+BigShot מופעל להתנתק?

שלושה סימנים מקדימים המצביעים על מיתון בהמשך

עקומת התשואה, אימפולס קרדיט ומחיר הנפט מצביעים על כך שיש סבירות גבוהה למיתון

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
מאז שנות ה-70 בכל פעם שמחיר הנפט המתואם לאינפלציה חרג מהמגמה הכוללת שלו ב-50% או יותר, התרחש מיתון
מאז שנות ה-70 בכל פעם שמחיר הנפט המתואם לאינפלציה חרג מהמגמה הכוללת שלו ב-50% או יותר, התרחש מיתון

תוכן עניינים

אם יש אינדיקטור מוביל אחד שמדייק בתחזית שלו זה עקומת התשואות והוא בדרך כלל לא טועה. עקומת התשואות שמשווה תשואות אג"ח ל-10 שנים לתשואות אג"ח לשנתיים נותנת תמונת מצב דיי מדויקת של המצב הבריאותי של כלכלת ארה"ב, ורבים מידי טוענים שהוא חזה נכון 100% מהמיתונים בעבר.

איך זה עובד?

תשואות אג"ח ל-10 שנים כמעט תמיד גבוהות יותר מתשואות אג"ח לשנתיים וזה הגיוני: המשקיעים לוקחים על עצמם יותר סיכונים כשהם מחזיקים נכס לאורך זמן, כך שהם גם מצפים לקבל פיצוי עם תשואות טובות יותר בעתיד. אבל המידה של כמה התשואות ל-10 שנים גבוהות יותר, תלויה בתחזית הצמיחה הכלכלית.

כאשר הפדרל ריזרב מהדק את המדיניות המוניטרית, המשקיעים מצפים לצמיחה נמוכה יותר ואינפלציה נמוכה יותר בהמשך. זה משהו ששולח את התשואות של שנתיים למעלה (קו כתום) ותשואות של 10 שנים למטה (קו כחול). וכאשר הציפיות האלה מתחילות להתגשם והמצב מחמיר, הסיכון למיתון עולה. ראינו את זה קורה בכמה הזדמנויות בעשורים האחרונים:  לפני ההתרסקות הטכנולוגית ב-2002, המשבר הפיננסי העולמי ב-2008, והתרסקות קוביד ב-2020 (אם כי במידה נמוכה יותר).

אז מה עקומת התשואה מאותתת עכשיו?

אפשר לשים לב שהעקומה השתטחה באופן משמעותי במהלך החודשים האחרונים, מה שמרמז על כך שהמשקיעים מצפים להאטה חדה של הצמיחה…אם לא תיפול לטריטוריית מיתון. אמנם הפד עדיין לא מחזיק בהסתברות הזאת אבל אם נתבסס על ההסטוריה, אפשר לצפות לשינוי שלילי בחודשים הקרובים.

גרף משווה-תשואות אגח ל 10 שנים מול תשואות אגח לשנתיים מקור TradingView
גרף משווה-תשואות אגח ל 10 שנים מול תשואות אגח לשנתיים מקור TradingView

Credit Impulse – אינדיקטור זה מצביע על כך שהאינפלציה דווקא עשויה לרדת

אינדיקטור Credit Impulse מייצג את השינוי השנתי בזרימת האשראי למשקי בית ולבנקים כאחוז מהתפוקה הכלכלית של המדינה. כאשר זרם האשראי הזה גדל במהירות, נוצר הרבה כסף שיש לאנשים לבזבז. וכשיש יותר מדי כסף עבור מעט מדי סחורה, המחירים עולים (לעיתים בפיגור של כמה חודשים) זה מה שקרה מאז התפרצות המגיה: חבילות תמיכה גדולות הגבירו את זרם האשראי למגזר הפרטי, ויצרו אינפלציה 15 חודשים מאוחר יותר, כלומר היום.

הקרדיט אימפולס יורד כעת בחדות ולמרות שזה עשוי לסייע בהפחתת האינפלציה, זה לא בהכרח סימן טוב משום שיש שחקנים נוספים בתמונה: שיבושים באספקה, שנגרמו בהתחלה על ידי המגיפה וכעת על ידי המלחמה באוקראינה. מעבר לכך, זה לא מבשר טובות כל כך לצמיחה כלכלית, שנוטה דווקא ליהנות מאימפולס אשראי חיובי, כי יותר כסף פירושו שהצרכנים מוציאים יותר וחברות מרוויחות יותר…

ובכל זאת, אם מערכת היחסים הזו מתקיימת ואימפולס האשראי יורד אכן מוביל לצמיחה איטית יותר ולהורדת אינפלציה בהמשך, יש נכס אחד שאמור להרוויח די יפה: אג"ח ממשלתיות ארוכות טווח, כמו iShares 20+ Year Treasury Bond ETF (סימול: TLT).

גרף שבועי iShares 20+ Year Treasury Bond ETF
גרף שבועי iShares 20+ Year Treasury Bond ETF

סימן שלילי נוסף לצמיחה הכלכלית

אם השטחה של עקומת התשואות או ירידה באימפולס האשראי לא מספיקים להבין שהסיכוי למיתון גבוה, העלייה במחיר הנפט עשויה להשלים את התמונה. כי מאז שנות ה-70 בכל פעם שמחיר הנפט המתואם לאינפלציה חרג מהמגמה הכוללת שלו ב-50% או יותר, התרחש מיתון. ממש כך. (1970, 1975, 1980, 1990, 2000, 2008 וכו' – בידקו הסטורית).

WTI Crude Oil
WTI Crude Oil

האם השניים האחרונים קשורים אחד לשני?
מעגל קסמים שכזה..

יש כמה סיבות מדוע נראה שכן.

ראשית, עליית מחירי הנפט פירושה מחירים גבוהים יותר במשאבה של המתדלק, זה פוגע ישירות בתקציב של הצרכן ומפחית את כמות הכסף שהוא יכול  להוציא על מוצרים ושירותים אחרים. וזה בתורו משפיע ישירות על הצמיחה הכלכלית.

שנית, נפט הוא מרכיב מרכזי כמעט בכל דבר, מהאספירין שאנחנו לוקחים כדי לרפא את כאב הראש אחרי בילוי טוב ועד לנעלי הריצה שלנו. אז כשהמחיר שלו עולה, המחירים של כל המוצרים האלה גם כן עולים (אגב בנוסף, השינוע שלהם הופך ליקר יותר). עליית מחיר הנפט גם נוטה להחריף את הלחצים האינפלציוניים, מה שמוביל בתורו לכוח קנייה נמוך יותר לצרכנים ורווחים נמוכים יותר לחברות. וכשהרווחים של חברות יורדים הן הרי מקצצות בעלויות שלהן או מעבירות אותן לצרכן, מה שאומר פיטורים ועוד יותר לחץ על היכולות הפיננסיות של הצרכנים.

שלישית, מחיר נפט גבוה מקשה על הבנקים המרכזיים לטפל בצמיחה הכלכלית על ידי הורדת הריבית. ואם הם יצטרכו להעלות את הריבית כשהצמיחה מואטת, הערכות השווי של החברות ירדו והמשקיעים מתחילים לחשוש מהסיכונים. זה מוביל לפחות השקעות וצמיחה נמוכה יותר, וכך מעגל הקסמים ממשיך…

לסיום, נכון שתמיד טוב שיש תקווה בלב, ויתכן שהפעם הזו תהיה שונה.. ואם אתם ממש בטוחים שהפעם הזו תהיה אחרת, אז הישארו במקומכם. אך אם לא, אולי יהיה חכם לקחת בחשבון סבירות גבוהה יותר למיתון ולהתאים את תיק ההשקעות שלכם לזמנים אפשריים אלה.

הנ"ל מהווה סקירה של תמונת מצב על רקע נתונים היסטוריים. ואין בכתוב כל המלצה לנקיטת פעולת קניה/מכירה/אחזקה של נייר ערך כלשהו. לפני כל פעולה בשוק ההון יש לעשות מחקר מעמיק נוסף על מנת לקבל החלטות מבוססות ומושכלות.

*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

מפחד לסחור בשוק ההון לבד ולהפסיד?
יש לך הזדמנות לקבל תיק על סך 10,000$ כוח קניה ולהתחיל לסחור ללא הון עצמי


תשאיר את הפרטים, על מנת לצפות בהדרכה חינמית
שהכנו עבורך על שוק ההון ומלא שאלון התאמה שיבדוק את סיכויי ההצלחה שלך

מומלצים עבורך
עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן