+BigShot מופעל להתנתק?

GAME OVER: כך מוביל ניהול סיכונים מוטעה להפסד לא מתוכנן

חדר המסחר שלנו ביצע שתי עסקאות עם מניית גיימסטופ, שצוברת תאוצה, אך באחת מהן סוחר מימש רווחים ולאחר מכן נכנס להפסד לא מתוכנן. עסקה אחרת מוכיחה מדוע ניהול סיכונים מחושב יכול להוביל להצלחה. המדור של נתנאל שלו, "סיכון מחושב", עם הפרטים

שתף כתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
מעוררת סקרנות בשוק. גיימסטופ

תוכן עניינים

חברת גיימסטופ (GameStop) עוסקת בתחום הגיימינג והקמעונאות. היא מוכרת מוצרי אלקטרוניקה שונים, אביזרי מציאות מדומה, אוזניות משחק ועוד. החברה בעלת 5509 חנויות ב14 מדינות שונות.

רבות נכתב על מניית GME ברשת. טובי האנליסטים מדברים עליה בימים אלו ומסקרים אותה באדיקות – לאור העלייה המטאורית שלה בימים האחרונים. – החברה עלתה במאות אחוזים והפכה לסנסציה עולמית. גיימסטופ היא מעיין סמל לדור החדש של צעירים שסוחרים במניות, נושא שקיבל תאוצה במשבר הקורונה. חלק רשמו רווחים נאים, אחרים שספגו הפסדים ולכן – אין בכתבה כל המלצה לגבי רכישת המניה. יחד עם זאת, בטור היום אתמקד באפשרות לנצל את התנודות החריגות ומתי מראש כדאי לוותר.

כעת, נצלול פנימה לתוך חדר המסחר. בתמונה כאן למטה, אני מציג גרף שמדמה את הכניסה של אחד הלקוחות שלנו לעסקה במניית גיימסטופ ביום שני האחרון.

 

בגרף אפשר להבחין כי הסוחר ביצע כניסה בתחילת יום המסחר ולאחר דקות בודדות הוא מימש רווחים. לאחר מכן הסוחר נכנס שוב למנייה, אמנם הפעם ללא תבנית טכנית וללא אסטרטגיה. גם הפעם הוא מימש רווחים. מדובר, אם כן, ברכישה נוספת של המניה על בסיס רגשי. הסוחר לא עצר. הוא זיהה עוד עלייה במנייה ונכנס שוב, הפעם לאחר עלייה רצופה וחדה של יותר מחצי שעה. מפעם לפעם, אני מכנה מהלכים כאלה כ"חמדנות". הסוחר נכנס לרצף של ירידות ולאחריו המסחר נעצר. הוא הפסיד פי שלושה ממה שתכנן והמהלך קרס.

לטור הקודם של נתנאל שלו

גם בניו יורק טיימס לא מתעלמים מהסיפור של המניה

חשוב להבין מה זה בעצם "עצירת מסחר". מדובר בעצם בעצירה של תנועת הקונים והמוכרים במנייה – עצירה שבה יש להם את הזמן להתארגן על פעולה חדשה לאחר העצירה. מדובר בדקות בודדות, כשלאחר עצירת המסחר המניה יכולה להיסחר בשינויים של עשרות אחוזים, לכאן או לכאן. הבעיה: עצירת מסחר משנה לחלוטין את ניהול הסיכונים של הסוחר היומי.

רוצים דוגמא? אם סוחר רוצה, נניח, לקנות מניה שמחירה 10 דולרים והוא מוכן להחזיק בה כל עוד מחירה גבוה מ-9. למעשה, הוא מוכן לסכן דולר עבור כל מנייה שהוא רוכש. אם המחיר של המנייה ירד מתחת ל-9 דולרים, הוא יסגור את הפוזיציה בהפסד קבוע שתכנן מראש. אבל, כאשר ישנה עצירת מסחר במניה, המניה יכולה לפתוח את המסחר המחודש במחיר של 7 דולרים. במקרה כזה, הסוחר יכול להפסיד פי שלושה ממה שתכנן.

רוצה לומר, ניהול הסיכונים הוא אחד הכלים החשובים ביותר לסוחר. ניהול גרוע של עסקאות יוביל להפסדים גם אם הסוחר בחר את כל המניות הנכונות. הדרך הטובה ביותר להימנע מלהיכנס לעצירות מסחר היא להימנע מכניסה למניות שיש מלכתחילה סיכוי שיירשם שינוי של 30 אחוזים מערך המנייה באותו יום.

באופן עקרוני, רוב המניות לא מתנהגות כך. אלא שכאן אנחנו חוזרים לתחילת הכתבה. השוק רווי בהמון משקיעים צעירים ששועטים על מניות כאילו היו לחמניות טריות. הפד שמזרים כסף לשווקים, ישנן חבילות חילוץ ממשלתיות והחיים נצבעים פתאום בירוק. כשזה המצב, המסכים נצבעים בירוק ומניות בודדות עולות בעשרות אחוזים תוך ימים בודדים. ישנן מניות שבהחלט מצדיקות את זה. הן מגובות בדוחות טובים והכנסות בשורת הרווח הנקי. לעומתן, יש מניות שמציגות רווח "מנופח" לחלוטין ללא הצדקה כלשהי. מהן עלינו להיזהר כפליים.

עכשיו נעבור לעסקה דומה שהנהלה בחדר המסחר שלנו, תחת ניהול סיכונים בריא. הסוחר הציב פקודת כניסה של 100 דולרים ופקודת הגנה (המקום שבו נרצה לצאת אם המניה מפסידה) של 90 דולרים – כלומר, סיכון של עד עשרה דולרים למניה. נשמע מוכר?

הסוחר בחר לפצל את כמות המניות שברשותו לשני יעדים, כך שהבטיח לעצמו יעד ונתן לה עוד הזדמנות לצמוח. היעד הראשון הוביל אותו לרווח כשמניה עלתה ל-115 דולר, השני ל-129. כלומר, הסוחר סיכן 10 דולר, אבל הרוויח בפועל 22 עם יציאה נכונה מהעסקה. 

כך, חברים, ראוי לנהל סיכון. הנה גרף העסקה:

בלי ניסיון וללא הון עצמי: כך תוכל לסחור על הכסף שלנו!

לרוב האנשים אין הון התחלתי מספיק גדול כדי להתחיל לסחור בשוק ההון. גם אם יש להם את הכסף, רוב האנשים מפחדים להפסיד אותו. לאחרים אין את הזמן להשקיע, או את הניסיון הנדרש. בדיוק בשביל זה, יצאנו עם תוכנית מהפכנית שבה תוכל לקבל תיק על סך $10,000 כח קנייה למסחר בשוק ההון.
הרווחת כסף? נתחלק חצי חצי.
הפסדת? ניקח את ההפסד עלינו!

מומלצים עבורך
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עוד כתבות

התחברות ל+BigShot

נראה שיש טעות בפרטים...

התחברת בהצלחה!שכחת סיסמה?
שכחת את הסיסמה? מלא את כתובת המייל ונשלח לך לינק לאיפוס הסיסמה


חזרה להתחברות

רוצה להכיר את המניות שהולכות לעלות?
לחץ כאן לקבל עוד פרטים

הצטרפו לניוזלטר שלנו לקבל את כל העדכונים החמים!

דילוג לתוכן