2 מניות מסקטור הרכבים החשמליים שכדאי לכם להכיר

הימים האחרונים היו מטלטלים עבור סקטור הרכבים החשמליים ועבור החברות הסיניות בפרט. בניתוח מיוחד אנחנו מסבירים מה הזרזים שהביאו לאובדן השווי במניות כמו ניאו בימים האחרונים ולאילו יצרניות בתחום ה-EV כדאי לשים לב
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
אלה 2 מניות הרכב שכדאי שתכירו
אלה 2 מניות הרכב שכדאי שתכירו

סקטור הרכבים החשמליים נמצא חזק בתודעה כבר תקופה ארוכה ולא לחינם, הוא מכיל בתוכו לא רק את הרכבים שבהם ניסע בעתיד הקרוב, אלא גם את הדרך שבה נסע ברכבים האלה.

אפשר לחלק אותו כרגע לשלוש קבוצות מרכזיות:

• חברות אמריקאיות ובראשן טסלה
• חברות סיניות כמו NIO ,XPENG ,LI
• תעשיות נלוות כמו סוללות, אמצעי הטענה ונהיגה אוטונומית

העלייה המרשימה במחירי מניות ה-EV לא עוצרת רק בחברות הרכבים עצמן אלא משפיעה על כל הסקטור שבו חברות של סוללות (QS) ושל הטענה (BLNK) טסות למעלה גם כן. המהלך הזה הגיע לשיא לקראת סוף שנת 2020 ומאז אנחנו רואים תיקונים חזקים בכל הסקטור.

אז מה קרה? מה השתנה בתמונה?

בכתבה הזאת אני רוצה להתרכז בשלושת הזרזים המרכזיים שלדעתי קרו לאחרונה ומשפיעים משמעותית על התנהגות סקטור ה-EV בכלל והחברות הסיניות בפרט.

בנוסף אני רוצה לחלוק איתכם חברה אחת שלדעתי מתומחרת נמוך ובעלת פוטנציאל לעליות יפות בחודשים הקרובים ועוד אחת ענקית שאולי פספסתם.

רוצה לראות את שאר התוכן?

כבר לקוח שלנו?

סקטור הרכבים החשמליים נמצא חזק בתודעה כבר תקופה ארוכה ולא לחינם, הוא מכיל בתוכו לא רק את הרכבים שבהם ניסע בעתיד הקרוב, אלא גם את הדרך שבה נסע ברכבים האלה. 

אפשר לחלק אותו כרגע לשלוש קבוצות מרכזיות:

  • חברות אמריקאיות ובראשן טסלה
  • חברות סיניות כמו NIO ,XPENG ,LI
  • תעשיות נלוות כמו סוללות, אמצעי הטענה ונהיגה אוטונומית. 

 

העלייה המרשימה במחירי מניות ה-EV לא עוצרת רק בחברות הרכבים עצמן אלא משפיעה על כל הסקטור שבו חברות של סוללות (QS) ושל הטענה (BLNK) טסות למעלה גם כן. המהלך הזה הגיע לשיא לקראת סוף שנת 2020 ומאז אנחנו רואים תיקונים חזקים בכל הסקטור.

אז מה קרה? מה השתנה בתמונה?

בכתבה הזאת אני רוצה להתרכז בשלושת הזרזים המרכזיים שלדעתי קרו לאחרונה ומשפיעים משמעותית על התנהגות סקטור ה-EV בכלל והחברות הסיניות בפרט.

בנוסף אני רוצה לחלוק איתכם חברה אחת שלדעתי מתומחרת נמוך ובעלת פוטנציאל לעליות יפות בחודשים הקרובים ועוד אחת ענקית שאולי פספסתם.

מה השתנה?

1. רוב המניות בסקטור הרכבים החשמליים הן מה שנקרא "מניות צמיחה" או "מניות חלום". כלומר מניות שנסחרות במכפילי רווח מאוד גדולים, שבעצם אומרים לנו שהחברות האלה יצדיקו את השווי שלהם רק בעוד הרבה שנים. כלומר רוב הכסף שנמצא במנייה נמצא שם על בסיס ספקולציה ובאמונה בחברות האלו שאכן יעמדו בציפיות. כאשר תנאי השוק אופטימלים (כמו שבמחצית השנייה של 2020) אלה החברות שעלו במאות אחוזים בעוד חברות הערך כגון קוקה קולה, IBM וכו' עלו בפחות.

 מתחילת השנה אנחנו עדים לתנאי שוק קצת אחרים כאשר מדד הנאסד"ק (שבו נסחרות רוב החברות) מתקן נכון לרגע כתיבת שורות אלה כ-10% משיא כל הזמנים. ואכן המניות שנפלו הכי חזק הן מניות הצמיחה שלהל"ן כאשר ראינו את הכסף זורם מהם לכיוון מניות הערך.

2. מחסור בשבבים לתעשיית הרכב: בעקבות דרישה הולכת וגוברת של שבבים לתעשיית המשחקים והמציאות הווירטואלית עקב העלייה החזקה בשימוש בזמן תקופת הקורנה, נוצר מצב בו אין מספיק שבבים לתעשיית הרכב ותעשיית הביטחון. המצב החמיר לרמה כזאת שאפילו נשיא ארה"ב ביידן יצא בנאום מיוחד בו הוא הגדיר את המחסור כמצב חירום לאומי.

לאחרונה ראינו שאינטל (INTC) קופצת על ההזדמנות להוביל בתחום וזאת על-ידי בניית מפעלי ייצור שיתנו מענה ושירות לחברות רבות בהשקעה של לא פחות מ-20 מיליארד דולר!

אמזון (AMZN) הכריזה כי היא עובדת על אפשרות ייצור שבבים משל עצמה – האם זה עקב המחסור הצפוי? האם עקב רצון להתייעל כלכלית?

3. רגולציה חדשה בארה"ב: הרשות לניירות ערך האמריקאית (SEC) מתחילה ביישום חוק מימי ממשל טראמפ –  Holding Foreign Companies Accountable Act. החוק הוא סוג של "מתנת פרידה" מהנשיא היוצא אל הסינים ובעצם דורש שחברות סיניות הנסחרות בארה"ב יעמדו בחוקים פיננסים מסויימים כגון שקיפות פיננסית גבוהה יותר ודיווחים על פי חוקי הרשות לניירות הערך האמריקאית (U.S. GAAP) וכדומה. 

החוק החדש אף דורש הוכחה של אי-קשרים עם הממשל הקומוניסטי.

חברה סינית הנסחרת בארה"ב שלא תעמוד בחוק החדש תוך שלוש שנים תימחק מהמסחר!

לסינים יצא מוניטין רע, לאחר שבעשורים האחרונים התפרסמו עשרות סקנדלים סביב חברות סיניות שהסתירו וזייפו את המספרים שלהן. והחוק הזה בא בנסיון לעשות סדר בתופעה.

על פי הידוע לנו עד כה הרשויות בסין מסרבות לשקיפות הדורשת הוצאת הדיווחים מידי הבנקים הסינים החוצה.

אז איזה מניות אנחנו חושבים שהולכות לעלות?

Xpeng – XPEV

XPENG – למי שלא מכיר מדובר בחברת רכבים חשמלים סינית. החברה מתעסקת גם ברכבים עצמם, בשילוב עם חברת ביטוח והלוואות משלה. הרכבים עצמם יפים ומצויידים בטכנולוגיות מתקדמות של חנייה עצמאית, נהיגה אוטונומית ועוד.

דגם ה-P7 של XPENG
דגם ה-P7 של XPENG

XPENG היא יצרנית הרכבים הסינית השנייה בגודלה אחרי ניאו עם שווי שוק של כ-28 מיליארד דולר. מדובר בחברה שמסרה 12,964 רכבים בשנת 2020. מספר המראה על גידול של 302% בשנה החולפת ואפילו יותר חשוב, גידול של 51% בהשוואה לרבעון הקודם.

הרווח התפעולי עלה גם הוא משמעותית מ-4.6% ל-7.4% מהמכירות. 

לצורך השוואה הרווח התפעולי של ניאו עומד על 17% ושל טסלה על 19.4%. כלומר החברה אמנם צומחת אבל יש לה עוד דרך בהתייעלות כדי להתחרות עם הגדולות באמת.

אנליסטים כרגע צופים ש-XPENG  תגיע למכירות של 2.15 מיליארד דולר בשנת 2021, ו-4.19 מיליארד במכירות בשנת 2022. 

החברה ערכה לאחרונה מסע מרשים ברחבי סין בו הראתה איך הרכבים שלה נוסעים מאות קילומטרים. זו היה הניסוי הכי ארוך של נהיגה באוטוסטרדה אמיתית שאי פעם נוסה ברחבי סין. 

נכון לעכשיו יש לחברה כ-5.4 מיליארד דולר במזומן ויהיה מאוד מעניין לעקוב איך היא תבחר להשקיע אותם בשנים הקרובות.

מבחינה טכנית ניתן לראות שהמניה נכון לכתיבת שורות אלה נסחרת באיזור 35 דולר למניה. לאחר ירידה של עשרות אחוזים משיא כל הזמנים באיזור של 75 דולר למניה. זהו איזור תמיכה חזק שבו ראינו איך בנובמבר האחרון נכנסו הקונים והרימו אותה כ-150% למעלה.

אנחנו נמשיך ונעקוב האם הרמה הזאת ממשיכה להחזיק כרצפה חזקה ומכאן עולים חזרה למעלה. או שמא הרגולציה החדשה וההכבדות בארה"ב יכולים לדחוף אותה עוד למטה לכיוון איזור התמיכה הבא במחיר של 24 דולר למניה.

פולקסווגן: כאן מדובר באחד מתאגידי הרכב הכי גדולים בעולם עם שווי שוק של 140.8 מיליארד דולר, שתחתיו נמצאים מותגים כמו: אאודי, סקודה, סיאט. יחד עם מותגי היוקרה: למבורגיני, פורשה, בוגאטי, בנטלי ועוד.

אתם יכולים להיות בטוחים שחברת ענק כזאת לא תעמוד מהצד ותראה את טרנד הרכבים החשמליים מדלג עליה, והיא אכן מתכננת להיות שחקנית ראשית בתחום. החברה שואפת שעידן הרכבים החשמליים יהיה שווה להם כמו החיפושית ב-1945 והגולף המקורית ב-1974 ומכוונת למצב שבו 70% מהרכבים שהיא מוכרת באירופה יהיו חשמליים עד שנת 2030.

בשנת 2020 החברה סיפקה כמעט פי שלושה מכוניות חשמליות מהשנה שלפני, עם 134 אלף רכבים חשמליים לגמרי ועוד 212 אלף רכבי היבריד משולבים. עלייה של כמעט 200%! 

החברה שואפת להנגיש טכנולוגיה לא רק לעשירים: 

 מקימה מפעלים של בטריות מתצורתם ברחבי אירופה
• תשיק 70 דגמים חשמליים לגמרי עד 2030

פרויקט הדגל החשמלי של החברה נקרא TRINITY ששואף לאחד את כל האלמנטים שהחברה מפתחת לתוך מוצר אחד. 

בינתיים תחת השם פולקסווגן ID ייוצרו מספר דגמים, סלון, פנאי שטח ועד לרכב עם שבעה מושבים.

דגם ה-ID.4 החשמלי של פולקסווגן
דגם ה-ID.4 החשמלי של פולקסווגן

החברה צופה מכירות של 22 מיליון רכבים עד סוף העשור!

נכון להיום פולקסווגן היא החברה שמוכרת הכי הרבה רכבים חשמליים באירופה והיעד שלהם עכשיו הוא להביס את טסלה ולהגדיל את דריסת הרגל בשוק האמריקאי (טסלה מכרה כ-16% מכלל השוק בעוד פולקסווגן כ-13%). 

מבחינה טכנית ניתן לראות שהתמונה נראת שונה לחלוטין מחברותיה הסיניות והאמריקאיות. המניה נסחרת קרוב לשיא שלא נראה מאז 2015 וכרגע נראה שהטרנד החזק למעלה ממשיך כאשר רק בחודש האחרון לאחר פריצת ההתנגדות באיזור של 190 למניה קיבלנו עוד 25% עליה. 

מבחינת חשיפה למניה: ניתן לסחור אותה דרך הבורסה הגרמנית תחת הסימול VWO. אפשר גם לסחור דרך הבורסה האמריקאית כמניית OTC (אובר דה קאונטר) תחת הסימול VWAGY. אנחנו כמובן נמשיך ונעקוב ולראות מי מנצחת במירוץ המרתק של שליטה בשוק הרכבים החשמליים והאוטונומים. 

המומלצים עבורך

טכנולוגיה להדמיה דיגיטלית בקרני X

מ-90 ל-20 דולר: מה עובר על NNOX?

חברת ההדמיה הישראלית ראתה את מניותיה צונחות למחירן הנמוך ביותר מאז ה-IPO. מה עובר על החברה ומה הסיבה לצניחה?

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן