+BigShot מופעל להתנתק?

30 שנים של הפסדים: למה אתם עדיין מדברים על פרוטליקס?

נראה שמי שנכווה ברותחין לאו דווקא נזהר בצוננין. מניות פרוטליקס איבדו מעל 98% בעשר השנים האחרונות. למה משקיעים עדיין מאמינים במניה?

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
אחד ממתקני החהרה לייצור תאים צימחיים
אחד ממתקני החברה לייצור תאים צמחיים

תוכן עניינים

יש לי לא מעט חברים המכורים להימורי ספורט. הפסדים מצטברים של 1,000 עד 10,000 דולר בשנה. לא משהו שיקחו עבורו הלוואות בשוק האפור. השאלה הנשאלת היא למה הם ממשיכים להמר? האם הם מאמינים שינצחו את הבית בסופו של דבר או שפועל כאן אלמנט פסיכולוגי אחר?

צפו בסרטון שלי ושל אילן מדברים על מניית פרוטליקס:

אני מניח שיש לא מעט מחקרים שיראו שהמהמרים לא באמת רוצים לנצח, הם אוהבים את ההפסד. הם מכורים לריגוש. ניצחון בהימור לא בהכרח גורם לאושר. הפנטזיות על ההתעשרות שתגיע בעקבות ההימור מדברות רק לחלק מהמהמרים. בתור בן אדם שזורק 20 דולר ביום על הימורי NBA אני יכול להגיד לכם שאני אוהב את העניין שזה מכניס לצפייה במשחקים. זה מגיע למצב שבמשחקים שכלל לא הימרתי עליהם, אני מחשב את סכום הנקודות שקלעו שתי הקבוצות יחד וכמה זה רחוק מהאובר/אנדר, או כמה קבוצה רחוקה מלכסות את הליין שנתנו לה. במשך עשרים שנה הפסדתי סכום מצטבר של 500 דולר בהימורי ספורט, GIVE OR TAKE. אבל אני לא דוגמה. יש אנשים עם בעיות חמורות משלי. זוכרים את ההתאהבות בהפסד? את האכזבה?

בדומה לפסיכולוגיה של הימורי ספורט, זה הדבר היחיד שיכול להסביר את העובדה שאנשים עדיין מדברים על פרוטליקס. מניה שרק גרמה כאבים ואכזבות למשקיעים. מספיק להסתכל על גרף המניה בשביל לשאול את השאלה הזאת שוב: למה אתם עדיין מתעניינים בפרוטליקס?

פרוטליקס (PLX) – תשואה שלילית של 98% בעשר שנים

פרוטליקס (PLX) היא חברת ביוטכנולוגיה ישראלית שהוקמה בשנת 1993. בכל שנות קיומה הצליחה פרוטליקס להביא מוצר מסחרי אחד לשוק, את התרופה Elelyso המיועדת לטיפול במחלת הגאוכר. פרוטליקס מבססת את המחקר התרופתי שלה על פלטפורמת ה-ProCellEx שמשתמשת בחלבונים כטיפולים למגוון אינדיקציות רפואיות. 

החברה מעולם לא הרוויחה כסף, מניית פרוטליקס
החברה מעולם לא הרוויחה כסף, גרף פרוטליקס

החברה מכרמיאל מעולם לא הרוויחה כסף. המכירות שלה בשנים האחרונות היו לא יציבות: 34 מיליון דולר ב-2016, שיא של 63 מיליון דולר ב-2020 והשנה היא מצפה להכנסות של 36 מיליון דולר וב-2021 להכנסות של 50.4 מיליון דולר. ההפסדים גם הם אינם יציבים. הפסד של 4.3 דולר למניה ב-2016, 1.23 דולר למניה ב-2017 וב-2022 צפויה פרוטליקס לצמצם את ההפסד ל-20 סנט למניה.

חברות תרופות מתנהלות בצורה דומה מאוד: מגייסות כספים למחקר, פיתוח וניסויים קליניים. מתחילות לפתח מוצרים ולבדוק אותם. אחר כך הן מתחילות להודיע על תוצאות הניסויים בשלבים 1, 2 ו-3. במידה והתוצאות חיוביות בכל אחד מהשלבים, המניות מגיבות בזינוק, והחברות מנצלות את המחיר שעלה כדי לגייס כספים שיספקו להן חמצן להודעת היח"צ הבאה. עוד תוצאה חיובית? עוד זינוק זמני במניה, גיוס כספים וחוזר חלילה. כל זאת עד שקורה אחד מן השלושה: החברה מצליחה להפיק מוצר מסחרי מוצלח שמגיע לשוק ומטיס את החברה קדימה או נכשלת בניסויים הקליניים, מאבדת יכולת לגייס כסף והחברה נסגרת (ע"ע פארמוס). הדבר הכי גרוע זה הלימבו. הבין לבין. לפרוטליקס יש מוצר מסחרי אחד אבל היא לא מצליחה לרשום רווחים מיום הקמתה. היא ממשיכה לפתח מוצרים נוספים וצריכה לגייס כספים שיתמכו במאמצים הללו. שוק ההון הוא הכספומט הפרטי של החברה. חסר כסף בקופה? יאללה בואו נגייס עוד. 

בשנה החולפת גייסה פרוטליקס קרוב ל-250 מיליון ש"ח בשלושה גיוסים שונים, כמעט כמו שווי החברה עצמה. זה אומר שהיא ממשיכה לדלל את המשקיעים שלה עד כלות. לא משהו שהייתי רוצה מחברה שאני מושקע בה.

גם ההפסדים שלה לא יציבים, גרף פרוטליקס 5 שנים אחורה
גם ההפסדים שלה לא יציבים, גרף פרוטליקס 5 שנים אחורה

למה להמשיך לעקוב אחרי פרוטליקס?

תגידו – אבל הי! פרוטליקס מפתחת מוצרים שנועדו לטפל באנשים. להבריא אותם. לגרום להם להרגיש טוב. זה נכון, אבל מה המחיר שהמשקיעים צריכים לשלם? האם חברות תרופות צריכות לגייס כספים בשוק ההון כדי לתמוך במאמצי הפיתוח שלהן? בגילוי תרופות? זו שאלה עמוקה יותר שאין לה תשובה חד משמעית.

התרופה Elelyso, המוצר המסחרי היחידי שפרוטליקס הצליחה להביא אי פעם לשוק
התרופה Elelyso, המוצר המסחרי היחידי שפרוטליקס הצליחה להביא אי פעם לשוק

בתור משקיע מעניין אותי רק דבר אחד: לייצר תשואה חיובית  על ההשקעה שלי. פרוטליקס מייצרת תשואות חיוביות לפרקים קצרים מאוד. לרוב אחרי הודעות חיוביות הקשורות להתקדמות הניסויים הקליניים של המוצרים שלה. התרופה Elelyso עוזרת לאנשים שסובלים ממחלת הגאוכר (גושה) אבל לא עוזרת לפרוטליקס לייצר ערך לבעלי המניות שלה.

יכול להיות שברמת המחיר הזאת (1.8 דולר) פרוטליקס יכולה להיות בוננזה כהשקעה ספקולטיבית. למרות זאת, אותי היא לא מעניינת ואני מאמין שגם בעוד עשר שנים אני אשאל את אותה שאלה: למה אתם ממשיכים להתעניין בפרוטליקס?

למידע נוסף על פרוטליקס

*** הניתוח הנ"ל אינו תחליף לייעוץ או המלצה מכל סוג שהוא והטקסט המצוין הוא אך ורק לפי דעתו של כותב המאמר. אנא הפעילו שיקול דעת.

תמיד חלמת לסחור בשוק ההון אבל פחדת להפסיד את הכסף? זה לגמרי מובן!

מרבית האוכלוסיה לא משקיעה וסוחרת באופן פעיל בשוק ההון בגלל שאיפות שקשורות ליציבות ופחד מלהפסיד. 

אבל יש 2 עובדות שאפשר לפספס כאן. 

1. כיום הדרך הכמעט יחידה שמפרידה בינך לבין האפשרות להתעשר היא כשכסף עובד בשבילך. ושוק ההון הוא אחלה מקום להתחיל ממנו.
2. אפשר לסחור ולהשקיע בטוח, אבל בשביל זה צריך לדעת קצת יותר ממה שאתה יודע עכשיו על שוק ההון.

בשביל זה עשינו תוכנית הכשרה למסחר בשוק ההון שממש כדאי לך להכיר. 

רוצה לבדוק את התאמתך לתוכנית שנותנת תיק מסחר התחלתי אמיתי לסחור בו?

לחץ למטה כדי למלא שאלון התאמה לתוכנית

מומלצים עבורך
תגובות

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן