+BigShot מופעל להתנתק?

שלושה כללי זהב מוורן באפט בהשקעות שרלבנטיים במיוחד לשווקים היום-כיצד ליישם אותם?

מקובל להתייחס אל וורן באפט כאל המשקיע הגדול ביותר בכל הזמנים, אזהנה שלוש פניני חוכמה שהוא למד מהמנטור שלו, בנג'מין גרהם והדרך ליישם אותם

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
וורן באפט
וורן באפט

תוכן עניינים

מקובל להתייחס אל וורן באפט כאל המשקיע הגדול ביותר בכל הזמנים, והוא מהווה נקודת התייחסות משמעותית למשקיעים ברחבי העולם. אבל אפילו האורקל של אומהה היה צריך ללמוד את הדברים ממישהו, והמישהו הזה היה בנג'מין גרהם, אבי השקעות הערך. אז בעוד שאתה יכול לבחור כל אחד מהציטוטים של גרהם וללמוד ממנו משהו, יש שלוש פניני חוכמה שרלוונטיות במיוחד לשווקים בתקופה זו…

"המשקיע החכם הוא ריאליסט שמוכר לאופטימיים וקונה מפסימים"

גרהם זיהה ששוק המניות יכול להיות תזזיתי בטווח הקצר, עם מצבי רוח שעוברים מפסימיות קיצונית לאופטימיות קיצונית. אבל מכיוון שמחירי המניות נוטים לשקף את הערך הפונדמנטלי של החברה לאורך זמן, הוא אימץ את הרעיון שאתה קונה כשהמשקיעים מרגישים עגומים ומוכר כשהם מתלהבים.

אז ככה: קנייה כשהשוק פסימי גם מגבירה את התשואות לטווח הארוך וגם מקטינה את הסיכון של המשקיע. הסיבה לכך היא שאתם יכול להיכנס לשוק בפחות כסף כאשר השוק כבר מתמחר תחזית שלילית, מה שאומר שתפיקו תועלת גם ממרווח בטיחות גדול יותר וגם משיפור בסנטימנט. זה אולי נראה מנוגד לאינטואיציה, אבל הסיכון למעשה נמוך יותר כאשר המחירים יורדים והשווקים נמצאים בכאוס.

איך ניתן ליישם את זה בתקופה זו?

משקיעים כרגע נראים אופטימיים לגבי מניות אמריקאיות באותה מידה שהם פסימיים לגבי סיניות. לכן, מכירת חלק מהמניות בארה"ב וקניית כמה מניות סיניות, עשויה להיות דרך מצוינת להרוויח מהפיסה הראשונה של חוכמת גרהם. אפשר לומר שגם איגרות החוב בארה"ב יורדות כעת, ויכול להיות ששווה לראות אם יש לכם אופק לטווח ארוך.

"הבעיה העיקרית של המשקיע, ואפילו האויב הגרוע ביותר שלו – עלול להיות הוא עצמו. בסופו של דבר, הדרך בה ההשקעות שלך מתנהגות הרבה פחות חשובה מאיך שאתה מתנהג"

לפי בנג'מין גרהם, האיום הגדול ביותר על תיק ההשקעות שלכם, הוא לא אינפלציה או סביבה מאקרו כלכלית מתדרדרת, אלא הרגשות שלכם, שיכולים לדחוף אתכם לעתים קרובות לקבל את ההחלטות הגרועות ביותר, בזמנים הגרועים ביותר (אם כי אין להתעלם מאינפלציה או הסביבה המאקרו כלכלית כחלק ממערך השיקולים הכולל).

למעשה, מחקר אחר מחקר הראה שהטיות ההשקעה שלנו משבשות את כושר השיפוט שלנו. מרגישים את הלחץ לסחור אחרי ששמעתם מישהו מתפאר בכמה כסף הוא הרוויח ממש הרגע? זה FOMO (פחד מפני החמצה). אתה משתוקק לקנות את מניית הנסיעות לחלל החדשה ביותר? זו הטיית מסגור (קבלת החלטה על סמך האופן בו הוצג המידע ולא על העובדות עצמן). להכפיל את המניה שנפלה, בתקווה שתחזיר את ההפסדים האלה? זו שנאת ההפסד (משקיעים וסוחרים שונאים להפסיד יותר מאשר אוהבים להרוויח.

משקיעים מצליחים כמו גרהם מבינים זאת היטב, וטוענים שהבנת הפסיכולוגיה של עצמך חשובה להשקעה שלך אפילו יותר מאשר הבחירה מה לקנות ומה למכור. הוא גם חושב שהתגברות על הרגשות היא שיעור חשוב למשקיעים פעילים ופסיביים כאחד. כל מי שראה את תיק ההשקעות שלו יורד ב-50% יודע כמה זה קשה להחזיק ולהתנגד לדחפים שלו.

אז כדאי להתחיל בהיכרות עם ההטיות ההתנהגותיות העיקריות שלכם, ולנסות לזהות כחמש הטיות שסביר להניח שיוציאו אתכם מהמסלול. לאחר מכן הסתכלו על החלטות ההשקעה מהעבר שלכם ובידקו אילו מהן מנעו מכם להשיג תוצאות טובות יותר, תוך כדי שאתם מזהים דפוסים. גלו כיצד אתם יכולים להתגבר על ההטיות האלה למשל על ידי יצירת רשימת בדיקה התנהגותית ושאלו את עצמכם שאלות קשות  כמו "למה אני באמת קונה את המניה הזו?".

"לא משנה כמה אתה זהיר, הסיכון היחיד שאף משקיע לא יוכל לחסל הוא הסיכון לטעות"

אם אתה רוצה להרוויח כסף, אתה צריך לקחת סיכונים. ואם אתה לוקח סיכונים, לפעמים אתה טועה. אפילו המשקיעים עם הרקורד הטוב ביותר טועים בערך ב50% מהזמן.

אז מה גורם להם להצליח כל כך? שני דברים. קודם כל, הם מבינים את החשיבות של האקראיות בשווקים, ומקבלים את העובדה שלא הכל בשליטתם. ובמקום זאת, הם מתמקדים במה שהם כן יכולים לשלוט כמו: פיתוח יתרון שיביא אותם לאט לאט קדימה בטווח הארוך, תוך ניהול קפדני של סיכונים כאשר משהו בלתי צפוי יקרה.

שנית, הם מרוויחים יותר כסף כשהם צודקים מאשר מפסידים כשהם טועים. אם אתה צודק ב-50% מהמקרים אבל תרוויח פי שניים כשאתה צודק, אתה עלול להיות עשיר מאוד. אבל אם ההפסד הממוצע שלך גדול מהרווח הממוצע שלך, כנראה שבסופו של דבר תהיה מופסד מאוד.

אז לסיכום, בהחלט מומלץ להתמקד בתהליך, ולא בתוצאה. גודל הפוזיציות, בניית תיקים וניהול סיכונים חשובים לא פחות מיצירת רעיונות השקעה טובים. לאחר מכן ודאו שאתם מכבדים את התהליך הזה: תעדו את החלטות ההשקעה שלכם, כדי שתוכלו להתייחס אליהן מאוחר יותר, ללמוד מהן ולגזור מסקנות. אם תלמדו מכל טעות שתעשו, ההסתברות שתהפכו למשקיעים מוצלחים מאוד תעלה משמעותית.

*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

מפחד לסחור בשוק ההון לבד ולהפסיד?
יש לך הזדמנות לקבל תיק על סך 10,000$ כוח קניה ולהתחיל לסחור ללא הון עצמי


תשאיר את הפרטים, על מנת לצפות בהדרכה חינמית
שהכנו עבורך על שוק ההון ומלא שאלון התאמה שיבדוק את סיכויי ההצלחה שלך

מומלצים עבורך
עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן