+BigShot מופעל להתנתק?

11,000 עובדים על קרש החיתוך של מטא

מה קורה פה? מטא הודיעה ביום רביעי על קיצוץ הצוות הגדול ביותר בתולדות החברה

שתף כתבה

קיצוץ הצוות הגדול ביותר בתולדות החברה
קיצוץ הצוות הגדול ביותר בתולדות החברה

תוכן עניינים

הדו"ח העגום של מטא (META) מהחודש שעבר חשף את הירידה הרבעונית השנייה ברציפות שלה בהכנסות וערימת הפסדים לא קטנה בכלל שבחלקה נובעת מההימור העקשני על המטא-וורס המסוכן שלה. כזכור, הדוח גרם למשקיעי החברה לזרוק את מניות מטא כמו תפוח אדמה לוהט, וניקו יותר מ-89 מיליארד דולר משווי השוק המתכווץ של החברה.

אבל לצוקרברג יש תוכנית: מטא הודיעה אתמול (ביום רביעי) שהיא מפטרת 11,000 עובדים המהווים – כ-13% מכוח העבודה שלה, מה שמסמן את הקיצוץ הגדול ביותר בתולדות החברה.

צוקרברג הזהיר את העובדים כבר בסוף חודש ספטמבר שמטא מתכוונת לקצץ בהוצאות ולבנות מחדש צוותים כדי להסתגל לשוק משתנה. חברת מנלו פארק, קליפורניה, המחזיקה גם במסנג'ר ובוואטסאפ, ביצעה הקפאת גיוס עובדים, והמנכ"ל אמר אז שמטא צופה שמספר העובדים יהיה קטן יותר ב-2023 מאשר השנה.

אמצעי חיסכון נוספים נמצאים גם הם על הפרק: קיצוץ בתקציבים, בהטבות, צמצום משרדים שלמים, כלומר, תעביר חלק מהעובדים לשיתוף שולחני והיד עוד נטויה כי מצפים להודעות על קיצוצים נוספים בחודשים הקרובים.

אך בהתחשב בכך שיש סיכוי קטן מאוד שהלקוחות של מטא, שדיי מודעים לתקציבים שלהם יגדילו את הוצאות הפרסום שלהם, לצד סיכוי טוב שהמשקיעים יתקשו לגלות סבלנות בזמן שצוקרברג מזרים מיליארדים לחזון המטאוורס… שלא בטוח שישתלם עוד שנים רבות מהיום, מגמת הירידה הזו כנראה עלולה להימשך.

מצד שני, אולי החדשות הרעות האלה לצוות יכולות להיות חדשות טובות לרווחים, וזו אולי הסיבה שהמשקיעים העלו את מניותיה בכ8% לאחר החדשות.

מניית מטא לאחר פרסום החדשות
מניית מטא לאחר פרסום החדשות

בינתיים, הצמיחה ברשת החברתית פייסבוק ספינת הדגל עומדת על קיפאון. החברה משתדלת ופועלת להתאוששותה על ידי הוספת משתמשים לאפליקציית שיתוף התמונות אינסטגרם באמצעות התנסות באלגוריתם וסרטונים קצרים Reels.

אם כן, כעת צוקרברג נאלץ לבצע את כל המעבר הארגוני הגדול שלו עם פחות אנשים. נותר לנו לאחל בהצלחה.

למה שיהיה אכפת לך?

הכל קשור לתמונה המאקרו כלכלית הרחבה יותר. כשהאינפלציה עולה, שולי הרווח של החברות הולכים ומצטמצמים ומישהו צריך לשלם את המחיר. אז הקורבנות מתחלקים לשתי קבוצות עיקריות: לקוחות וחברות.

צריך להבין שבמצב בו העלויות בכל מקום רק עולות, חברות יכולות לקזז חלק מהעלויות המוגדלות שלהן על ידי העלאת מחירים, ובמילים אחרות, שהלקוח ישלם את המחיר. אבל איפשהו לאורך הדרך, הם צריכים גם לספוג בעצמן חלק מהעלויות המוגברות הללו, וזה נוטה לסחוט את שולי הרווח שלהם, מה שבשלב מסוים פוגע ברווחים שלהן.

לא סתם גולדמן זאקס פשוט חתך את אומדני הרווחים שלו עבור S&P 500 לכל שנה עד 2024.  

ההנחה כאן היא שהסביבה המאקרו-כלכלית הנוכחית היא סביבה מאתגרת עבור מניות. ריביות גבוהות יותר פוגעות בערכן, בעוד שצמיחה כלכלית איטית ועלויות מנופחות פוגעות ברווחים.

במילים אחרות, זה אומר שהמניות עשויות להתקשות לסמן עליות משמעותיות עד שהסביבה הכלכלית הרחבה יותר תקבל תפנית חיובית.

ואכן, החודשים האחרונים הוכיחו לנו שאף אחד לא חסין מהשפעות ההאטה הכלכלית העולמית. אנו רואים את חברות הטכנולוגיה ממהרות לקצץ בצוותים כדי לחסוך במזומנים. כך שמטא ממש לא לבד. 

היא מצטרפת לשלל חברות שהכריזו על קיצוץ משרות בשבועות האחרונים או אמרו שהן מתכננות להשהות את הגיוס שלהן. כגון: יצרנית התוכנה התאגידיתSalesforce  שהודיעה ביום שלישי כי היא ניתקה מאות עובדים מצוותי מכירות, אפל, אמזון ואלפבית כולן האטו או הפסיקו את הגיוס, גם סנאפ בצמצומים ואמרה באוגוסט שהיא תחסל 20% מכוח העבודה שלה ואי אפשר לסיים בלי להזכיר את טוויטר שפיטרה כמחצית מכוח העבודה שלה בשבוע שעבר לאחר שמאסק לקח את ההגה לידיים.

התמונה הגדולה יותר: טיק טוק

טיק טוק לעתים קרובות כיריבה העיקרית של מטא בקרב על תשומת הלב העולמית, מה שאגב ככל הנראה נתן השראה למטא ליצור Reels – שזה פורמט דומה לסרטונים של TikTok.

אבל נחשו מה? כרגע נראה שאפילו TikTok מרגישה את כאב האינפלציה. חברת האם שלה ByteDance קיצצה אתמול (ביום רביעי) 2 מיליארד דולר מיעדי ההכנסות שלה מפרסומות לשנת 2022, מה שמדגיש את הנפילה של מיתון עולמי שפגע בענקיות האינטרנט האחרות מגוגל ועד מטא.

השאיפות הנמוכות האלה משקפת נסיגה בהוצאות השיווק והפרסום בכל העולם, כאשר חברות וצרכנים מהדקים תקציבים ומתמודדים עם השאלה איך להיחלץ מהאתגרים שעומדים בפניהן על רקע סביבה כלכלית כלל לא פשוטה וממיתון פוטנציאלי.

*אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר למוצרים פיננסיים כלשהם

לזמן מוגבל: קבל בחינם הדרכת וידאו מלאה שחושפת את אסטרטגיית המסחר שאחראית על 80% מכל הרווחים שלנו בשוק ההון

תלמד אסטרטגיות ייחודיות, טיפים וידע פרקטי שיעזור לך להפוך לסוחר נוסטרו מצליח בשוק ההון.

בונוס מיוחד: קבל בנוסף גם מדריך שיראה לך איך אפשר להרוויח בשוק ההון ללא הון עצמי ומבלי לסכן את החסכונות – במתנה (שווי של 179 ש"ח).

השאר פרטים בטופס ותועבר להדרכה מיד ובחינם!

מומלצים עבורך
עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן