים של צ'ק פוינט 400 אלף דולר תמורת 50% במניות. שויד, קרמר ונכט החזיקו ב-50% הנותרים. מיותר לציין כי כל השמות המוזכרים לעיל הפכו לאנשים עשירים מאוד. קרמר ונכט כבר אינם פעילים בחברה, כשנכט משקיע בעיקר במיזמי ביוטכנולוגיה ואילו קרמר ממשיך לשמש כאנג'ל ואחרי צ'ק פוינט היה שותף כאחד המשקיעים הראשונים בפאלו אלטו נטוורקס (PANW), אשר הקים יוצא צ'ק פוינט ניר צוק. 

קרמר גם הקים ומכר את חברת אימפרבה ולאחר מכן גם את טראסטיר שנמכרה ל-IBM בסכום שמוערך ב-700 מיליון דולר. מ-2011 רכשה צ'ק פוינט ארבע חברות תמורת עשרות מיליוני דולרים, כולל דייינסק ופרוטגו. זאת על מנת להשלים לה סל מוצרים שתציע ללקוחות אותם היא משרתת בעסקי הליבה שלה ועד כאן תקציר ההיסטוריה.

אז מה קורה עם צ'ק פוינט בעשר השנים האחרונות ויותר מעניין מכך, איזה החזר היא נותנת למשקיעים במניה? 

מבחינת פעילות עסקית צ'ק פוינט כבר מזמן לא חברת צמיחה אלא חברת ערך. שימו לב למספרים: הכנסות של 1.92 מיליארד דולר בשנת 2018 צמחו להכנסות של 2.06 מיליארד דולר ב-2020 והחברה צפויה לדווח על הכנסות של 2.2 מיליארד דולר ב-2022. מדובר בצמיחה של 15% בלבד בארבע שנים. הרווח המנייתי עלה בצורה יותר מרשימה, מרווח של 5.68 דולר ב-2018 לרווח צפוי של 6.77 דולר השנה,  אבל זה בעיקר נובע עקב העובדה שהחברה מבצעת רכישה חוזרת של מניותיה מהציבור באופן עקבי משנת 2008. ברבעון האחרון רכשה צ'ק פוינט מניות בשווי של 291.8 מיליון דולר. (ניתן לראות כאן את התפתחות תוכנית הרכישה החוזרת של מניותיה).

רכישה חוזרת של מניות היא אחת הדרכים של החברה להחזיר כסף לבעלי המניות. כשחברה מגייסת הון באמצעות הנפקת מניות היא מדללת את המשקיעים. כשהיא רוכשת ומוחקת את מניותיה מהמסחר היא עושה את הפעולה ההפוכה: היא מגדילה את החזקותיהם של המשקיעים כאחוז מסך כל המניות. מצד שני, צ'ק פוינט לא משלמת דיבידנד מיום הקמתה וכשנשאל על כך בעבר אמר שויד כי הוא מאמין בהחזרת כסף למשקיעים על ידי רכישה חוזרת ולא על ידי דיבידנד. האם הוא צודק?

האם תוכנית הרכישה החוזרת תרמה לביצועי מניות צ'ק פוינט?

מתחילת השנה רשמו מניות צ'ק פוינט תשואה שלילית של 10% ובשנה החולפת תשואה חיובית של 6% בלבד. בחמש שנים ניפקה צ'ק פוינט תשואה של 39% ובעשר השנים האחרונות תשואה של 119%. נראה כי מדובר במספרים יפים בסך הכול, תשואה ממוצעת של 12% בשנה. אבל את הביצועים הללו אנו צריכים לבדוק לעומת האלטרנטיבות המיידיות.

מתחילת השנה רשמו מניות צ'ק פוינט תשואה שלילית של 10%
מתחילת השנה רשמו מניות צ'ק פוינט תשואה שלילית של 10%

לשם השוואה: מדד ה-S&P 500 ניפק למשקיעים תשואה של 30% בשנה, 98% בחמש שנים ו-228% בעשר שנים – גבוה משמעותית ממה שהניבה צ'ק פוינט למשקיעים. 

מה עם המתחרה פאלו אלטו נטוורקס (PANW) שהקים יוצא צ'ק פוינט ניר צוק? 49% בשנה, 158% בחמש שנים ו-566% מאז הונפקה לציבור בשנת 2013. גבוה משמעותית מה-S&P 500 ומצ'ק פוינט גם יחד. 

אז כפי שראינו, צ'ק פוינט מפגרת אחרי המתחרה המיידית שלה, חברה שגם עברה אותה מזמן בשווי שוק ובהכנסות. פאלו אלטו נטוורקס צפויה לרשום הכנסות של 4.21 מיליארד דולר השנה (לעומת 2.14 מיליארד דולר של צ'ק פוינט) ושווי השוק שלה עומד על 34 מיליארד דולר לעומת 16 מיליארד דולר של צ'ק פוינט. 

עכשיו אני הולך לכתוב משהו שאולי לא יתקבל בצורה פופולרית אבל חייבים להגיד אותו. הגיע הזמן שגיל שויד יפנה את כיסא המנכ"ל ויתן לדם צעיר וחדש לנהל את החברה. כבודו במקומו מונח ואני האחרון שיגיד עליו מילה רעה. מעשיו והישגיו מפארים כבר היום את ספרי ההיסטוריה של ההייטק הישראלי, אבל כמו שסטיב ג'ובס פינה את הכיסא לטים קוק באפל (AAPL), ביל גייטס העביר את המושכות לסטיב באלמר (בהחלטה לא טובה יש לומר) במיקרוסופט (MSFT) ואלכס פרגוסון ידע מתי לפרוש ממנצ'סטר יונייטד (MANU), גם שויד צריך להמשיך הלאה ולכהן בתפקיד כבוד של נשיא ויו"ר החברה ומי שילווה את המנכ"ל החדש קדימה. 

נראה שצ'ק פוינט קפאה על השמרים ומזמן כבר לא מספקת ערך למשקיעים. אני מאמין ששינוי בצמרת יחזיר את החברה לפסי צמיחה שתאפשר למשקיעים להיות הרבה יותר מרוצים. נכון להיום האלטרנטיבות, למשל CRWD, ZS, CYBR ו-PANW, נראות הרבה יותר נוצצות מצ'ק פוינט. 

למידע נוסף על צ'ק פוינט

אחרי המניות האלה: מי תהיה המניה הבאה שתקפוץ באלפי אחוזים

סבב ב' בוול סטריט התחיל

וכל מי שחשב שזו אפיזודה זמנית טעה בגדול. 

הצטרפו להדרכה חינמית שבה תוכלו ללמוד איך אפשר להרוויח מהסקירות של WallStreetBets מבלי להפסיד את התחתונים. 

בונוס מיוחד שיהיה בהדרכה: אלה 20 מניות ה-WallStreetBets שצפויות לעלות בקרוב

מפחד לסחור בשוק ההון לבד ולהפסיד?
יש לך הזדמנות לקבל תיק על סך 10,000$ כוח קניה ולהתחיל לסחור ללא הון עצמי


תשאיר את הפרטים, על מנת לצפות בהדרכה חינמית
שהכנו עבורך על שוק ההון ומלא שאלון התאמה שיבדוק את סיכויי ההצלחה שלך

מומלצים עבורך
עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

רוצה להרוויח משכורת של מהנדס תוכנה מכל מקום בעולם, בלי לעבוד 9 שעות ביום בעבודה מתישה?

מלא פרטים ועבור לשאלון התאמה לשוק ההון

*במידה ותמצא מתאים לאחר שתמלא את שאלון ההתאמה אחד מציידי הכישרונות של גיא ברנד יצור איתך קשר לגבי המשך התהליך

דילוג לתוכן